Bizarní plán, který nebyl domyšlen. Himmler chtěl převézt Hitlerovu mrtvolu do Velké Británie, aby dosáhl separátní kapitulace

Bizarní plán, který nebyl domyšlen. Himmler chtěl převézt Hitlerovu mrtvolu do Velké Británie, aby dosáhl separátní kapitulace
Autor: Bundesarchiv, Bild 152-11-12 / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Heinrich Himmler
20 / 01 / 2022, 16:00

Druhá světová válka po sobě zanechala mnoho sporných událostí či nedokončených plánů, které se nedaří ani více než 70 let po jejím skončení věrohodně objasnit. Jedním z nich je i údajný únos Hitlerovy mrtvoly, plán, který měl vymyslet Heinrich Himmler.

Heinrich Himmler, šéf gestapa, zarytý antisemita a jeden z nejbližších spojenců Adolfa Hitlera. To však v roce 1945 s blížícím se koncem války už zdaleka neplatilo. Himmler totiž nabídl v polovině dubna 1945 Spojencům separátní kapitulaci, za což rozzuřený Hitler, který Himmlera považoval za svého přítele, jej zbavil všech funkcí a vyloučil z NSDAP. Himmler měl být navíc degradován na vojína SS, tento rozkaz však nakonec nebyl vykonán.

Ale to nebylo zdaleka všechno. Himmlerova zrada ještě měla být výrazně ,,znásobena". Jen několik dní před Hitlerovou sebevraždou přispěchal k vůdci jeho věrný pobočník generál Wilhelm Burgdorf s šokující informací: Himmler plánoval ,,unést" Hitlerovu mrtvolu do Velké Británie, aby ujistil Spojence o tom, že své ,,mírotvorné" plány zahrnující vytvoření nové vlády v Německu myslí vážně. Mimochodem novým prezidentem se měl v takovém případě stát sám Himmler.

Nebylo jasné, jestli měl být vůdce zavražděn v bunkru Himmlerovým komplicem, nebo Himmler předpokládal, že si Hitler sám vezme život, aby nepadl do rukou Sovětů. Jasno bylo v tom, že nějaký Himmlerův spojenec se zmocní Hitlerovy mrtvoly a projede s ní Brandenburskou branou. Blízko ní nechal postavit Hitlerův osobní pilot Hans Baur rozjezdovou dráhu s několika letadly. Hitlerovu mrtvolu pak mělo jedno z těchto letadel dopravit do Velké Británie.

Zosnoval Himmler skutečně tento bizarní plán? Burgdorf to skutečně před spácháním sebevraždy potvrdil a prohlásil, že existoval dokument s podrobnostmi, co se bude dít s Hitlerovou mrtvolou. Dokument však nikdy nikdo neviděl. Na druhou stranu by Himmlerovi nebylo proti vůli v kritické situaci, kdy jemu samotnému šlo o krk, Hitlera zlikvidovat jakýmkoliv způsobem.

Události ale nabraly, jak víme, jiný směr. A Himmler se snažil zachránit, seč mu síly stačily. Snažil se prchnout na západ přes Labe v přestrojení za rotmistra vojenské politické policie a s padělanými doklady. 21. května 1945 byl však zajat britskými vojáky, ale ty jej zpočátku nepoznali, protože Himmler změnil vizáž a oholil si dlouho pěstovaný knírek. O dva dny později se však Himmler sám ke své totožnosti přiznal, nevíme, co ho k tomu skutečně vedlo. Věděl ovšem, že se chce v dané situaci sprovodit ze světa. To se stalo po převozu do města Lüneburg 23. května 1945. Himmler volil stejně jako mnoho dalších nacistů kyanid, který pečlivě ukryl mezi zuby.


Zdroj: William B. Breuer: Záhady druhé světové války

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace