Co s bronzovou říšskou orlicí vylovenou z potopené německé lodi? Prodat a navýšit stav armády, rozhodla Uruguay

Co s bronzovou říšskou orlicí vylovenou z potopené německé lodi? Prodat a navýšit stav armády, rozhodla Uruguay
Popisek: Admiral Graf Spee
08 / 08 / 2017, 14:00

Bronzová říšská orlice vážící několik stovek kilogramů bude prodána za účelem zvýšení počtu ozbrojených jednotek Uruguaye.

Symbol někdější nacistické třetí říše se podařilo získat z vraku kapesní bitevní lodi Admiral Graf Spee v roce 2006 zásluhou podnikatele Alfreda Etchegaraye. Ten strávil několik let tím, že nechal postupně vyzvedávat cenné věci z vraku Admiral Graf Spee.

psali jsme: Co s orlicí z potopené lodi Admiral Graf Spee?

Loď nechal u Montevidea nechal vyhodit do povětříl kapitán Hans Langsdorff , aby se nedostala do rukou Britů. Bronzová říšská orlice vážící asi 300 kilogramů na dně moře ležela od prosince 1939. Sám Etchegaray doporučoval, aby skončila v muzeu, Němci však svého času tlačili Uruguay, aby tento symbol třetí říše byl uložen do depozitáře a neukazoval se pokud možno na veřejnosti. 

psali jsme: Život a smrt kapesní bitevní lodě Admiral Graf Spee

Uruguay dlouho nevěděla, jak s tímto ,,artefaktem" naložit. Zvažovala různé možnosti. Nyní padlo rozhodnutí, že Uruguay jej prodá, aby navýšila počet svých ozbrojených jednotek. Ve zpeněžení říšské orlice vidí vhodný prostředek, aby za získané peníze navýšila stav armády.

Již dříve uruguayský Nejvyšší soud rozhodl, že dřívější nacistický symbol patří státu, takže s ním může nakládat podle svého. Nicméně připustil, že Etchegaray má právo na 50% z celkové prodané částky, protože díky němu byla bronzová říšská orlice vyzvednuta ze dna moře. Sám podnikatel odhadl, že v případě prodeje by činila cena artefaktu přibližně 10 milionů liber (necelých 300 milionů korun).

 

 Zdroj: dailymail.co.uk

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace