Bitva v deltě Rufidži a zkáza císařského křižníku Königsberg

Bitva v deltě Rufidži a zkáza císařského křižníku Königsberg
Autor: Autor: Bundesarchiv, Bild 105-DOA3002 / Walther Dobbertin / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de|Popisek: Potopený SMS Königsberg
26 / 08 / 2019, 13:00

Bitva deltě Rufidži byla svedena v bývalé Německé východní Africe (dnešní Tanzánie) v období od října 1914, do července 1915 během první světové války mezi německým lehkým křižníkem SMS Königsberg a silnou skupinou britských válečných lodí. Bitva byla sérií pokusů potopit zablokovaný německý křižník, který nakonec vyústil v jeho zničení.

V roce 1914 nejsilnější německá loď v Indickém oceánu byl lehký křižník Königsberg. Ten po selhání motorů po potopení britského chráněného křižníku HMS Pegasus společně se svou zásobovací lodí Somalia hledal útočiště v deltě řeky Rufidži, kde se obě lodě skryly, zatímco poškozené stroje křižníku byly přepraveny po pevnině do Dar es Salaamu k opravám. Britský křižník HMS Chatham objevil Königsberg v deltě koncem října 1914, 5. listopadu se na místě objevily další dva britské křižníky - HMS Dartmouth a Weymouth, a zablokovaly německou loď v deltě. Začátkem listopadu HMS Chatham zahájil palbu a zapálil loď Somalia, ale nedokázal zasáhnout Königsberg, která se okamžitě přesunul proti proudu. Britské lodě byly silnější než Königsberg, ale nebyly schopné navigovat se do delty. Posádka Königsbergu zamaskovala svou loď, takže vypadala jako les okolo delty.

Britové udělali několik pokusů potopit Königsberg, loď Newbridge byla potopena Brity v jednom z vyústění delty, aby se zabránilo úniku německé lodi, ale brzy si uvědomili, že Königsberg může uniknout skrze další kanály delty. Proto byly tyto kanály zaminovány.

Zoufalí Britové proto najali civilního pilota Cutlera a jeho průzkumný hydroplán Curtiss. Letadlo bylo sestřeleno, i když tím ověřili přítomnost nepolapitelného křižníku. Pár královských námořních leteckých hydroplánů Sopwith byl vyslán s úmyslem prozkoumat a dokonce bombardovat loď, ale stroje se brzy v tropických podmínkách rozpadly. Trio hydroplánů Short  bylo o něco úspěšnější a podařilo se jim vyfotografovat loď předtím, než byly uzemněny tropickým vedrem a německou palbou.

HMS Goliath

Pokusy použít zbraně 300 mm děla staré bitevní lodi HMS Goliath k potopení křižníku dopadly také neúspěšné, protože mělké vody zabraňovaly bitevní lodi dostat se do palebné pozice.

Nicméně dodávky potravin obklíčeným Němcům byly nízké a mnoho členů posádky na palubě Königsbergu zemřelo na malárii a další tropické choroby. Protože byli odříznutí od vnějšího světa, morálka námořníků klesala, situace se však mírně zlepšila s plánem obnovit loď a poskytnout jí šanci na probojovat si návrat domů. Zajatá britská obchodní loď Rubens byla přejmenována na Kronborg a vybavena dánskou vlajkou, papíry a posádkou německých námořníků speciálně vybraných pro svou schopnost mluvit dánsky. Poté byla naložena uhlím, polními zbraněmi, municí, čerstvou vodou a zásobami. Po úspěšné proplutí do vod východní Afriky byla lod zachycena válečnou lodí Royal Navy HMS Hyacinth, která ji pronásledoval až do zátoky Manza, kde byla lod zapálena posádkou, která posléze odešla. Němci později zachránili velkou část nákladu, který byl použit v pozemní kampani a některý byl přepraven ke Königsbergu.

Monitor HMS Severn v deltě Rufidži

V červnu 1915 byly dva monitory s malým ponorem HMS Mersey a Severn odvlečeny z Malty do Rufidži Rudým mořem. Nepotřebné věci byly odstraněny, přidána výzbroj z ostatních britských lodí. Oba monitory se za pomoci čtyř letadel zúčastnily souboje s Königsbergem, kterému pomáhali pozorovatelé na břehu. Ačkoli byl Mersey zasažen a monitory nebyly schopné první den zvítězit, vrátily se znovu 11. července. Silně vyzbrojené lodě, každá se 12 děly ráže 152 mm udělaly z Königsbergu pouhý vrak.

SMS Konigsberg

Po bitvě byli Britové bezesporu nejsilnější námořní velmocí v Indickém oceánu...

Druhý den bylo 33 německých mrtvých pohřbeno 188 zbývajícími členy posádky. V blízkosti hrobů byla umístěna deska "Beim Untergang SMS Königsberg am 11.7.15 gefallen ...", pod kterou následoval seznam mrtvých.

Němci zachránili z Königsbergu deset děl ráže 105 milimetrů, které namontované na improvizovaných polních vozech používali s velkým úspěchem jako výkonná polní děla během své partyzánské kampaně proti Spojencům ve východní Africe. Zbraně byly používány jako přístavní opevnění v Dar es Salaam, přičemž jedno dělo bylo namontováno na osobní lodi Graf von Götzen. Zbývající posádka z Königsbergu pokračovala jako pozemní vojsko pod generálem Paulem von Lettowem-Vorbeckem.

 

Zdroj:  Revolvy

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace