Bratři Göringovi: Jeden se podílel na holokaustu, druhý Židy zachraňoval. Stejná příjmení, rozdílné osudy

Bratři Göringovi: Jeden se podílel na holokaustu, druhý Židy zachraňoval. Stejná příjmení, rozdílné osudy
Autor: DPA|Popisek: Albert a Hermann Göringovi
22 / 02 / 2020, 10:00

Jako oheň a voda, tak byli bratři Göringovi odlišní. Osud zavál každého úplně jinam. Hermann Göring, letec a pozdější přední nacistický politik, byl po druhé světové válce souzen jako válečný zločinec, který před trestem smrti spáchal sebevraždu, o dva roky mladší bratr Albert byl jeho opakem. Schopný strojní inženýr, který se stal exportním ředitelem slavné zbrojní firmy Škoda v Plzni. Bez zajímavosti není ani fakt, že Albert měl za ženu Češku Mílou Klazarovou. Starší z bratrů nejenže nebyl nacistou jako jeho bratr, který se aktivně podílel na holokaustu, ale naopak Židům, a nejen jim, po vypuknutí války pomáhal.

,,Bratr Albert byl mým pravým opakem"

,,Albert byl mým pravým opakem. Nezajímal se o politiku ani o armádu. Byl tichý a držel se v ústraní. To já měl rád davy a společnost. Bratr byl melancholický a pesismistický, já optimistický," vzpomínal během sezení s americkým psychiatrem Leonem Goldensohnem již po válce během Norimberského procesu Hermann Göring.

Ten se po první světové války naopak vyprofiloval jako sympatizant Adolfa Hitlera, který mu uhranul. Hermann zanedlouho vstoupil do NSDAP a podílel se na neúspěšném ,,pivním puči" z roku 1923, během kterého se nacisté pokusili ,,operetním" způsobem strhnout na sebe moc. Hermann byl během potírání puče zraněn, a od té doby si musel několikrát denně píchat morfium. Přesněji řečeno se stal na něm životně závislý.

,,Mám bratra, který se zapletl s bastardem Hitlerem"

Hermannův bratr Albert se snažil politice obloukem vyhnout. Když Hermann vstoupil do služeb NSDAP, cítil se zrazen jako nositel rodinného jména Göring. ,,Mám bratra v Německu, který se zapletl s tím bastardem Hitlerem," řekl svému blízkému příteli Albertovi Benbassatovi. Albert správně již tehdy předpověděl, že pokud jeho bratr bude pokračovat v jeho nastoupené cestě, skončí špatně. Naopak Hermann po válce prohlásil, že oba bratři spolu nemluvili, protože Albert měl jasně vyhraněný negativní vztah k NSDAP. ,,Nikdy jsme spolu nemluvili kvůli Albertově postoji vůči NSDAP. Nebyli jsme ale na sebe naštvaní. Bylo to vzájemné odloučení, neboť panovala taková situace," řekl o o vztahu obou bratrů Hermann.

Albert se dostal po nástupu nacistů k moci v roce 1933 několikrát do hledáčku gestapa a Hermann mu pomohl svým vlivem vyváznout, a to i přes chladné vzájemné vztahy. Albert byl souzen po druhé světové válce v Československu pro podezření z válečných zločinů. Jak už jsme řekli, zastával vysokou pozici exportního ředitele ve společnosti Škoda v Plzni. Byl to však Albert, který i ve své funkci pomáhal Židům a dalším. Válečných zločinů se proto nemohl dopustit, což ostatně dosvědčila řada svědků z Plzně. Albert tak byl v roce 1947 osvobozen.

To Hermann skončil o poznání hůř. Konal se s ním a dalšími předními nacistickými pohlaváry soudní proces v Norimberku, kde byl odsouzen k trestu smrti za válečné zločiny. Poprava měla být vykonána 16. října 1946, ale Hermann den předtím, krátce před půlnocí požil ampulku kyanidu, kterou měl pečlivě ukrytou. 

Příliš hořký konec

Pro Alberta bylo však po válce velmi těžké žít se jménem Göring. Nemohl se totiž vymanit z temného stínu svého bratra. Kvůli tomuto stigmatu ho nechtěl nikdo zaměstnat, nicméně Albert si odmítl změnit jméno. Postupně propadal depresím, alkoholu, rozvedl se se svou českou manželkou Mílou, která si vzala jejich jediné dítě Alžbětu do Peru. Albert pak dceru již nikdy neviděl. Schopný inženýr zemřel v roce 1966 zapomenutý v chudobě. Svého bratra přežil o více než 20 let. 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace