Autor fotografie: By Unknown or not provided (U.S. National Archives and Records Administration) [Public domain], via Wikimedia Commons|Popisek: Ilustrační snímek
Pět dní poté, co se Hitler ve svém bunkru v Berlíně zastřelil a dva dny před tím, než se Německo nakonec vzdalo, americké a německé jednotky bojovaly společně vedle sebe v tom, co bylo nazváno nejpodivnější bitvou druhé světové války.
Byly to poslední dny války, když 5. května 1945 bojovali při obraně hradu Itter v Rakousku společně němečtí vojáci, američtí tankisté, francouzští vězni a bojovníci rakouského hnutí odporu.
V roce 1943 německá armáda přeměnila malý hrad na věznici pro vysoce postavené vězně, jako byli francouzští generálové, sportovní hvězdy a politici. 4. května 1945 když se hitlerovské Německo a jeho armáda rychle zhroutila, velitel věznice a jeho strážci opustili svoje místa na hradě.
Vězni hradu Itter ale neměli šanci se z hradu vzdálit. Waffen SS, fanatické vojenské jednotky pod vedením Heinricha Himmlera, měly v úmyslu znovu získat zámek a popravit všechny vězně.
Ti si ale získali pomoc nejen blízkých amerických jednotek a rakouského hnutí odporu, ale i vojáků Wehrmachtu. A shodou okolností prvními, kdo se odhodlali vězně bránit, bylo dvanáct příslušníků Wehrmachtu pod vedením majora Josefa „Seppa“ Gangla. Právě na žádost německých vojáků se k obráncům přidala americká hlídka o síle 16 mužů a jednom tanku Sherman. Američanům velel kapitán John Jack Lee, inteligentní a agresivní bojovník.
Tyto nesourodé jednotky pak hájily hrad a vězně během noci a rána 5. května 1945. Velení se ujal kapitán Lee a bránil hrad proti útoku asi 150 vojáků SS.
Bitva trvala asi 6 hodin a útočícím esesákům se povedlo zlikvidovat jediný americký tank, který bránil vjezd do hradu, a navíc začala obráncům hradu docházet munice. Majora Gangla zastřelil odstřelovač a esesáci se již drali do hradu, když naštěstí dorazila americká posila.
Esesáci se začali hromadně vzdávat a podle BBC jich bylo zajato 100.
Na počest německého majora, který při obraně francouzských vězňů padl, byla pojmenována ulice v nedalekém městečku Wörgl.
Americký velitel John Jack Lee za obranu hradu obdržel Kříž za vynikající službu.
Mimochodem - obrana hradu Itter inspirovala skupinu Sabaton ke složení písničky Last stand.
Zdroj: We are The Mighty