Britský supertěžký tank TOG – nepovedený dinosaurus starých mužů Velké války

Britský supertěžký tank TOG – nepovedený dinosaurus starých mužů Velké války
Popisek: TOG 2
22 / 01 / 2020, 10:00

Těžký obrněnec vyvíjeli muži, kteří stáli za britskými tanky z první světové války. Bohužel nyní se psal rok 1939 a zkratka TOG znamenala The Old Gang, tedy stará parta…

V čele komise definující požadavky na budoucí těžký tank britských sil stál Sir Albert Stern, klíčová postava výboru s názvem Landship Committee. Vývoj vedli konstruktéři, kteří se proslavili vývojem tanků za Velké války, a to včetně tvůrce prvního tanku světa, Sira Williama Tritona.

Vyvíjený tank měl být nasazen v případě, že by se severní Francie změnila v bahno a krátery, jako se stalo během první světové války.

Výsledek Staré party byl bohužel zcela tristní. V říjnu 1940 byl dokončen prototyp odpovídající tvarem spíše tankům z doby dávno minulé. Ale byl ohromný, trup měřil 10 metrů a těžce ozbrojený houfnicí ráže 75 mm, kanónem ráže 40 mm a třemi kulomety 7,62 mm. Posádku tvořilo 8 mužů.

Elektromagnetický pohon o výkonu 600 PS ale monstru neumožnil dosáhnout vyšší rychlosti než 14 km/h a žalostný výkon tanku tak odpovídal spíše první světové válce než stroji, který měl zastavit hordy „Hunů“. A proč poměrně vysoký výkon nestačil? Monstrum ve verzi TOG1 vážilo 65 tun a TOG2 dokonce 81 tun (ten jezdil rychlostí pouhých 13 km/h).

První prototyp skončil ve šrotu, ten druhý můžete vidět v tankovém muzeu v Bovingtonu.

Chcete vědět víc? Podívejte se na video G_J_Rasputina

Zdroj: Těžké tanky Ivo Pejčoch

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace