Autor fotografie: Public Domain|Popisek: Bitevní loď USS Maryland
USS Maryland (BB-46) byla uvedena do provozu v roce 1921 a byla hojně využívána ve 2. světové válce. Účastnila se mnoha důležitých bitev a přestože utrpěla mnoho zásahů, nikdy nebyla vyřazena.
Video: YouTube
Útok na Pearl Harbor
USS Maryland byla 7. prosince v řadě sedmi bitevních lodí v Pearl Harboru. Lodě se právě vrátily z manévrů, když útok začal. Maryland byl vedle Oklahomy a několik námořníků z Oklahomy se dokázalo na palubu Marylandu, protože jejich loď byla ničena.
Námořník Leslie Short jako první na bitevní lodi opětoval palbu na Japonce a dokázal sestřelit torpédový bombardér. Při útoku byl Maryland zasažen dvěma bombami a později byl opraven v Puget Sound Naval Yard.
Bitva u Tarawy
Bitva o Tarawu byla první, kde USS Maryland zaútočila na napřítele. Bitevní loď bombardovala pobřeží a poskytovala krytí mariňákům bojujícím blíže ke břehu. Na konci operace loď přijala dva japonské zajatce a vrátila se do San Francisca k opravě.
Bitva u atolu Kwajalein
Maryland v bitvě u atolu Kwajalein vracela Japoncům útok na Pearl Harbor i s úroky. Během operace bitevní loď spolu s křižníky Sante Fe, Biloxi a Indianapolis bombardovala atol. Maryland vypálila tolikrát, že zničila vložky děl ve věži č. 1. Loď po bitvě odjela do loděnice Bremerton Naval Yard, kde byla její děla vyměněna.
Bitva o Saipan
Bitva o Saipan znovu začala útokem Marylandu - bombardováním Japonců. Bombardování trvalo několik dní. Maryland byla zasažena torpédem z japonského bombardéru, které otevřelo díru v přídi bitevní lodi na pravoboku a dva námořníci byli zabiti. Loď odplula do Pearl Harboru, kde byla opravena za pouhých 34 dní a mohla se vrátit zpět do akce.
Bitva v zálivu Leyte
Během bitvy u Leyte se Maryland připojil ke čtyřem dalším bitevním lodím při bombardování Leytského zálivu. Po počátečním bombardování zaujala loď strážní pozici a čekala na japonský protiútok. Během několika příštích dnů se Japonci pokusili zaútočit na Američany piloty kamikaze.
Poté se lodě přesunuly k ochraně průlivu Surigao. Propukla další bitva a spojenci z ní vyšli vítězně. Když ale Maryland zamířila k doplnění paliva, stala se obětí útoku kamikaze. Japonské letadlo narazilo mezi věžemi č. 1 a 2, prorazilo příďovou, hlavní a pancéřovou palubu a prorazilo díru v 4 palcové oceli, způsobilo rozsáhlé poškození a začalo hořet. Při útoku bylo zabito 31 mužů a 30 dalších bylo zraněno.
Bitva o Okinawu
Po měsících oprav byla USS Maryland zpět na moři a zamířila na Okinawu. Během invaze měla bitevní loď za úkol zaútočit na jižní pobřeží ostrova a tím odvést pozornost Japonců od vylodění na západním pobřeží.
Japonci opět na útok reagovali nálety včetně kamikaze. 7. dubna kamikaze opět narazilo do Marylandu. Deset námořníků bylo zabito, 31 bylo zraněno a šest bylo po útoku pohřešováno. Bitevní loď však byla schopna pokračovat v boji až do konce. Po opravě v Bremertonu v Marylandu pak fungoval jako dopravní loď, která vyzvedávala a převážela vojenský personál z pacifického regionu a převážela je do Pearl Harboru.
Po válce byla USS Maryland v rezervní flotile v Puget Sound Naval Yard. Tam zůstala až do roku 1959, kdy byla prodána do šrotu. V roce 1961 nechal guvernér Marylandu J. Millard Tawes postavit pomník statečné lodi a jejím mužům.
Loď třídy Colorado disponovala hlavní výzbrojí tvořenou 4 dvojhlavňovými dělovými věžemi s děly ráže 406 mm. Sekundární výzbroj tvořilo 12 děl ráže 127 mm. O protiletadlovou obranu se staraly 4 kanóny ráže 76 mm a ve výzbroji lodě byly i 2 torpédomety s torpédy o průměru 533 mm.
Zdroj War History Online