Bitva o Británii začala 10. července 1940

Bitva o Británii začala 10. července 1940
Autor: Vicki Burton CC BY-SA 2.0|Popisek: Lancaster, Spitfire a Hurricane
10 / 07 / 2019, 11:30

Hitlerovské Německo již ovládlo prakticky celou Evropu, o Polsko se rozdělilo se Stalinovým SSSR. Na řadě bylo dobytí Británie.

Bitva o Británii byla výhradně letecká a cílem bylo zlikvidovat britské letecké síly, tedy RAF. Po její likvidaci měla přijít na řadu invaze na britské ostrovy, tzv. operace Seelöwe.

Britové a Winston Churchill to ale viděli trochu jinak. Tváří v tvář hrozbě dobytí ostrova řekl Churchill svá památná slova: „Budeme bránit náš ostrov, ať to stojí cokoliv. Budeme bojovat na plážích, budeme bojovat na přistávacích plochách. Budeme bojovat v polích a v ulicích; budeme bojovat v kopcích. Nikdy se nevzdáme.“

V první fázi zaútočily střemhlavé bombardéry Ju 87 Stuka na konvoje v průlivu La Manche a během celého července docházelo k leteckým soubojům mezi piloty RAF a piloty nacistické Luftwaffe.

12. srpna zaútočily německé bombardéry na radarové stanice na pobřeží Anglie, naštěstí poměrně neúspěšně. 13. srpna už Luftwaffe útočí na jedenáct letišť, ale bombarduje i města Portland či Portsmouth. O dva dny později už útočí Němci všemi silami, které mají k dispozici, ale za zničená letiště platí ztrátou 75 letounů a na základě trpké zkušenosti mění taktiku a přikazují stíhačům, aby bránili bombardéry a nelovili britské stíhače volným stíháním.

psali jsme: Před 80 roky poprvé vzlétl legendární Spitfire

Bitva o Británii byla ovlivněna ztrátami Němců, kteří přicházeli nejen o techniku, ale na rozdíl od Britů i o piloty, kteří pokud nezemřeli, tak šli většinou do táborů pro zajatce. Piloti RAF, pokud byli sestřeleni nad svým územím a přežili se vrátili k jednotce a novému stíhači Spitfire nebo Hurricane.

Winston Churchill v Coventry po bombardování

Němcům nepomohlo ani barbarské bombardování civilních cílů v Londýně, Birminghamu či Coventry. Během podzimu docházelo k útlumu jejich aktivit a oficiálně Bitva o Británii skončila 31. října 1940.

Josef František

Významnými posilami RAF se stali piloti Německem okupovaných zemí a zde zazářili i piloti z Československa, jejichž kontingent byl jeden z největších po Britech, Kanaďanech a Polácích.  Josef František se stal nejúspěšnějším pilotem RAF v bitvě o Británii s 17 potvrzenými sestřely, které získal během 27 dní září 1940. Mimochodem bojoval v řadách 303. stíhací perutě, která byla polská.

Bitvy o Británii se zúčastnilo 88 československých pilotů, kteří sestřelili 56 nepřátelských letadel a dalších 20 sestřelů je neověřených. V bojích zahynulo 7 pilotů. Byl vytvořena kompletně česká 310. stíhací peruť.

Celkově přišli Britové o 1 023 stíhaček, 376 bombardérů a 148 strojů pobřežního velitelství a 544 letců. Luftwaffe ztratila 873 stíhaček a 1 014 bombardérů. Lidské ztráty mělo Německo v porovnání s Brity ale mnohem větší, padlo 2698 letců, 967 skončilo v zajetí a 638 bylo pohřešováno.

 

Zdroj: History.com, RAF, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace