Válka o Falklandy: Hořící inferno u Bluff Cove

Válka o Falklandy: Hořící inferno u Bluff Cove
Autor fotografie: Dmgerrard, CC BY-SA 3.0|Popisek: RFA Sir Galahad
11 / 04 / 2022, 16:00

Válka o Falklandy, Argentinci nazývané Malvínami, spěla 8. června 1982 ke svému pro Brity šťastnému konci, když udeřila katastrofa. Argentinci Malvíny sice obsadili, aby měla junta tradiční odklánějící mechanismus od domácích problémů, ale nepočítali s tím, že USA podpořená Británie vyrukuje s razantní odpovědí. Premiérka Margaret Hilda Thatcherová měla totiž doma podobné hospodářské trable jako argentinská vláda. Její povaha byla navíc poněkud výbušnější.

Britská invazní vojska se 1. června začala radovat z posil v rámci 5. pěší brigády. Argentinci samozřejmě neměli pro podobné kratochvíle pochopení. Významnější letecký útok přišel kvůli mizernému počasí až 8. června. Na lodi Sir Galahad se nacházela již mnoho hodin elitní Welšská garda, přičemž hned vedle kotvila Sir Tristram. Argentinci vyslali 14 letadel, z nichž tři se musely pro poruchy vrátit. Learjet, který je naváděl, otočil těsně před dosažením cíle. Cíle byly nakonec tři. Letadla od Grupo 6 se těsně nad mořem hnala k HMS Plymouth. Přesto, že vystřelila protiletadlovou střelu Sea Cat GWS-20 SAM a použila i 20 mm Oerlicon, a čtyři bomby a mnoho 30mm střel našlo svůj cíl.

Ani jedna z pum nevybuchla. Něco, patrně jedna z bomb, však trefilo na palubě připravenou hlubinou nálož a ta naopak explodovala s plnou silou. Požár, který pak vznikl v podpalubí, byl uhašen za 90 min. Jedna bomba prošla komínem, dvě zdemolovaly palubní protiponorkový minomet Limbo A/S Mark 10, načež zamířily do moře. Loď se kvůli průrazům naklonila o 6o doprava. Zraněno bylo jen pět námořníků, kteří byli odtransportováni vrtulníkem. Do 14. června byla akceschopná, ale celková oprava lodi trvala až do začátku prosince.

Mezitím netušila čínská posádka z Honkongu, tím mé pěšáci v podpalubí RFA Sir Galahad, co se na ně neuvěřitelnou rychlostí žene. Společně s RFA Sir Tristram byla zakotvena v Port Pleasant, Fitzroy Creek, jižně od Bluff Cove. Bylo kolem 14.00 místního času, když se přiřítilo několik Skyhawků od Grupo 5, každý z nich se třemi 227kg bombami.

Druhá jmenovaná utrpěla tři zásahy a na její palubě byli zabiti dva muži palbou kanónů. Trup Sir Tristram, který byl plný vojenského vybavení, prorazila jedna bomba v oblasti nádrže č. 25 pravá a prošla skrz. Levá nádrž dostala druhou bombu. Ta explodovala a prorazila levou přední část lodi a poškodila přepážku. Třetí vybuchla mezi nádržemi 25 a 26, přičemž výbuch byl téměř současný, čímž znásobil efekt.

V zadní části došlo k největším škodám a požáru živenému explodující municí. Posádka loď opustila a ta byla odvezena speciální převážející lodí Dan Lifter ke kompletní přestavbě, která byla dokončena až v říjnu 1985. Nejtěžší dopad měl útok na Sir Galahad. První letadlo ji zasáhlo dvěma bombami, druhé minulo, ale třetí uspělo jedním zásahem. Jejich účinek byl patrný především na zádi. Hotové ocelové peklo, které nepřežilo 48 mužů, z toho minimálně 32 od Welšské gardy. Vypálená loď byla později potopena torpédy.

O něco později udeřila 4 letadla Gruppo 4 na pozemní jednotky u Fitzroy a stejný počet od Gruppo 5 na plně vozidly naložený výsadkový člun Landing Craft Utility (LCU) F4 v Choiseul Sound, který se po zásahu bombou potopil s šesti mrtvými, dva členové posádky přežili. Dva Sea Harriery, pilotované Lt. Davidem Morganem a jeho číslem Lt. Davidem Smithem, alespoň sundaly tři Skyhawky svými raketami, první dva, Smith třetího, přičemž jejich piloti padli.

Sečteme-li veškeré ztráty, dostaneme se na počet 56 mrtvých a kolem 150 zraněných, což znamenalo pro britskou veřejnost obrovský šok, tím více, že celá akce byla natáčena kamerou, což si můžete prohlédnout zde: //www.youtube.com/watch?v=PZEBn6Nb7CY

'

Autor: Mgr. Tomáš Bouzek, vojenský historik

Tagy článku