Dědeček všech moderních tanků, britský Mark

Dědeček všech moderních tanků, britský Mark
Autor: Alan Wilson (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Mark V
13 / 01 / 2019, 13:00

V bitvě na řece Sommě padlo více než 1 milión vojáků a byla zde nasazena zcela nová zbraň, která měla změnit charakter všech dalších válek. Z Británie byly do Francie dopraveny nové zbraně pod krycím názvem "water tanks". Tank se objevil na scéně.

 

V září roku 1916 bylo na frontu dovezeno celkem 48 kusů nové zbraně a byly okamžitě nasazeny do bojů. 15. září způsobily u vesnice Flers paniku na straně císařského Německa, které nemělo o jejich existenci žádné informace. První den bylo nasazeno celkem 18 tanků Mark I a díky jejich podpoře postoupily spojenecké jednotky o celé dva kilometry. Tím ale postup skončil a s nastupujícím podzimem byl útok ukončen, aniž by bylo dosaženo cíle - tedy proražení fronty. U Sommy bylo zničeno celkem 100 tanků.

British tank on 5th Ave. (LOC)

Postupně byly zaváděny do výzbroje typy Mark II a Mark III, jež se však od prvního typu nijak výrazně nelišily. Mark V byl britský těžký tank z první světové války. Jednalo se o vylepšenou verzi tanku Mark IV, která zasáhla do bojů v posledních měsících 1. světové války.

Mark IV tank

Díky vylepšení Waltera Wilsona to byl první britský tank, který mohl řídit pouze jeden muž. Zbývající členové osádky se tak mohli plně věnovat obsluze zbraní.

 

Autor: G_J_Rasputin : //www.facebook.com/G.J.Rasputin/ 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace