Autor fotografie: Willy Stöwer, Public domain / Wikipedia commons|Popisek: Bitva u Dogger Banku
Před 109 lety se odehrála jedna z nejznámějších námořních bitev první světové války. Do historie vstoupila jako bitva u Dogger Bank, kde německé námořnictvo zázračně uniklo porážce proti britské, mnohem silnější flotile.
Konfrontace mezi německým a britským námořnictvem byla významným, i když kontroverzním střetem. V bitvě se sice podařilo zvítězit Britům, nicméně se jednalo o Pyrrhovo vítězství, které nemělo skoro žádnou cenu. Královskému námořnictvu se totiž podařilo potopit pouze jedno nepřátelské plavidlo. Obrovskou výhodou pro Brity byl fakt, že jejich experti dokázali číst německé radiogramy, a tak se o jejich plánech dozvěděli téměř vše, co potřebovali. To jim umožnilo efektivněji plánovat své operace a čelit německým výpadům. Britské velení však nedokázalo tuto výhodu plně využít kvůli problémům v komunikaci a koordinaci, a tak odešli z bitvy pouze s omezeným strategickým přínosem.
Bitva u Dogger Bank se odehrála 24. ledna 1915 v Severním moři. Britská flotila byla pod velením viceadmirála Sira Davida Beattyho, zatímco německou flotilu vedl admirál Franz von Hipper. Německý svaz vyplul z přístavu při ústí řeky Jade přibližně ve stejné době, co britské lodě admirála Beattyho z Rosythu. Tento svaz byl mnohem silnější než německý. Britové nasadili pět bitevních křižníků, čtyři lehké křižníky a eskadru osmnácti velkých torpédoborců. Jejich hlavními plavidly byly HMS Lion, HMS Tiger, HMS Princess Royal, HMS New Zealand a HMS Indomitable. Na německé straně byly hlavními plavidly SMS Seydlitz, SMS Moltke, SMS Derfflinger a obrněný křižník SMS Blücher. Lodě doprovázely křižníky SMS Graudenz, SMS Stralsund, SMS Rostock, SMS Kolberg a dalších 35 torpédoborců.
Časová linie bitvy u Dogger Bank
Britům nedělalo problém najít své nepřátelské cíle díky tomu, že dokázali dešifrovat německé rozkazy. Samotná bitva pak začala 24. 1. 1915 a spustil ji dělostřelecký souboj mezi lehkým křižníkem Aurora a Kolberg. Němci se dali téměř ihned na ústup, ale Britové je pronásledovali. V 09:05 zahájily britské lodě Lion, Princess Royal a Tiger palbu na nejpomalejší německé plavidlo SMS Blücher. Díky lepšímu dělostřeleckému vybavení a přesnému určování vzdálenosti dokázali Britové způsobit značné škody. Do 10:30 vyletěly do vzduchu dvě věže Blüchera a loď postupně zpomalovala, až nakonec úplně zastavila. Posádka se však odmítla vzdát a bojovala skutečně do posledního dechu. V 12:30 Blücher po 70 dělostřeleckých zásazích klesl ke dnu. Britové zajali 234 námořníků, zatímco ostatních 792 zahynulo.
Čas
|
Událost
|
09:05
|
Zahájení palby britských lodí Lion, Princess Royal a Tiger na SMS Blücher
|
10:30
|
Dvě věže Blüchera zničeny, loď zpomaluje a zastavuje
|
12:30
|
SMS Blücher klesá ke dnu po 70 dělostřeleckých zásazích
|
12:45
|
Admirál Beatty nařizuje návrat na základnu
|
Zajímavostí je, že právě jediná zničená a ta nejpomalejší německá bojová loď zachránila celý německý námořní svaz. Německý kontradmirál Hipper se rozhodl, že poškozený SMS Blücher obětuje, aby zachránil ostatní svá plavidla. Britské lodi, zejména HMS Lion, utrpěly také značné škody ale přesto měl Viceadmirál Beatty v plánu zničit celou německou eskadru. Situaci mu zkomplikovaly chyby v komunikaci a nejasné rozkazy. Britský admirál nařídil HMS Indomitable a lehkým křižníkům, aby Blücher ,,dorazily". Ostatní plavidla měla pokračovat v ,,honu" na německý námořní svaz.
Jenže v tomto okamžiku nastal problém v signalizaci rozkazů. Na HMS Lion (vlajková loď) vypadla elektřina, a tak se rozhodla rozkaz signalizovat. Většina velitelů byla zmatená a nepochopila správně vysílané signály. Nakonec se všechna nepoškozená britská plavidla vrhla jen na plavby neschopný Blücher. Beatty se ještě pokusil obnovit pronásledování německého lodního svazu, nicméně ten byl v tu dobu již dostatečně daleko na to, aby jej Britové dohnali. Beatty se proto rozhodl k návratu na základnu. Po bitvě se valila na britské velitele vlna kritiky. Vyčítalo se jim, že nezabránili úniku německého svazu a že mu tudíž nezpůsobily výrazné ztráty.
Němci pak na druhé straně z výsledku bitvy rozhodně zklamaní nebyli. Proti mohutnému britskému námořnímu svazu by pravděpodobně neměli šanci. Rozhodnutí kontradmirála Hippera ponechat SMS Blücher svému osudu bylo v kritickém okamžiku asi jediné řešení, které dávalo Němcům nějakou šanci na záchranu. To se jim také díky britským nedorozuměním podařilo. Uchovali většinu svého loďstva, což znamenalo, že mohli pokračovat v dalších operacích. Bitva u Dogger Bank tak zůstává známa, jako jedno z nejznámějších Pyrrhových vítezstvích druhé světové války.