Bitva o hrad Itter: Když Američané a Wehrmacht bojovali společně proti esesákům

Bitva o hrad Itter: Když Američané a Wehrmacht bojovali společně proti esesákům
Autor: By Unknown or not provided (U.S. National Archives and Records Administration) [Public domain], via Wikimedia Commons|Popisek: Ilustrační snímek
05 / 07 / 2019, 16:30

Pět dní poté, co se Hitler ve svém bunkru v Berlíně zastřelil a dva dny před tím, než se Německo nakonec vzdalo, americké a německé jednotky bojovaly společně vedle sebe v tom, co bylo nazváno nejpodivnější bitvou druhé světové války.

Byly to poslední dny války, když 5. května 1945 bojovali při obraně hradu Itter v Rakousku společně němečtí vojáci, američtí tankisté, francouzští vězni a bojovníci rakouského hnutí odporu.

V roce 1943 německá armáda přeměnila malý hrad na věznici pro vysoce postavené vězně, jako byli francouzští generálové, sportovní hvězdy a politici. 4. května 1945 když se hitlerovské Německo a jeho armáda rychle zhroutila, velitel věznice a jeho strážci opustili svoje místa na hradě.

Vězni hradu Itter ale neměli šanci se z hradu vzdálit. Waffen SS, fanatické vojenské jednotky pod vedením Heinricha Himmlera, měly v úmyslu znovu získat zámek a popravit všechny vězně.

Ti si ale získali pomoc nejen blízkých amerických jednotek a rakouského hnutí odporu, ale i vojáků Wehrmachtu. A shodou okolností prvními, kdo se odhodlali vězně bránit, bylo dvanáct příslušníků Wehrmachtu pod vedením majora Josefa „Seppa“ Gangla. Právě na žádost německých vojáků se k obráncům přidala americká hlídka o síle 16 mužů a jednom tanku Sherman. Američanům velel kapitán John Jack Lee, inteligentní a agresivní bojovník.

Tyto nesourodé jednotky pak hájily hrad a vězně během noci a rána 5. května 1945. Velení se ujal kapitán Lee a bránil hrad proti útoku asi 150 vojáků SS.

Bitva trvala asi 6 hodin a útočícím esesákům se povedlo zlikvidovat jediný americký tank, který bránil vjezd do hradu, a navíc začala obráncům hradu docházet munice. Majora Gangla zastřelil odstřelovač a esesáci se již drali do hradu, když naštěstí dorazila americká posila.

Esesáci se začali hromadně vzdávat a podle BBC jich bylo zajato 100.

Na počest německého majora, který při obraně francouzských vězňů padl, byla pojmenována ulice v nedalekém městečku Wörgl.

Americký velitel John Jack Lee za obranu hradu obdržel Kříž za vynikající službu.

Mimochodem - obrana hradu Itter inspirovala skupinu Sabaton ke složení písničky Last stand.

Zdroj: We are The Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace