Bitva u Slavkova (Austerlitz) – 213. výročí a související program (19.-29. listopadu)

Bitva u Slavkova (Austerlitz) – 213. výročí a související program (19.-29. listopadu)
Autor fotografie: austerlitz.org|Popisek: Mark Schneider aka Napoleon, Austerlitz 2017
19 / 11 / 2018, 16:00

Každoroční vzpomínkové akce věnované bitvě u Slavkova (Austerlitz) patří mezi největší pravidelné události svého druhu v Evropě. Jejich program je po desetiletí opřen o sobotní (letos 1. prosince) velkou rekonstrukci, která probíhá u obce Tvarožná pod kopcem Santon v severní části historického bojiště mezi Brnem a Slavkovem, a o nedělní (letos 2. prosince) pietní akt na Mohyle míru u obce Prace. Ty jsou doplněny řadou dalších bodů programu, které probíhají v Brně, ve Vyškově a na dalších místech, jimiž v roce 1805 kráčela světová historie.

  • Již dnes (19. listopadu) proběhne od 16:30 ve Vyškově v Knihovně Karla Dvořáčka přednáška Jaroslava Janúška „Nové poznatky o vojenských nemocnicích v 18. a 19. století“ – Jaroslav Janúšek je nejen příslušníkem Armády České republiky, ale také velitelem jednotky Napoleonových gardových námořníků a členem správní rady fondu Ztracení lidé, oběti napoleonských válek na území ČR a SR.

Psali jsme: Major Pescheloche: „Černý Tulipán“ smrtelně raněný u Slavkova, Odhalení pomníku generálu Boudetovi - Moravské Budějovice (1769-1809)

  • V sobotu 24. listopadu Skupina historického šermu Buhurt Křenovice pořádá „Pochod slavkovským bojištem“. Jde o již tradiční pochod po stopách slavkovské bitvy. Zájemci mohou přijít na horní nádraží v Křenovicích, odkud se v 7.54 odjíždí do Újezdu u Brna. Přidat se ke koloně lze i kdekoliv po cestě. Od nádraží vede trasa ke kapličce sv. Antonína Paduánského a potom na Mohylu míru, k pomníku tří císařů nad Zbýšovem a přes hromadné hroby zpět do Křenovic. Trasa měří cca 13 km.
  • Stejný den ve večerních hodinách (od 17 hodin) pořádá RRAJM akci věnovanou příjezdu Napoleona do Brna (20. listopadu 1805); program nabízí pochod historických vojáků městem (od kostela sv. Tomáše na Moravském náměstí centrem města na Kapucínské náměstí), předání klíčů od města, Napoleonův proslov, vystoupení bubeníků a další.

Psali jsme: „Perly“ projektu Morava napoleonská – Napoleon by plakal

  • V sobotu bude také zahájen 14. ročník pochodu 4. kolony koaliční armády z Olomouce do Tvarožné pořádaný Klubem vojenské historie Ostrava, který sleduje trasu, po níž pochodovala ruská a rakouská vojska k bitvě u Slavkova (27. listopadu – 2. prosince 1805). Pochod začíná v Náměšti na Hané, v neděli pak pokračuje etapou Nedvězí u Olomouce – Kralice na Hané (12 km), v pondělí Kralice na Hané – Drysice (18,5 km), v úterý Drysice – Vyškov (10 km), ve středu Vyškov – Hlubočany – Letonice (14 km), ve čtvrtek Letonice – Heršpice (10 km) a v pátek pak Heršpice – Tvarožná (16 km). V každé etapě proběhnou prezentace jednotek a různé ukázky.
  • 27. a 28. listopadu proběhne program ve Vyškově pořádaný Janou Kolčářovou ve spolupráci s městem Vyškov, MKS Vyškov, Oživlou historií při Gymnáziu a SOŠZE Vyškov. Po příchodu 4. kolony předvede na Masarykově náměstí své umění francouzská zdravotní služba v improvizovaném polním obvazišti, a v 17.30 bude zahájena komponovaná dobová ukázka Vyškov v roce 1805 – malá jezdecká šarvátka a boj o dělo, předvedení operace raněného vojáka, mírový život a válečné útrapy obyvatel města, ukázka na motivy románu L. N. Tolstého Vojna a mír – car Alexandr ve Vyškově. Program pokračuje ve středu ráno v 9.00 přehlídkou účastníků pochodu (viz výše) před další etapou.
  • Ve středu 28. listopadu pořádá Austerlitz z.s. ve spolupráci se Spolkem oživené historie Kučerov, obcí Kučerov a Středoevropskou napoleonskou společností další ročník úspěšného programu v obci Kučerov, který probíhá každoročně ve středu před zimními vzpomínkovými akcemi věnovanými bitvě u Slavkova; necelá stovka účastníků v napoleonských uniformách připomene průchod koaliční rusko-rakouské armády Kučerovem nedlouho před bitvou u Slavkova. Od 16 hodin proběhna na návsi komentovaná bitevní ukázka s představením vojáků.

Psali jsme: Re-enactment – Napoleonské dny 2018 (1769–1813)

  • Na čtvrtek 29. listopadu připravila Společnost 1645 program Brno a bitva u Slavkova, setkání v Denisových sadech, jehož cílem je připomenout účastníkům shromáždění a současným obyvatelům města Brna oběti, které byly podstoupeny ve spojitosti s Bitvou u Slavkova 2. prosince 1805 a to jak z řad bojujících vojáků, kterých spousta zemřela ve zdech budov tehdejšího města, tak i obyvatelstvem města a okolí. Pochod historických jednotek městem začne v 18 hodin a půjde po trase: Tyršův sad, Kounicova, Rašínova, Nám. Svobody, Masarykova, Květinářská, Zelný trh, Starobrněnská, Biskupská, Denisovy sady, kde v 19 hodin začne vzpomínkové shromáždění, položení věnců na paměť obětem z řad padlých vojáků a obyvatel města, salva z děl, kulturní program  a vystoupení uniformovaných jednotek.

Psali jsme také:

Tagy článku