Autor: Vicki Burton CC BY-SA 2.0|Popisek: Lancaster, Spitfire a Hurricane
Hitlerovské Německo již ovládlo prakticky celou Evropu, o Polsko se rozdělilo se Stalinovým SSSR. Na řadě bylo dobytí Británie.
Bitva o Británii byla výhradně letecká a cílem bylo zlikvidovat britské letecké síly, tedy RAF. Po její likvidaci měla přijít na řadu invaze na britské ostrovy, tzv. operace Seelöwe.
Britové a Winston Churchill to ale viděli trochu jinak. Tváří v tvář hrozbě dobytí ostrova řekl Churchill svá památná slova: „Budeme bránit náš ostrov, ať to stojí cokoliv. Budeme bojovat na plážích, budeme bojovat na přistávacích plochách. Budeme bojovat v polích a v ulicích; budeme bojovat v kopcích. Nikdy se nevzdáme.“
V první fázi zaútočily střemhlavé bombardéry Ju 87 Stuka na konvoje v průlivu La Manche a během celého července docházelo k leteckým soubojům mezi piloty RAF a piloty nacistické Luftwaffe.
12. srpna zaútočily německé bombardéry na radarové stanice na pobřeží Anglie, naštěstí poměrně neúspěšně. 13. srpna už Luftwaffe útočí na jedenáct letišť, ale bombarduje i města Portland či Portsmouth. O dva dny později už útočí Němci všemi silami, které mají k dispozici, ale za zničená letiště platí ztrátou 75 letounů a na základě trpké zkušenosti mění taktiku a přikazují stíhačům, aby bránili bombardéry a nelovili britské stíhače volným stíháním.
psali jsme: Před 80 roky poprvé vzlétl legendární Spitfire
Bitva o Británii byla ovlivněna ztrátami Němců, kteří přicházeli nejen o techniku, ale na rozdíl od Britů i o piloty, kteří pokud nezemřeli, tak šli většinou do táborů pro zajatce. Piloti RAF, pokud byli sestřeleni nad svým územím a přežili se vrátili k jednotce a novému stíhači Spitfire nebo Hurricane.

Němcům nepomohlo ani barbarské bombardování civilních cílů v Londýně, Birminghamu či Coventry. Během podzimu docházelo k útlumu jejich aktivit a oficiálně Bitva o Británii skončila 31. října 1940.

Významnými posilami RAF se stali piloti Německem okupovaných zemí a zde zazářili i piloti z Československa, jejichž kontingent byl jeden z největších po Britech, Kanaďanech a Polácích. Josef František se stal nejúspěšnějším pilotem RAF v bitvě o Británii s 17 potvrzenými sestřely, které získal během 27 dní září 1940. Mimochodem bojoval v řadách 303. stíhací perutě, která byla polská.
Bitvy o Británii se zúčastnilo 88 československých pilotů, kteří sestřelili 56 nepřátelských letadel a dalších 20 sestřelů je neověřených. V bojích zahynulo 7 pilotů. Byl vytvořena kompletně česká 310. stíhací peruť.
Celkově přišli Britové o 1 023 stíhaček, 376 bombardérů a 148 strojů pobřežního velitelství a 544 letců. Luftwaffe ztratila 873 stíhaček a 1 014 bombardérů. Lidské ztráty mělo Německo v porovnání s Brity ale mnohem větší, padlo 2698 letců, 967 skončilo v zajetí a 638 bylo pohřešováno.
Zdroj: History.com, RAF, Wikipedie