Bitva u Camarónu: Velitel s dřevěnou protézou a masakr francouzských legionářů mexickými hordami

Bitva u Camarónu: Velitel s dřevěnou protézou a masakr francouzských legionářů mexickými hordami
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Bitva u Camaróne
23 / 04 / 2019, 13:00

Intervence některých evropských států do Mexika v 60. letech 19., století byla vedena snahou domoci se splacení dluhů, které mělo Mexiko u těchto zemí. Francouzi, kteří se aktivně na vojenském zásahu do Mexika, podíleli, si navíc dělali ,,zálusk" na ustavení svých mocenských držav v této oblasti.

V dubnu 1863 putoval francouzský konvoj složený z několika desítek vozů se zásobami munice, potravin, léky a třemi miliony franků ve zlatě z Vera Cruzu do Puebla. Měl významně pomoci Francouzům v jejich ,,mexické" misi. O tomto konvoji se dozvěděl mexický plukovník Milan, který se rozhodl velké kořisti zmocnit. Aby uspěl, musel zlikvidovat doprovodnou skupinu francouzských legionářů ze 3. roty pluku Cizinecké legie v čele s seržantem Jeanem Danjouem, která měla cenný náklad chránit.

psali jsme: Maxmilián I. Mexický: císař, který skončil před popravčí četou

Danjou, který měl místo ruky dřevěnou protézu (později skončila v muzeu v Aubagne), ani ostatní vojáci však nemohli tušit, že se chystá přepad mexickými bojovníky. Bitva u Camarónu byla jedním ze střetnutí Mexičanů a Francouzů na horké mexické půdě. Bylo to však velmi nerovné střetnutí, protože Francouzů bylo pouhých 65 proti 2 000 Mexičanům. Řady francouzských legionářů totiž předtím během úmorné cesty povážlivě prořídly díky malárii, žluté zimnici a dalším nemocem. 

Střetnutí se odehrálo na opuštěném statku v Camarónu 30. dubna 1863. Ten den bylo 65 Francouzů překvapeno mexickými pěšáky a jezdci. Ti obklíčili francouzské legionáře a plukovník Milan je vyzval, aby se vzdali. Na to všakDanjou odpověděl, že se nevzdají a budou bojovat do posledního muže. 

psali jsme: Zabila salmonela 18 miliónů Aztéků v Mexiku dobytém Cortézem?

Danjouovi muži pak svedli nerovný boj s mnohonásobnou přesilou, který skončil očekávaným masakrem francouzských legionářů. Několikahodinovou bitvu přežili jen tři Francouzi. Nutno však vyzdvihnout statečný boj Francouzů, kteří dokázali zabít přes 500 mexických bojovníků. Mexičané posléze opět ovládli strategicky důležité město Puebla, které předtím drželi Francouzi jako svůj opěrný bod.

Francouzský císař Napoleon III. dal na počest padlých legionářů vztyčit na místě bitvy pomník, který tuto bitvu připomíná. Bitva u Camarónu se později stala symbolem francouzské statečnosti a odhodlání bojovat až do posledního dechu.

 

Zdroj: warfarehistorynetwork.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace