Autor fotografie: USMC Archives, CC BY 2.0|Popisek: Bitva o Tarawu
Bitva o Tarawu, která se odehrála v listopadu 1943, byla pro americké příslušníky námořní pěchoty doslova životní zkouškou.
V západním rameni atolu Tarawa na malém ostrůvku Betio se odehrával v listopadu 1943 ,,pacifický mlýnek na maso", v němž na malé ploše 12 čtverečních mil padlo 5 800 vojáků, z toho 1 000 Američanů. Bitva o Tarawu byla jednou z lítých bitev v Pacifiku, kterou se podařilo Američanům za cenu vysokých ztrát vyhrát.
Na konci roku 1943 plánovaly USA ofenzivu ve středním Pacifiku. Chtěly zde uspíšit své vítězství tím, že v oblasti znemožní japonské rozsáhlé ofenzivy. Důležitým bodem na Gilbertových ostrovech se tak stal malý atol Tarawa, který se rozhodli Japonci úporně bránit spolu s 1 200 korejskými dělníky, a malý, strategicky důležitý ostrůvek Betio. Na jeho ovládnutí se soustředily obě strany.
20. listopadu brzy ráno odpluli Američané z velké výsadkové lodi, která byla naložená obojživelnými traktory Amtrac. Pomocí nich mělo proběhnout vylodění vojáků na pláži ostrova. Zde však nastaly první potíže Američanů. Když se však tato obojživelná vozidla přiblížila k pobřeží, připravení Japonci, kteří přežili předchozí bombardování, po nich začali zběsile pálit a zabíjet vojáky ve špatně chráněných traktorech. Ty tak uvízly na místě.
Američané tak byli nuceni se brodit směrem na pláž pod těžkou kulometnou a minometnou palbou. I přesto tuto palbu se mariňáci dostali na pláž i přes značné ztráty. O vylodění se Američané domnívali, že to bude ,,hračka", ale celou situaci hrubě podcenili. Jako další problém se ukázala být pomalá přeprava zbraní na ostrov (například děla), která trvala poměrně dlouho, a také potíže s komunikací. Americkým mariňákům ulehčilo situaci vylodění dalších jednotek následující den, 21. listopadu.
O den později probíhaly na válčišti líté boje, v nichž začali mít postupně navrch Američané, kteří začali ostrov čistit metr po metru. I když se lehké tanky původně v boji neosvědčily, ,,špinavou" práci dělaly především legendární Shermany, plamenomety a granáty. Japonci ztráceli postupně své pozice a jejich zbývající jednotky našly poslední útočiště ve východním cípu ostrova. 23. listopadu se však podařilo Američanům vyčistit celý ostrov včetně posledních míst odporu na východě ostrova, a tento malý ostrůvek tak konečně padl do rukou amerických vojáků.
Přesto je celková bilance padlých na tak malý ostrov děsivá. 5 800 vojáků zemřelo během tří krvavých dnů v bitvě o Tarawu, která však měla pro USA strategický význam.
Zdroj: warhistoryonline.com