Bitva u Cušimy: Japonské drtivé vítězství a ruské námořní ,,Waterloo"

Bitva u Cušimy: Japonské drtivé vítězství a ruské námořní ,,Waterloo&quote;
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: bitva u Cušimy
28 / 05 / 2019, 18:00

Bitva u Cušimy, která se odehrála ve dnech 27.- 28. 5. 1905, přinesla drtivou porážku ruského loďstva Japonci. Naplno se tak ukázala vojenská slabost carského režimu, k jehož další krizi porážka přispěla. Můžeme na druhou stranu říct, že bitvou u Cušimy skončila dlouhodobě živená iluze o velikosti carského Ruska.

Námořní bitva u Cušimy byla vyvrcholením konfliktu mezi Japonskem a Ruskem, kdy na souši (a samozřejmě na moři) carský režim utrpěl vážné porážky. Japonsko-ruská válka, která začala v roce 1904, měla více příčin. Jednou z nejdůležitějších byl spor o teritoriální vliv v Mandžusku a v Koreji.

psali jsme: IJN Shinano, gigantická letadlová loď císařského Japonska

Ve válce se utkaly země, z níž jedna (Rusko) dlouhodobě bojovala s politickými problémy, zatímco ta druhá (Japonsko) byla velmocí na vzestupu zvlášť po reformách Meidži, kdy začal stoupat i vojenský význam Japonska. Rusko nepředpodkládalo, že by mohlo v nastalém konfliktu prohrát, a přece se stalo. Samotná válka začala japonským útokem na strategicky důležité přístavy Port Arthur a Čemulpcho v únoru 1904. Japonci porazili dálněvýchodní ruskou flotilu. Rusko se však nehodlalo vzdát a poslalo do bojů na Dálném východě svou Baltskou flotilu. To jakoby předznamenalo ruskou katastrofu u Cušimy, která se stala posledním hřebíčkem do rakve snah Ruska o ovládnutí Port Arthuru a přilehlých oblastí.

V bitvě u Cušimy proti sobě stanuly 4 japonské bitevní lodě, 27 křižníků, dále torpédoborce a pomocné lodě proti ruským 8 bitevním lodím, 3 pobřežním bitevním lodím, 8 křižníkům a dalším menším lodím. Admirál Zinovij Rožestvenskij měl smést japopnskou flotilu, protože ta byla (alespoň na papíře) silnější. Nicméně japonské lodě byly lépe vyzbrojené, mobilnější a císařské loď stvo mělo i lepší výcvik než to ruské. Admirál Heihačiró Tógó této výhody v bitvě beze zbytku využil a drtivě porazil ruskou flotilu pod vedením Rožestvenského. Ruské ztráty činily 21 lodí, které byly potopeny, téměř 4 400 mrtvých a 5 917 zajatých, Japonsko ztratilo 3 torpédové čluny, mělo po bitvě 117 mrtvých a 583 zraněných.

psali jsme: Japonské válečné kolosy, bitevní lodě z 2. světové války byly nalezeny na dně Filipínského moře

Portsmouthský mír ze září 1905 pak přinutil Rusko, aby se zřeklo území Port Arthuru, jižního Sachalinu a též uznalo panství Japonska nad Koreou. V plné ,,nahotě" se tak po bitvě u Cušimy, která uzavřela rusko-japonskou válku, prokázala ruská politická, vojenská a hospodářská slabost. Ta vedla k dalšímu prohloubení krize carského režimu.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace