V bitvě v Korálovém moři se nepřátelská loďstva ani na okamžik neviděla

V bitvě v Korálovém moři se nepřátelská loďstva ani na okamžik neviděla
Popisek: Bitva v Korálovém moři
03 / 05 / 2019, 13:00

V bitvě v Korálovém moři, která se odehrála 4. - 8. května 1942, změřili své síly Američané a Japonci, kteří vyslali svůj invazní svaz do Korálového moře v Tichomoří.

V bitvě se ani na okamžik nepřátelské lodě neviděly, souboj ,,obstarala" letadla, která z letadlových lodí startovala. Tato bitva svým rozsahem předznamenala další důležitý boj, který rozhodoval o dalším osudu Tichomoří - bitvu o Midway, kterou o měsíc později dokázali Američané vyhrát.

psali jsme: 4. červen 1942: Bitva o Midway začíná

Válka v Tichomoří v podstatě začala japonským úderem na americkou námořní základnu Pearl Harbor 7. 12. 1941. Američanům se později podařilo rozluštit japonský námořní kód, který jim umožnil se připravit na nadcházející japonské ofenzivní operace v Pacifiku.  

                                      

Japonci se plánovali dostat ke Korálovému moři proto, že chtěli obsadit strategicky významný přístav Port Moresby, jenž ležel na jihu Nové Guineje. V případě jeho obsazení by však hrozil bezprostřední útok na Austrálii, který Japonci plánovali také. Proto se rozhodl velitel americké tichomořské flotily admirál Chester Nimitz i vzhledem k americko - australskému spojenectví Korálové moře bránit.

Samotná bitva se ze začátku vyvíjela lépe pro Američany. Podařilo se jim potopit japonskou letadlovou loď Šóhó. Na druhou stranu japonská letadla potopila americký torpédoborec USS Sims a vážně poškodila tanker Neosho.

psali jsme: IJN Shinano, gigantická letadlová loď císařského Japonska

Další americké údery pak směřovaly na letadlovou loď Šokaku, kterou vážně poškodily, naopak japonské síly zaútočily na USS Yorktown, kterou vyřadily z boje, a USS Lexington, již potopily. Nedostatek informací o průběhu bitvy pak vedly oba velitele znepřátelených stran - Franka Fletchera a Takea Takagiho k taktickému ústupu.

I když byly americké ztráty větší než japonské, podařilo se zabránit obsazení přístavu Port Moresby, a tím pádem bezprostřední hrozbě napadení Austrálie. Bitva u Midway pak znamenala zvrat ve válce v Tichomoří ve prospěch Američanů.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace