foto: By Pulux11 - Own work, CC BY-SA 4.0/Vesmírná stanice Almaz
25. června 1974 odletěla vesmírná stanice Saljut 3 a její posádka dvou kosmonautů do vesmíru. Na první pohled jen další mise na průzkum vesmíru, ale skutečnost byla jiná.
Saljuty byly sovětským protějškem amerického Skylabu, civilní kosmické lodi určené k provádění experimentů, testování toho, co se děje s lidským tělem během dlouhodobých letů do vesmíru a mimochodem také k získávání propagandistických bodů během studené války.
Psali jsme
Kódové označení operace Unthinkable pojmenovává postupně dva Churchillovy plány pro potenciální otevřený konflikt s dosavadním spojencem, ale od počátku...
Ale ačkoli se tato mise jmenovala Saljut, byl to jen krycí název a ve skutečnosti byl Saljut 3 vojenskou vesmírnou stanicí Almaz 2. Posláním stanic Almaz bylo sledování, podobně jako v 60. letech 20. století pilotovaná orbitální laboratoř amerického letectva. Myšlenkou bylo, že vyhlídka z výšky 170 mil umožní dokonalé pozorování protivníka. Sověti v letech 1973 až 1976 vypustili tři kosmické lodě Almaz.
Na Saljutu 3/Almaz 2 však bylo něco jiného. Nebyla to jen vojenská vesmírná stanice, ale ozbrojené zařízení. Almaz 2 byl vybaven malým kanónem, aby otestoval, zda se sovětské kosmické lodě dokážou ochránit před Američany ve vesmíru.
Psali jsme
Merkava Mk.2 byla v mnoha ohledech tím, čím měla být původní verze slavného tanku. Merkava Mk.1, jejíž exemplář si můžete prohlédnout v muzeu...
Podrobnosti o stanici jsou útržkovité, ale některé se časem objevily. Podle zveřejněných zpráv, které údajně potvrdil velitel kosmické lodi Pavel Popovič, stanice nesla upravený sovětský kanón. Jednalo se o kanón Nudelman-Rikhter Vulkan, podobný těm z letounů MiG-19, MiG-21 a Suchoj-7, píše James Oberg, přední západní odborník na sovětský vesmírný program .
Některé zdroje se domnívají, že šlo o 23milimetrové dělo, jiné uvádějí ráži 30 milimetrů. Zbraň byla umístěna podél delší osy stanice a zaměřovala se otáčením stanice. Kanón měl mělo 32 nábojů. Dělo bylo zřejmě testováno dálkovým ovládáním ze země v době, kdy na palubě nebyli žádní kosmonauti.
Dne 24. ledna 1975 byly provedeny zkoušky speciálního systému na palubě Saljut-3 s pozitivními výsledky v dosahu 3 000 až 500 m uvádí Encyclopedia Astronautica . Byly to nepochybně testy leteckého kanónu a kosmonauti potvrdili, že při testu byla zničena cílová družice.
Kanón Almazu rozhodně nebyl žádnou útočnou zbraní formátu jako paprsek Hvězdy smrti ničící planety nebo H-bomby, kterých se Američané obávali v době, kdy jim nad hlavou kroužil sovětský Sputnik. Odborníci se rozcházejí v tom, jak efektivní by byla tato zbraň ve vesmírném boji.
Oberg píše, že „na vzdálenost menší než kilometr mohl být vysoce účinný, pokud by nebyl vystřelen napříč k orbitálnímu pohybu stanice, v takovém případě by orbitální mechanika přivedla náboj zpět ke stanici během jednoho oběhu".
Psali jsme
Východní říše zla děsila během studené války generály a ministry Británie natolik, že existovaly plány na zablokování tunelu mezi Británií a Francií...
Expert na vesmírnou válku Paul Szymanski se domnívá, že bylo možné kanón provozovat ve vesmíru, ale vyskytly by se určité problémy, zejména v řízení palby, kdy dráha vystřeleného náboje by byla zakřivená na základě gravitace (stejně jako na Zemi), takže zaměřovací mechanismus by s tím musel počítat spolu s velkou rychlostí kosmické lodi Almaz a cíle.
Sovětské vesmírné dělo mělo být obrannou zbraní, ale proti čemu by bránilo sovětské stanice? Proti fiktivním americkým vesmírným mariňákům?
Zdroj: The National Interest
Tagy