foto: Wikimedia Commons, Public domain/Ruský pancéřový křižník Admiral Nachimov, který byl potopen v bitvě u Cušimy
Bitva u Cušimy byla velkým vítězstvím Japonců nad Rusy. Zároveň bitva způsobila krizi carského režimu.
Námořní bitva u Cušimy byla vyvrcholením konfliktu mezi Japonskem a Ruskem, kdy na souši (a samozřejmě na moři) carský režim utrpěl vážné porážky. Japonsko-ruská válka, která začala v roce 1904, měla více příčin. Jednou z nejdůležitějších byl spor o teritoriální vliv v Mandžusku a v Koreji.
Ve válce se utkaly země, z níž jedna (Rusko) dlouhodobě bojovala s politickými problémy, zatímco ta druhá (Japonsko) byla velmocí na vzestupu zvlášť po reformách Meidži, kdy začal stoupat i vojenský význam Japonska. Rusko nepředpodkládalo, že by mohlo v nastalém konfliktu prohrát, a přece se stalo.
Samotná válka začala japonským útokem na strategicky důležité přístavy Port Arthur a Čemulpcho v únoru 1904. Japonci porazili dálněvýchodní ruskou flotilu. Rusko se však nehodlalo vzdát a poslalo do bojů na Dálném východě svou Baltskou flotilu. To jakoby předznamenalo ruskou katastrofu u Cušimy, která se stala posledním hřebíčkem do rakve snah Ruska o ovládnutí Port Arthuru a přilehlých oblastí.
Psali jsme
I Francouzi experimentovali během první světové války s nejrůznějšími vozidly. Boiraultův stroj, který je pojmenován po svém konstruktérovi Louisi...
V bitvě u Cušimy proti sobě stanuly 4 japonské bitevní lodě, 27 křižníků, dále torpédoborce a pomocné lodě proti ruským 8 bitevním lodím, 3 pobřežním bitevním lodím, 8 křižníkům a dalším menším lodím. Admirál Zinovij Rožestvenskij měl smést japonskou flotilu, protože ta byla (alespoň na papíře) silnější. Nicméně japonské lodě byly lépe vyzbrojené, mobilnější a císařské loď stvo mělo i lepší výcvik než to ruské.
Admirál Heihačiró Tógó této výhody v bitvě beze zbytku využil a drtivě porazil ruskou flotilu pod vedením Rožestvenského. Ruské ztráty činily 21 lodí, které byly potopeny, téměř 4 400 mrtvých a 5 917 zajatých, Japonsko ztratilo 3 torpédové čluny, mělo po bitvě 117 mrtvých a 583 zraněných.
Psali jsme
Britské Královské námořnictvo postupně disponovalo dvěma třídami bitevních lodí, jejichž první jednotky byly pojmenovány po králi Jiřím V., King George...
Portsmouthský mír ze září 1905 pak přinutil Rusko, aby se zřeklo území Port Arthuru, jižního Sachalinu a též uznalo panství Japonska nad Koreou. V plné ,,nahotě" se tak po bitvě u Cušimy, která uzavřela rusko-japonskou válku, prokázala ruská politická, vojenská a hospodářská slabost. Ta vedla k dalšímu prohloubení krize carského režimu.
Zdroj: warhistoryonline.com
Tagy