Rusko-japonská válka ukázala nemohoucnost carského Ruska

Rusko-japonská válka ukázala nemohoucnost carského Ruska
Autor fotografie: [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons|Popisek: Bitevní loď Tsesarevich v Port Arturu 1904
18 / 12 / 2019, 13:00

Rusko-japonská válka trvala od 8. února 1904 do 5. září 1905 a bojovalo se v ní o to, zda budou Korea a Mandžusko patřit pod sféru vlivu Japonského císařství, nebo Ruské říše.

Bojovalo se převážně na území (a o území), které patřilo ať přímo, či nepřímo slábnoucí čínské říši dynastie Čching.

Před válkou si Rusko pronajalo Port Artur (dnes známý jako Lü-šun) od dynastie Čching, protože potřebovalo nezamrzající přístav. Součástí tohoto kroku bylo také vybudování železničního spojení mezi Port Artur a transsibiřskou magistrálou a rovněž okupace okolního území ruskými jednotkami. Japonsko tento krok považovalo za hrozbu svým vlastním plánům v této oblasti a začalo s Ruskem jednat. Požadovalo potvrzení toho, že Korea bude spadat pod japonskou sféru vlivu a výměnou za to bude Rusko kontrolovat oblast Mandžuska. Tento návrh Rusko odmítlo.

Výsledkem toho byl překvapivý útok Japonska na ruskou flotilu v Port Artur. Bitva byla taktickou remízou, ale umožnila japonským jednotkám vylodit se v Koreji a pochodovat na sever a tím odříznout pozemní přístup k přístavu. Blokáda na moři a obklíčení na zemi vyústily v to, že Port Artur nakonec padl v lednu 1905, čímž došlo k potopení zde kotvící ruské flotily a uvolnění japonských jednotek, které mohly pokračovat v postupu do Mandžuska. Zde byla ruská armáda poražena v bitvě u Mukdenu, jedné z historicky největších pozemních bitev, která donutila Rusko stáhnout se z Mandžuska. 

Aby Rusko na Dálném východě posílilo, poslalo ruskou baltickou flotilu na 33 000 km dlouhou cestu, při které musela její velká část obeplout Africký roh. Ruská flotila dorazila na místo v bídném stavu a byla rozhodujícím způsobem poražena v bitvě u Cušimy. Rusko tak bylo donuceno kapitulovat.

Tohoto konfliktu se účastnil i legendární křižník AURORA, či bitevní loď MIKASA.

Mikasa

Poražené Rusko se zřeklo území Port Arthuru, jižní části ostrova Sachalin a uznalo vrchní panství Japonska nad Koreou. Dalším důsledkem prohrané války bylo odhalení hospodářské a vojenské slabosti samoděržaví. Po celém Rusku probíhaly pod vlivem porážky nepokoje a bouře, které vedly k první ruské revoluci. Vítězné Japonsko získalo rozhodující vliv v jižním Mandžusku a hlavní vliv v Koreji. Korea byla v roce 1910 Japonskem anektována.

 

Zdroj: World of  Warships CZ/SK a další lodě, HistoryToday.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace