Bitva u Gangutu v roce 1714 znamenala první velké námořní vítězství ruského loďstva

Bitva u Gangutu v roce 1714 znamenala první velké námořní vítězství ruského loďstva
Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bakua.jpg|Popisek: bitva u Gangutu
12 / 06 / 2018, 16:30

7. srpna 1714 došlo k bitvě u Gangutu u poloostrova Hanko ve Finsku mezi ruským a švédským loďstvem. Rusové zde zaznamenávají historicky první důležité námořní vítězství nad nepřítelem.

Tato důležitá bitva pro Rusko a jeho námořní dějiny se odehrála během Severní války (1700 - 1721), která proti sobě svedla koalici Ruska, Dánska, Norska a Saska a Rusko, kterou po určitou dobu podporovala Osmanská říše. V Severní válce nakonec uspělo právě Rusko, které rozšířilo svá území na úkor Švédska, které Nystadským mírem z roku 1721 naopak ztratilo své opěrné pozice v Pobaltí.

Bitva u Gangutu byla součástí finského tažení cara Petra I., který začal své tažení do strategicky důležitého Finska v roce 1713.

psali jsme: 7. října 1571 zlomila spojenecká flotila Svaté ligy osmanskou námořní moc

V samotné bitvě, v níž byli úspěšnější Rusové, se proti sobě postavil ruská admirál Fjodor Apraskin proti viceadmirálovi Gustavu Wattrangovi a Nilsi Ehrenskjöldovi. Rusové postavili ,,do pole" proti Švédům 99 galér a dalších plavidel, asi 15 000 mužů, zatímco Švédové disponovali 17 koráby, 3 fregatami a 9 galérami. I když měli Švédové převahu v celkovém počtu děl, Rusové zase předčili svého soupeře počtem lodí a mužů.

První pokus o průlom ruských lodí nevyšel, když připluly do blízkosti poloostrova Hanko, protože tam již operovala námořní flotila v čele s viceadmirálem Wattrangem. Rusové se proto prozatím stáhli s tím, že potřebují posily. Apraskin ,,nabral" další vojáky v Abö (dnešním Turku). Co však bylo pro průběh bitvy nejdůležitější, je fakt, že ruské galéry byly daleko pohyblivější než švédské těžkopádné lodě, jež měly horší manévrovatelnost. I když palebná síla Švédů byla více než slušná, nedokázala tento fakt adekvátně vyvážit.

psali jsme: Jediný případ v historii, kdy zajala kavalérie flotilu válečných lodí

Ehrenskiöld se tak nakonec dostal do sevření ruských galér, a protože se mu již nedostávalo posil, musel se bránit. Rusové zaútočili silou 95 svých galér a až na několikátý pokus se podařilo se zajmout švédské lodě. Ehrenskiöld byl v lítém boji zraněn a následně zajat. Celkové ztráty činily na ruské straně 125 mrtvých a 341 zraněných, na švédské pak 370 mrtvých a několik stovek zajatých.

Pro Rusko Petra I. znamenalo vítězství v bitvě u Gangutu významný předěl, protože střetnutí se Švédy bylo v rámci Severní války první velkým námořním vítězstvím ruského loďstva během Severní války.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku