Falklandy v plamenech: Argentinská odveta u Bluff Cove

Falklandy v plamenech: Argentinská odveta u Bluff Cove
Autor fotografie: Ken Griffiths / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons|Popisek: RFA Sir Tristram - Port Stanley 1983 po útoku
29 / 09 / 2024, 16:00

Válka o Falklandy, Argentinci nazývané Malvínami, spěla 8. června 1982 ke svému pro Brity šťastnému konci. Z ničeho nic však kartami zamíchala katastrofa.

Argentinské síly Malvíny sice obsadili, aby měla junta tradiční odklánějící mechanismus od domácích problémů, ale nepočítali s tím, že USA podpořená Velká Británie vyrukuje s razantní odpovědí. Premiérka Margaret Hilda Thatcherová měla totiž doma podobné hospodářské trable jako argentinská vláda. Její povaha byla navíc poněkud výbušnější. Železná lady, jak se jí přezdívalo, nastavilo tvrdou a nekompromisní politiku, což se projevilo i v britském přístupu k Falklandám.

RFA Sir Galahad pokračuje na jih

Vývoj bitvy u Bluff Cove v rámci války o Falklandy


Britská invazní vojska se 1. června 1982 začala radovat z posil v rámci 5. pěší brigády. Argentinci samozřejmě neměli pro podobné kratochvíle pochopení. Významnější letecký útok přišel kvůli mizernému počasí až 8. června. Na lodi Sir Galahad se nacházela již mnoho hodin elitní Welšská garda, přičemž hned vedle kotvila Sir Tristram. Argentina vyslala 14 letadel, z nichž tři se musely pro poruchy vrátit. Learjet, který je naváděl, se otočil těsně před dosažením cíle. Cíle byly nakonec tři. Letadla od Grupo 6 se těsně nad mořem hnala k HMS Plymouth (Royal Navy). Přesto, že vystřelila protiletadlovou střelu Sea Cat GWS-20 SAM a použila i 20 mm Oerlicon, čtyři bomby a mnoho 30mm střel našlo svůj cíl.

Ani jedna z pum nevybuchla. Něco, patrně jedna z bomb, však trefilo na palubě připravenou hlubinou nálož a ta naopak explodovala s plnou silou. Požár, který pak vznikl v podpalubí, byl uhašen za 90 min. Jedna bomba prošla komínem, dvě zdemolovaly palubní protiponorkový minomet Limbo A/S Mark 10, načež zamířily do moře. Loď se kvůli průrazům naklonila o 60 stupňů doprava. Zraněno bylo jen pět námořníků, kteří byli odtransportováni vrtulníkem. Do 14. června byla akceschopná, ale celková oprava lodi trvala až do začátku prosince.

HMS Plymouth

Válka o Falklandy a nečekaný úder jižně od Bluff Cove 

 

Mezitím netušila čínská posádka z Honkongu, pěšáci v podpalubí RFA Sir Galahad, co se na ně neuvěřitelnou rychlostí žene. Společně s RFA Sir Tristram byla loď zakotvena v Port Pleasant, Fitzroy Creek, jižně od Bluff Cove. Bylo kolem dvou hodin odpoledne místního času, když se přiřítilo několik leotunů Skyhawk od Grupo 5 každý z nich se třemi 227kg bombami. Druhá z výše zmíněných lodí utrpěla tři zásahy a na její palubě byli zabiti dva muži palbou kanónů. Trup Sir Tristram, který byl plný vojenského vybavení, prorazila jedna bomba v oblasti nádrže na pravé straně a následně prošla skrz. Levá nádrž dostala druhou bombu. Ta explodovala a prorazila levou přední část lodi a poškodila přepážku. Třetí vybuchla mezi nádržemi č. 25 a č. 26, přičemž výbuch byl téměř současný, čímž znásobil efekt.

V zadní části došlo k největším škodám a požáru živenému explodující municí. Posádka loď opustila a ta byla odvezena speciální převážející lodí Dan Lifter ke kompletní přestavbě, která byla dokončena až v říjnu 1985. Nejtěžší dopad měl útok na Sir Galahad. První letadlo ji zasáhlo dvěma bombami, druhé minulo, ale třetí uspělo jedním zásahem. Jejich účinek byl patrný především na zádi. Hotové ocelové peklo, které nepřežilo 48 mužů, z toho minimálně 32 od Welšské gardy. Vypálená loď byla později potopena torpédy.

 

Krutá realita války o Falklandy a bitvy u Bluff Cove

 

O něco později udeřila 4 letadla Gruppo 4 na pozemní jednotky u Fitzroy a stejný počet od Gruppo 5 na plně vozidly naložený výsadkový člun Landing Craft Utility (LCU) F4 v Choiseul Sound, který se po zásahu bombou potopil s šesti mrtvými. Dva členové posádky přežili. Dva Sea Harriery, pilotované Lt. Davidem Morganem a jeho číslem Lt. Davidem Smithem, alespoň sundaly tři Skyhawky svými raketami, první dva, Smith třetího, přičemž jejich piloti padli. Sečteme-li veškeré ztráty, dostaneme se na počet 56 mrtvých a kolem 150 zraněných, což znamenalo pro britskou veřejnost obrovský šok. Celá akce byla navíc natáčena kamerou, což si můžete prohlédnout na následujícím videu. 

Dopad útoku u Bluff Cove na válku o Falklandy

 

I přes katastrofu u Bluff Cove, která vedla k tragickým ztrátám na životech, neměl tento útok zásadní vliv na britskou vojenskou strategii ani na rychlost postupu směrem k hlavnímu městu Falkland, Port Stanley. Argentinci doufali, že britské síly útok demoralizuje a oslabí jejich odhodlání, nicméně britské jednotky se z tragédie rychle vzpamatovaly a dobyly Stanley o pouhých šest dní později. I přes strašné následky na životech mužů na palubě Sir Galahad a Sir Tristram britská flotila pokračovala ve své misi s plným nasazením. K výsledku celé války o Falklandy také velkou mírou přispěla operace „Black Buck" a využití letounu Avro Vulcan.

Argentinská strana rovněž utrpěla ztráty během leteckých útoků na britské lodě u Bluff Cove. Během druhé vlny útoků, kdy čtyři argentinské Skyhawky napadly britské pozice, byly tři z těchto stíhaček sestřeleny britskými letouny Sea Harrier. Argentinská armáda tak přišla nejen o letadla, ale i o cenné piloty, což výrazně ovlivnilo jejich schopnost pokračovat v leteckých operacích v následujících dnech. Tento střet ukázal, že i když Argentina dosáhla určitých úspěchů během útoku na britské lodě, britská protiletecká obrana se dokázala rychle adaptovat a minimalizovat další škody. Ztráty, které Argentina utrpěla, přispěly ke konečnému vyčerpání argentinských vojenských zdrojů.

Letoun Douglas A-4C Skyhawk argentinského letectva (Fuerza Aérea Argentina) ze IV. brigády Aérea během války o Falklandy na letecké základně Mendoza-El Plumerillo.

Zdroje: fmht.co.uksmallwarsjournal.comwww.keymilitary.com


Autor: Mgr. Tomáš Bouzek, vojenský historik

Tagy článku

-->