Britové měli na jaře 1939 možnost odstranit Hitlera, ale chyběla politická vůle

Britové měli na jaře 1939 možnost odstranit Hitlera, ale chyběla politická vůle
Autor: flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Adolf Hitler
02 / 08 / 2022, 10:00

Třetí říše v čele s kancléřem Adolfem Hitlerem ve 2. polovině 30. let prováděla agresivní politiku a postupně měnila střední Evropu k obrazu svému, aniž by ji v tom západní mocnosti v čele s Velkou Británií dokázaly zabránit. Politická reprezentace Londýna a Paříže vedla politiku ústupků s cílem neprovokovat sílící Německo. Přesto se našli lidé, kteří si hrozící nebezpečí naplno uvědomovali. Jedním z nich byl britský vojenský atašé v Berlíně plukovník Noel Mason-MacFarlane, který naváhal sáhnout i k silovému řešení.

Zkušený vojenský diplomat a mnohokrát vyznamenaný veterán první světové války plukovník MacFarlane se svého úřadu v Berlíně ujal v lednu 1938. V následujících turbulentních měsících se často dostával do rozepří se svým nadřízeným velvyslancem Nevillem Hendersonem, jedním ze symbolů britského appeasementu. MacFarlaneovy zprávy posílané do Londýna vytrvale upozorňovaly na zvyšující se německé přípravy na válku a důrazně doporučovaly razantnější postoj své vlády. Přesto sehrál plukovník v zářijové krizi roku 1938 poněkud nešťastnou roli, když na základě svého krátkého pozorování v Sudetech následně v Londýně vypověděl, že československá armáda se Wehrmachtu nevydrží bránit déle než několik dní. V noci z 9. na 10. listopadu 1938 se MacFarlane stal svědkem Křišťálové noci, což ho velice pobouřilo. Po německé okupaci zbytku českých zemí 15. března 1939 dokonce žádal preventivní válku dříve, než Třetí říše sama napadne některého ze svých sousedů.

Na jaře 1939 přišel MacFarlane s mimořádnou myšlenkou odstranit říšského kancléře osobně než vypukne v Evropě katastrofa. Plukovníkův plán počítal s tím, že zastřelí Hitlera 20. dubna v den jeho padesátin při vojenské přehlídce v ulicích Berlína. Využít k tomu měl svůj služební byt, který se nalézal pouhých sto metrů od umístění pódia, kde měl stát Vůdce. MacFarlane platil za vynikajícího střelce a už v dětství se naučil ovládat zbraně na otcově farmě. Na danou vzdálenost by pro něj jistě nebyl problém trefit puškou svůj cíl do hlavy, jak zamýšlel. Hluk průvodu a jásot davů měly navíc ztížit okamžité odhalení útočníka.

                                       noel

                                   Noel Mason-MacFarlane (Foto: Wikimedia Commons, volné dílo)

Členům britského velvyslanectví v Berlíně nemělo hrozit nebezpečí represálií, protože po smrti Hitlera se v zemi měla chopit moci opozice uvnitř Wehrmachtu. Vojenský atašé byl povolán do Londýna, kde na několika místech odhalil podrobné detaily svého záměru. Není doložené, zda se předložený nápad dostal na stůl ministerského předsedy Nevilla Chamberlaina. Informován však byl britský ministr zahraničí Lord Halifax a ten smělý plán smetl ze stolu se slovy: „Nedospěli jsme do fáze, kdy musíme použít atentát jako náhradu za diplomacii.“ Kdo ví, zda šéf diplomacie o rok a půl později nezalitoval, když hořel Londýn po náletech Luftwaffe.

Plukovník MacFarlane byl zanedlouho koncem května 1939 po osmnácti měsících služby z Berlína odvolán. Následně se dočkal povýšení do hodnosti brigádního generála dělostřelectva. Během druhé světové války se mimo jiné stal guvernérem Gibraltaru. Po válce generál vystoupil z aktivní vojenské služby a vstoupil do politiky, když byl ve volbách v roce 1945 zvolen poslancem za Labouristickou stranu. Noel Mason-MacFarlane zemřel v roce 1953 ve věku 63 let. V roce 1969 byl umožněn přístup ke generálovým dokumentům v Imperial War Museum a historici se tak mohli poprvé dozvědět o jeho plánu zabit Hitlera.

 

Autor: Mgr. Miroslav Adamec

 

Zdroj: mirror.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace