Britský bohatýr od Gustavovy linie. Zklikvidoval jeden tank, druhý vzal raději zpátečku. Život hrdiny však skončil tragicky

Britský bohatýr od Gustavovy linie. Zklikvidoval jeden tank, druhý vzal raději zpátečku. Život hrdiny však skončil tragicky
Autor: Volné dílo|Popisek: Francis Arthur Jefferson s rodiči
11 / 03 / 2021, 16:30

Francis Arthur Jefferson byl držitelem prestižního Viktoriina kříže a svou statečnost ukázal především při bojích na Gustavově linii ve druhé světové válce. Hrdinův život ovšem vzal následně nečekaný konec.

Jedním z dalších úkolů západních spojenců ve druhé světové válce bylo proražení Gustavovy linie a následně dobýt Řím. Bitva o Monte Cassino, která trvala od ledna 1944 do května 1944, se pak neobešla bez těžkých ztrát. Nakonec však byla ,,mise" splněna, Němci ztratili Gustavovu linii a spojenci tak mohli konečně postupovat na Řím.

I tato strategicky důležitá kampaň zrodila svého hrdinu, jako v tomto případě Francise Arthura Jeffersona, který prokázal v těchto bojích nevídanou dávku osobní odvahy a statečnosti. 22letý Jefferson, mimochodem bratranec slavného komika Stana Laurela, se účastnil těžkých bojů v této závěrečné, ale o to důležitější fázi války.

Mladík tvořil součást střeleckého praporu, který se ocitl v jeden moment pod nepřátelskou palbou. Jeffersonova jednotka nebyla podporována tanky na rozdíl od nepřítele a prapor se ocitl ve velmi exponované pozici. To se ukázalo v okamžiku, kdy byl zneškodněn britský ,,protitankový" tým, který používal vrhače protitankových granátů PIAT.

Když se prapor ocitl v bezprostředním nebezpečí, rozhodl se Jefferson vzít osud do vlastních rukou. Pod salvou kulek popadl PIAT, který našel, a vystřelil na nepřátelský tank, který okamžitě vybuchl a zabil tím celou posádku. To však Jeffersonovi nestačilo a chystal se zničit i další tank. Připravil si svůj PIAT na další akci a šel neohroženě vstříc dalšímu tanku. Ten však ,,raději" vzal zpátečku a zmizel. Mezitím dorazily na pomoc jednotce britské tanky a odrazily nepřátelský nápor.

Za svou statečnost si poprávu Jefferson vysloužil Viktoriin kříž, nejvyšší britské vojenské vyznamenání. Nicméně i přes prestižní vyznamenání skončil Jeffersonův život velmi smutně. Vše předznamenala krádež Viktoriina kříže z jeho domu v Boltonu v roce 1982. Smutná událost Jeffersonova velmi poznamenala, začal propadat depresím a stal se z něho alkoholik. V září 1982 jej v 61 letech porazil vlak. Život hrdiny od Monte Cassina, který svým statečným činem zachránil mnoho svých spolubojovníků, tak skončil tragicky.

 

Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace