Autor fotografie: Michaela Wecker|Popisek: Mark Schneider aka Napoleon, Austerlitz 2017
Přípravy letošního 213. výročí bitvy tří císařů u Slavkova – Austerlitz – jsou v plném proudu. Ve dnech 30. listopadu – 2. prosince opět na slavkovské bojiště přibude tisícovka účastníků z celé Evropy, na šedesát koní, dvacítka děl, v pátek v podvečer proběhnou na Žuráni „jiříkovické ohně“, v sobotu 1. prosince předvedou historické jednotky pod Santonem u Tvarožné rekonstrukci podle scénáře inspirovaného vybranou epizodou bitvy z 2. prosince 1805, a v neděli budou přítomné tradičnímu polednímu pietnímu aktu na Mohyle míru, na Prateckém kopci. První vzpomínková akce Projektu Austerlitz proběhla v roce 1998, při 193. výročí slavkovské bitvy.
Lidové noviny tehdy napsaly: „Rekonstrukce bojových scén přilákala v sobotu do Tvarozné na Brněnsku na šest tisíc diváků…Na velkolepě pojaté rekonstrukci se podílelo 450 vojáků s osmnácti děly a deseti koňmi… Ve Tvarozné si mimo bitvu mohli návštěvníci ještě prohlédnout historické vojenské lezení s ukázkami výcviku, na návsi byly zřízeny krčmy a sobotní večer završila lidová veselice. Součástí vzpomínkových akcí u Slavkova byly i tradiční jiříkovské ohně a nedělní pietní akt na Mohyle míru.“
Psali jsme: Projekt Austerlitz v roce 2018
Projekt Austerlitz 2005 vznikl jako iniciativa s cílem připravit důstojné 200. výročí bitvy u Slavkova. Mohl stavě na zkušenostech svého zakladatele, Miroslava Jandory, který byl hlavním pořadatelem vzpomínkových akcí již v letech 1990 a 1991. Přes sérii úspěšných akcí, mezi nimiž bylo nezapomenutelné 200. výročí udílení orlic a praporů Napoleonově armádě, jež proběhlo 5. prosince 2004 na schodech Dómu Invalidovny, a postupně rostoucí počet účastníků dospěl projekt v prosinci 2005 k 200. výročí.
Akce Austelitz 2005 se celkem zúčastnilo 3538 účastníků z 24 zemí světa, z toho 1981 na francouzské straně a 1557 na straně rusko-rakouské. Nejvyšší zastoupení mezi účastníky měly jednotky z České republiky (asi 20 %), Ruska a Německa (po 15 %), Francie a Itálie (po 10 %). Významné kontingenty přijely také z Británie, Belgie, Ukrajiny, Polska, Běloruska, Holandska, Rakouska a Slovenska. Jednotlivé jednotky, nebo dokonce jednotlivci, dorazili z Litvy, Lotyšska, Malty, Španělska, Lucemburska, Švýcarska, Norska, Švédska, USA, Austrálie a Nového Zélandu. Dvousté výročí Slavkova bylo do té doby největší akcí napoleonskéhé re-enactmentu, a dodnes jej překonalo o necelou tisícovku účastníků jen 200. výročí Waterloo v roce 2015.
Akce Projektu Austerlitz dále pokračovaly; kromě každoročního Slavkova s tisícovkou účastníků (a při půlkulatých a kulatých výročích v letech 2010 a 2015 pak 1200–1500) byly v jeho rámci uspořádány 200. výročí bitvy u Pultusku v roce 2006, u Znojma v roce 2009; podílel se na 200. výročí bitvy u Chlumce v roce 2013, a nekončící řada menších a přípravných programů: jarní „manévry“, srpnové „Napoleonské dny“ připomínající výročí Napoleonova narození, a mnohé další.
Psali jsme: Zpráva o akci Austerlitz 2017
V rámci Projektu Austerlitz se na přípravě a průběhu vzpomínkových akcí podílí řada partnerů. Kromě obcí, v jejichž katastru programy probíhají, jako jsou Tvarožná, Prace, Kučerov, Únanov a mnohé další, je to především Středoevropská napoleonská společnost (C.E.N.S.), jež dnes sdružuje 42 vojensko-historických jednotek (500–600 členů) z České republiky, Slovenska, Polska, Rakouska, Maďarska, Německa, Litvy a Lotyšska, a jejímž účelem je koordinovat účast členů na vzpomínkových a jiných akcích napoleonského re-enactmentu tak, aby se jich mohli účastnit v hojném počtu.
Kromě oživované vojenské historie se Projekt Austerlitz a C.E.N.S. věnují také popularizaci napoleonské historie formou pořádání přednášek a konferencí s vojensko-historickou tématikou, publikací na webu austerlitz.org, publikací sborníků, spoluprací při přípravě a realizaci filmových dokumentů. Také přípravou výstav a expozic. Jedna taková expozice, zoufale nekvalitně provedená nekompetentním zhotovitelem, je předmětem již bezmála šest let trvajícího soudního sporu, a negativně se promítá do vztahů na slavkovském bojišti.
Mezi úzké spolupracovníky Projektu Austerlitz patří Jiří Kovařík, autor desítek knih na téma nejen napoleonských válek, prof. Oleg Sokolov, dlouholetý účastník akcí a zakladatel napoleonského re-enactmentu v Rusku, Robert Ouvrard, zástupce Souvenir Napoléonien ve Vídni a autor projektu napoleon-histoire.org, Vladimír Kočan, soudní znalec v oboru militárií a přední český sběratel, Karel Sáček, zakladatel projektu primaplana.cz, a další. Probíhá vzájemná podpora s nadačním fondem Ztracení lidé, oběti napoleonských válek na území ČR a SR.
Psali jsme: Major Pescheloche: „Černý Tulipán“ smrtelně raněný u Slavkova
Tématem jubilejní 20. zimní vzpomínkové akce Austerlitz bude úvodní fáze bitvy u Slavkova, střetnutí v okolí Telnice na jižním okraji bojiště. A jak přeneseme ranní a dopolední boje z 2. prosince roku 1805 od Telnice do odpolední rekonstrukce bitvy, která proběhne 1. prosince roku 2018 u Tvarožné? Pomůže trocha představivosti. A dále schopnosti, zkušenosti, trpělivost a disciplína tisícovky účastníků.
Napoleon v Telnici a jejím okolí umístil tři bataliony 3. pluku řadové pěchoty Legrandovy divize 4. armádního sboru. Proti nim nastoupily napřed jednotky rakouského Kienmayerova sboru (hraničářské pluky a lehká kavalerie), kterým se s podporou čela ruské Dochturovovy 1. kolony podařilo Telnici částečně ovládnout. Nečekaně však byly v zápětí z chodu napadeny brigádou generála Heudeleta od Davoutova 3. sboru, který přibyl na bojiště nedlouho před bitvou. Telnice změnila majitele - koaliční jednotky se musely přeskupit, a francouzští vojáci před nepoměrnou početní převahou ustoupili do výhodnější pozice za Zlatým potokem, kterou pak uhájili až do konečného protiútoku ve chvíli, kdy koaličním jednotkám vpadly do týlu z Prateckého kopce pluky Vandammovy divize.
Závěr již ovšem součástí bitevní rekonstrukce nebude. Ta skončí francouzským ústupem, a po čase tak bude re-enactorům v rakouských a ruských uniformách na pár opojných okamžiků nabídnuta možnost zažít u Slavkova ne-li vítězství, tedy dílčí úspěch.
Akci dlouhodobě podporuje Jihomoravský kraj a Ministerstva obrany a pro místní rozvoj. Ministryně pro místní rozvoj, Klára Dostálová, a ministr obrany, Lubomír Metnar, poskytli akci Austerlitz 2018 záštitu. Security magazín se bude přípravě 213. výročí bitvy u Slavkova pravidelně věnovat.