"Bojující dáma" USS Hornet dobojovala u Santa Cruz. Nechybělo mnoho a skončila jako japonská trofej

&quote;Bojující dáma&quote; USS Hornet dobojovala u Santa Cruz. Nechybělo mnoho a skončila jako japonská trofej
Autor fotografie: foto: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Hornet (CV-8) u Santa Cruz
27 / 10 / 2022, 10:00

Ne všechny válečné příběhy jsou příběhy vítězství a triumfu nad nepřítelem, tuto cestu někdy lemují velké ztráty. Toto je příběh letadlové lodi USS Hornet (CV-8) - jejích vítězství a pádu během druhé světové války. V Tichomoří z její paluby vzlétly bombardéry k prvnímu útoku na Tokio, účastnila se slavné bitvy o Midway. V úvodu bojů o Šalamounovy ostrovy se podílela na obsazení a obraně Guadalcanalu... v bitvě u ostrovů Santa Cruz byla před právě 80 lety neopravitelně poškozena nepřátelskými torpédovými a střemhlavými bombardéry.

USS Hornet byla zařazena do amerického námořnictva krátce před útokem Japonců na Pearl Harbor a brzy byla pravidelnou účastnicí bitvy o Pacifik, kde se jako jedna z nejsilnějších amerických letadlových lodí druhé světové války zúčastnila mnoha významných akcí. USS Hornet (CV-8) byla třetí a poslední letadlovou lodí třídy Yorktown a sedmou lodí toho jména ve službě US Navy.

Foto: Wikimedia Commons, volné dílo

Z paluby USS Hornet se vznesly bombardéry podplukovníka Jimmy Doolittla a na její palubě tak byl zahájen legendární Doolittleův nájezd. USS Hornet pomohla US Navy vyhrát bitvu o Midway a hrál velkou roli v kampani u Šalamounových ostrovů.

Foto: Wikimedia Commons, volné dílo

Byla to úspěšná loď na počátku války, ale v bitvě u ostrovů Santa Cruz se její osud naplnil v boji proti japonskému Imperiálnímu námořnictvu. Během desetihodinového konfliktu byla letadlová loď USS Hornet přepadena japonskými torpédovými bombardéry, které způsobily ztrátu pohonu a energetických systémů Loď již nebyla schopna vypustit nebo nechat přistát letadla na palubě.

Americké námořnictvo se snažilo poškozené plavidlo zachránit a odtáhnout, ale další vlna japonských bombardérů zahájila torpédový útok aby bezmocnou letadlovou loď dorazila Tento archivní záznam ukazuje poslední nafilmované okamžiky lodi USS Hornet. Loď se ale však odmítala potopit, a poté co bylo rozhodnuto loď opustit, se o to pokusily americké torpédoborce - Hornet totiž nesměl padnout do rukou blížícím se Japoncům. Devět torpéd a nespočet granátů dopadlo na Hornet, ale ten se stále držel na hladině. Definitivní ránu z milosti dostal až od japonských torpédoborců, protože se ukázalo jako nemožné loď odtáhnout, jak chtěl japonský admirál Jamamoto. Torpédoborce Makigumo a Akigumo americkou loď dorazily čtyřmi torpédy 610 mm a Hornet tak definitivně zmizel pod hladinou v 01:35 27. října 1942 

video: youtube

Koncem ledna 2019 lokalizovala výzkumná loď Petrel vrak Hornetu v hloubce více než 5300 m. Expediční tým, který z velké části financoval Paul Allen, využil informace z archivů devíti dalších amerických válečných lodí, jejichž posádky letadlovou loď viděly krátce před jejím potopením. Jeden ze dvou robotů na palubě lodi Petrel našel Hornet během své první mise. Letadlová loď leží na dně oceánu a kolem ní spočívá její signální můstek a část zádi, která se odlomila.

Zdroj: WorldWarWings; CBSNews

Tagy článku