foto: US Navy/Game changer - all big gun ship HMS Dreadnought
Ostuda, o které se u Royal Navy dodnes nemluví ani šeptem, se udála v únoru roku 1910. Studentský vtípek vážně poškodil dobrou pověst nejen lodi, ale i britské admirality a královského námořnictva.
V únoru 1910 si totiž mocnou loď symbolizující nadvládu Velké Británie nad světovými oceány vybral jako cíl svého dalšího vtípku student Horace de Vere Cole. Ten již v minulosti proslul několika mediálně vděčnými kousky, kdy například navštívil slavnou univerzitu v Cambridge jako sultán ze Zanzibaru. Nikdo z profesorů jeho převlek neprohlédl i díky tomu, že v té době pravý sultán byl na návštěvě v Londýně.
Cole svůj příběh napálení úctyhodné instituce prodal, ale toužil po ještě lepším kousku. Pomohla mu k němu rivalita a vtipkování mezi důstojníky lodí HMS Dreadnought a HMS Hawke. Žádosti anonymního důstojníka lodi Hawke nemohl známý šprýmař odolat a následující akce téněř způsobila mezinárodní skandál.
Psali jsme
Po ztrátách během Španělsko-americké války v roce 1898 chyběly Španělsku peníze na obnovu námořnictva, dokud 7. ledna 1908 neprošel námořní zákon...
Společně s pěti přáteli a mladou spisovatelkou Virginií Woolf se rozhodl dále propracovat svůj zanzibarský kousek a pomocí profesionální vizážistky Willy Clarkson se povedená partička změnila v habešskou císařskou rodinu. Výsledky makeupu a převleku byly neskutečné a mohlo se jít na věc.
V Paddingtonu se jim nejprve povedlo zmást britské dráhy, kde jim přistavili speciální vlak s VIP vagónem a povedená skupinka pokračovala na námořní základnu ve Weymouthu, odkud je vzali na prohlídku bitevní lodi HMS Dreadnought, kde za neustálého pokřiku "Bunga Bunga" obdivovali mohutná děla hlavní ráže a pomocí překladatele požadovali modlitební koberečky. Následně udělili několik falešných vyznamenání a dál zesměšňovali nic netušící důstojnický sbor lodi. Cole a jeho kolegové mluvili směsicí řečtiny a latiny, ale nikdo si toho nevšiml.
Uvítací výbor na lodi byl tak nepřipravený, že vyvěsil vlajku Zanzibaru a i hymna byla zanzibarská. Delegaci vtipálků to ale rozhodně nevadilo.
Vše šlo hladce až do pozvání na oběd s důstojníky, kdy bylo jasné, že make-up nevydrží a habešský princ se tedy musel omluvit z náboženských důvodů.
Psali jsme
Německé Císařské námořnictvo, Kaiserliche Marine, koncem 19. století v žádném případě nepůsobilo dojmem, že se za několik let stane druhou nejsilnější...
Horace de Vere Cole následně poslal informaci i s fotografiemi do listu Daily Mirror a začalo peklo pro Royal Navy. Volání po zatčení Colea a jeho kolegů bylosmeteno ze stolu, protože parta vtipálků neporušila žádný zákon a tak se důstojníci z lodi HMS Dreadnought pokusili vzít zákon do svých rukou a Colea pořádně zpráskat, ale pokus se nepodařil.
Pokřik Bunga Bunga ale loď HMS Dreadnought dostihl ještě jednou, když v roce 1915, kdy bitevní loď potopila německou ponorku taranováním, obdržela posádka blahopřejný telegram, na kterém stálo "Bunga Bunga".
Zdroj: warshistoryonline.com, Skagerrak 1916
Tagy