,,Bolivijský Schindler" zachránil několik tisíc Židů. Nikdo o jeho hrdinství nevěděl

,,Bolivijský Schindler&quote; zachránil několik tisíc Židů. Nikdo o jeho hrdinství nevěděl
Autor: flickr.com|Popisek: koncentrační tábor
29 / 03 / 2017, 14:00

O Mauriciu Hochschildovi bylo dosud jen známo, že byl cínový magnát.

Mauricio Hoschild byl Němec, který začátkem 20. století emigroval do Bolívie, kde úspěšně podnikal. Je to ale také zachránce několika tisíců Židů, což se zjistilo až nyní.

Do současnosti byl Hochschild znám jako tvrdý ,,kapitalista" a podnikatel, který obchodoval s cínem, ze svých zaměstnanců ,,strhával" kůži a neplatil daně. Přezdívalo se mu ,,cínový baron". Byl proto spíše vnímán negativně. Z historických dokumentů Bolivijské důlní společnosti (Comibol)  však nyní vyplynulo, že Hochschild je dalším z řady ,,skromných hrdinů", kteří o svých činech za války nemluvili.

Dokumenty, které byly v Comibolu nalezeny, ukazují, že Hochschild byl za druhé světové války napojen na odboj. V roce 1938 osobně přesvědčil tehdejšího prezidenta Germana Busche, aby povolil zvláštní víza pro židovské imigranty, protože ti mohou být prospěšní pro bolívijskou ekonomiku a jsou schopnou pracovní silou.

Podle serveru Daily Mail pomohl Hoschild utéct z nacistického Německa 9 000 Židům, kterým byl i on sám. Uprchnuvší Židy pak zaměstnával v jeho důlních společnostech a postavil pro židovské děti školu ve městě La Paz.

Ředitel Comibolu Edgar Ramirez prohlásil, že dokumenty, které prokazují, že Hochschild skutečně pomohl několika tisícům Židům od téměř jisté smrti, změní ,,mnoho věcí" v bolívijské historii. Podle Ramireze byl Hoschschild ve své době významnou součástí protinacistického aparátu.

 

psali jsme:

Tento muž zachránil pred holokaustom 669 československých detí. V relácií BBC netušil, že sedia vedľa neho

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace