,,Bosí mariňáci". Samojská jednotka odhodlaná jít do bojů bez bot

,,Bosí mariňáci&quote;. Samojská jednotka odhodlaná jít do bojů bez bot
Autor fotografie: Pixabay
02 / 03 / 2022, 19:00

I Samojci měli během druhé světové války svou jednotku, charakteristickým znamením bylo to, že byla připravena vyrazit do boje bez bot.

Samojské ostrovy představuje skupinu ostrovů nacházející se v Polynésii v Tichém oceánu. Jsou situovány 2 900 km od Nového zélandu a 4 000 km od Havaje. Na ostrovech žije asi 250 000. Samojské ostrovy stály zpočátku stranou zájmu, na konci 19. století však kromě Německa začínají získavat vliv na ostrovech Američané. Těm se podařilo získat přístup do přístavů Pago Pago a Tutuila na východě.

Význam Samojských ostrovů pak vzrostl zejména během druhé světové války, protože byly strategickým místem pro doplňování zásob. Ostrovy představovaly také důležitý komunikační uzel mezi USA, Austrálií a Novým Zélandem.

Méně se však ví, že i Samojci měli za druhé světové války svou jednotku ve zbrani, a kterou pomohli vyzbrojit právě Američané. V roce 1941 spatřuje světlo světa 1. samojský prapor, který sloužil jako rezerva americké námořní pěchoty v oblasti. Specifickým a odlišujícím znakem byla fakt, že jednotka neměla žádnou obuv a byla tedy  připravena vyrazit do boje bosa. Do historie vstoupil prapor příznačně jako ,,bosí mariňáci".

Výcvik Samojců prováděli Američané, jejichž přítomnost zejména na Tutuile byla poměrně početná. V říjnu 1942 se v tomto přístavu a n a ostrově Upolu nacházelo přes 14 tisíc Američanů. Rezervní jednotka o 500 mužích byla pověřena průzkumnou a hlídkovou činností a měla zabezpečit pláže Tutuily. Jednotka měla rovněž pomoci posílit Američanům posádku ostrovů.

Výzbroj a ,,uniforma" praporu byly s přihlédnutím k reáliím Samojských ostrovů spíše spartánské. ,,Uniforma" tak zahrnovala lehký oděv složený z kiltu v barvě khaki a bílé košile. Pokud bychom chtěli provést srovnání s podobnými ,,uniformami", ekvivalent bychom zřejmě hledali těžko.

Jednotka, která byla pověřena průzkumnou a hlídkovou činností, jak už jsme zmínili jinde, byla rozpuštěna koncem druhé světové války, a i když se nezapojila do přímých bojů, její existence smysl měla.


Zdroj: Military Times

Tagy článku