Autor fotografie: Městská část Praha 9|Popisek: Obsazování pohraničí v roce 1938
Na sobotu 15. září 2018 připravuje Městská část Praha 9 ve spolupráci s Klubem vojenské historie Wurm vojensko-historickou akci při příležitosti připomínky 80 let od tragických událostí září 1938 v československém pohraničí a připomínku tzv. "mnichovské zrady".
Program se uskuteční u Pivovaru Kolčavka na Praze 9 (ulice Nad Kolčavkou). V průběhu celého dne se můžete těšit na bohatý program, který vyvrcholí v 15 a ve 21 hodin bojovými ukázkami, které budou rekonstrukcí záříjových událostí roku 1938 v českolovenském pohraničí.
Program akce:
- 12.00-15.00 Výstavky výstroje a zbraní, vojenský tábor a s technikou
- 12.00-15.00 Módní přehlídky civilní módy první republiky, komentovaná prezentace uniforem, kolové i pásové techniky československé armády a německého Wehrmachtu
Bojové ukázky:
- 15.00-16.00 Ukázka “září 1938 v Sudetech”
- 21.00-22.00 Ukázka “pochod Henleinovců"
Behem akce Bitva o pivovar 2018 aneb dny zrady 1938 diváci uvidí originální německý pásový transportér Demag, repliku obrněnce SdKfz 247, nákladní vůz Škoda 104/II a motocykly značek DKW a BMW. Na straně Československa bude nasazen četnický autokar Walter a obrněný automobil vzor 30. Civilní vozy pak budou zastoupeny automobily Ford a DKW, a nákladním vozem Gutbrot Standard.
Psali jsme: Mohli jsme se v září 1938 bránit?
Klub vojenské historie Wurm je zapsaný spolek z Prahy sdružující zájemce o vojenskou historii. Zabývá se vojenskou historií, jež přímo předcházela druhé světové válce, jejímu průběhu a událostem, jež bezprostředně navazovaly, tedy rokům 1933-1948. Představuje civilisty z období první republiky, československou armádu před Mnichovem, Finanční stráž, jednotky SOS, Wehrmacht Heer, Partyzány SSSR, Povstalce v květnu 1945, wehrwolf a banderovce a jednotky Prvního pohotovostního pluku národní bezpečnosti.
Spolu se spřátelenými kluby (KVH Příbram a KVH PT- Letovice) staví Wurm jednotku, která je kompletně vybavena a odpovídajícím způsobem dokáže reprezentovat německou armádu pro roky 1938 a 1939, období obsazování Sudet a okupace zbytku Československa.
Psali jsme: Československé pohraniční opevnění: Kolštejn 1938
Cílem sdružení je připomínat nedávnou pohnutou historii. Členové klubu vojenské historie se pravidelně účastní historických rekonstrukcí bitev, výstav a akcí, spolupracují při tvorbě dokumentárních a filmových projektů jako odborní poradci, herci i zapůjčením uniforem a výstroje. Renovují historickou techniku (motocykly DKW 125 RT a tři DKW 350 NZ) pro použití na akcích klubů vojenské historie. Dále provádí badatelskou a sběratelskou činnost zaměřenou zejména na uniformy a výstroj výše zmíněných období.
Psali jsme: Zbraňová směrnice – vláda nařízením omezí vojensko-historické rekonstrukce. Parlamentu se ptát nepotřebuje