Jako vzor posloužila pohlednice. ,,Nejsměšnější" tank historie postavili Novozélanďané

Jako vzor posloužila pohlednice. ,,Nejsměšnější&quote; tank historie postavili Novozélanďané
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: tank Bob Semple
08 / 01 / 2019, 16:00

Bob Semple byl novozélandský tank, který vznikl přestavbou z traktoru. Jako vzor posloužila pohlednice.


Tanky hrály bezesporu za druhé světové války vlemi důležitou roli. Vznikaly různé projekty, inovace či ,,variace" vozidel, které měly když ne zničit, tak alespoň zastrašit nepřítele. Jsou však i takové projekty, které jsou něčím unikátní, zvláštní.

Mezi klasickými tanky tak budil pozornost ,,podomácku" postavený novozélandský tank Bob Semple, který byl pojmenován po ministrovi práce. Bylo snahou Nového Zélandu přijít s vlastní konstrukcí ,,originálního" tanku, který by zemi pomáhal chránit proti rozpínavému Japonsku, i když vycházel z omezených vojenských možností Nového Zélandu. Na začátku války tak experimentovala s vlastními domácími konstrukcemi tanků také Kanada, která sestrojila svůj tank ,,Ram" či Austrálie, jež  přišla s řešením v podobě tanku Sentinel z roku 1941.

psali jsme: Nejtěžší tank historie - Panzerkampfwagen VIII Maus

                                               

Tank Bob Semple bylo podle vojenských expertů spíše druhem improvizovaného vozidla než tanku, jenž spíše připomínal ,,těžkou" jedoucí krabici. Nicméně nový tank či vozidlo mělo být odpovědí na japonskou expanzi, která ohrožovala v jednu chvíli i Nový Zéland. Konstrukce vlastního tanku také souvisela s válečnými událostmi, kdy po pádu Francie v roce 1940 ztratila Velká Británie velký počet tanků, takže musela pozdržet jejich dodávku na Nový Zéland. Ministr práce Bob Semple tak dal zelenou plánu přestavby traktorů na tanky. Jedním z nich byl právě i Bob Semple.

psali jsme: (VIDEO) Jediný plne funkčný originálny tank TIGER

Novozélandský ministr práce tak činil bez nějakého konkrétního plánu či vzoru. Jedinou předlohou, podle níž  se mohl v podstatě při konstrukci tanku řídit, byla americká pohlednice, která znázorňovala proces transformace traktoru do tanku, ale bez nějakých bližších specifikací. Semple se tak rozhodl pro jednoduché řešení. Zadal designerům, aby vytvořili strukturu vozidla z vlnitého plechu a doufal v praktickou funkčnost takového tanku.

Do malého tanku se nakonec vešla posádka o 8 lidech. Bob Semple byl vyzbrojen 6 kulomety Bren umístěných po každé straně vozidla, aby poskytovaly úplné, 360 stupňové krytí. Tank poháněl šestiválcový dieselový motor, který umožňoval vozidlu dosáhnout rychlosti 24 km/h. Bob Semple vážil přes 25 tun.

psali jsme: Americký tank s jaderným pohonem Chrysler TV-8

Na druhé straně měl tank řadu vad, které vyplývaly z novozélandskými nezkušenostmi s takovými ,,experimenty". Vozidlo bylo těžkopádné, přeplněné, nedostatečně vyzbrojené a značně nestabilní. Jeden ze členů posádky musel například při střelbě ležet na matraci, protože pro něho nebylo místo ke stání či sezení. Na veřejnosti také vozidlo budilo spíše posměch než respekt. 

I tak se ale zapsalo do historie jako tank, který byl přestavěn z traktoru, a jenž vynikal svým neotřelým tvarem. Možná ale bylo pro Novozélanďany štěstím, že nemusel být reálně nasazen proti nepříteli.

 

 Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace