Autor: Screenshot YouTube|Popisek: bitva u Cušimy
Bitva u Cušimy, která se odehrála ve dnech 27.- 28. 5. 1905, přinesla drtivou porážku ruského loďstva Japonci. Naplno se tak ukázala vojenská slabost carského režimu, k jehož další krizi porážka přispěla. Můžeme na druhou stranu říct, že bitvou u Cušimy skončila dlouhodobě živená iluze o velikosti carského Ruska.
Námořní bitva u Cušimy byla vyvrcholením konfliktu mezi Japonskem a Ruskem, kdy na souši (a samozřejmě na moři) carský režim utrpěl vážné porážky. Japonsko-ruská válka, která začala v roce 1904, měla více příčin. Jednou z nejdůležitějších byl spor o teritoriální vliv v Mandžusku a v Koreji.
psali jsme: IJN Shinano, gigantická letadlová loď císařského Japonska
Ve válce se utkaly země, z níž jedna (Rusko) dlouhodobě bojovala s politickými problémy, zatímco ta druhá (Japonsko) byla velmocí na vzestupu zvlášť po reformách Meidži, kdy začal stoupat i vojenský význam Japonska. Rusko nepředpodkládalo, že by mohlo v nastalém konfliktu prohrát, a přece se stalo. Samotná válka začala japonským útokem na strategicky důležité přístavy Port Arthur a Čemulpcho v únoru 1904. Japonci porazili dálněvýchodní ruskou flotilu. Rusko se však nehodlalo vzdát a poslalo do bojů na Dálném východě svou Baltskou flotilu. To jakoby předznamenalo ruskou katastrofu u Cušimy, která se stala posledním hřebíčkem do rakve snah Ruska o ovládnutí Port Arthuru a přilehlých oblastí.
V bitvě u Cušimy proti sobě stanuly 4 japonské bitevní lodě, 27 křižníků, dále torpédoborce a pomocné lodě proti ruským 8 bitevním lodím, 3 pobřežním bitevním lodím, 8 křižníkům a dalším menším lodím. Admirál Zinovij Rožestvenskij měl smést japopnskou flotilu, protože ta byla (alespoň na papíře) silnější. Nicméně japonské lodě byly lépe vyzbrojené, mobilnější a císařské loď stvo mělo i lepší výcvik než to ruské. Admirál Heihačiró Tógó této výhody v bitvě beze zbytku využil a drtivě porazil ruskou flotilu pod vedením Rožestvenského. Ruské ztráty činily 21 lodí, které byly potopeny, téměř 4 400 mrtvých a 5 917 zajatých, Japonsko ztratilo 3 torpédové čluny, mělo po bitvě 117 mrtvých a 583 zraněných.
psali jsme: Japonské válečné kolosy, bitevní lodě z 2. světové války byly nalezeny na dně Filipínského moře
Portsmouthský mír ze září 1905 pak přinutil Rusko, aby se zřeklo území Port Arthuru, jižního Sachalinu a též uznalo panství Japonska nad Koreou. V plné ,,nahotě" se tak po bitvě u Cušimy, která uzavřela rusko-japonskou válku, prokázala ruská politická, vojenská a hospodářská slabost. Ta vedla k dalšímu prohloubení krize carského režimu.
Zdroj: warhistoryonline.com