Búr nenávidějící Brity a Kitchenera německým špiónem ve dvou světových válkách

Búr nenávidějící Brity a Kitchenera německým špiónem ve dvou světových válkách
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Fritz Joubert Duquesne
31 / 03 / 2022, 10:00

Fritz Joubert Duquesne narozený v Jižní Africe byl mužem, který ve dvou světových válkách špehoval pro Němce. Mezi boji a bitvami byl úspěšným podvodníkem, který se opakovaně dostal z mnoha problémů a prekérních situací. Toto je jeho příběh.

Fritz Joubert Duquesne se narodil v roce 1877 v Brity kontrolované části Jižní Afriky. Jeho otec byl lovec, který se živil prodejem kožešin, rohů a klů. Fritz šel později v jeho stopách a stal se také zkušeným lovcem. Duquesneův raný život byl jedním konfliktem a svého prvního muže zabil ve 12 letech. O rok později byl poslán do školy v Anglii.

V roce 1899, ve věku 22 let, se Fritz vrátil do Jižní Afriky, aby se zúčastnil druhé anglo-búrské války. Jeho lovecké schopnosti mu dobře posloužily v bitvách a on se stal známým jako Black Panther. V roce 1901 Duquense zjistil, že Angličané vypálili jeho rodinnou farmu do základů. Jeho sestra byla znásilněna a zavražděna a jeho matka byla umístěna do koncentračního tábora. Fritz od té doby cítil jen spalující nenávist k Angličanům, která trvala po zbytek jeho života.

Poté, co Duquense zjistil, co se stalo jeho rodině, vymyslel plán, jak zabít lorda Kitchenera. Pro svou věc naverboval 20 dalších mužů, ale jedna z manželek odhalila spiknutí. Oněch 20 mužů bylo popraveno, ale Duquesne tomuto osudu unikl slibem, že Britům prozradí tajemství o Búrech. Později tvrdil, že jim pouze poskytl nepravdivé informace. Duquesne byl umístěn v trestanecké kolonii na Bermudách, ale podařilo se mu uprchnout.

Po svém útěku našel Jihoafričan práci jako novinář v New York Herald. Používal mnoho aliasů a věnoval se mnoha činnostem. Duquesne například lobboval v americkém Kongresu za dovoz hrochů do zátok státu Lousiana, aby vyřešil nedostatek masa v této oblasti. Duquesne také působil jako lovecký průvodce prezidenta Spojených států Theodora Roosevelta.

Po setkání s německým průmyslníkem v roce 1914 se Duquesne stal německým špiónem. Během první světové války přijal jméno Frederick Fredericks a vystupoval jako vědec provádějící výzkum rostlin pto výrobu gumy. Duquesne se vydal do brazilské Bahie a aktivně se účastnil války bombardováním a potápěním lodí. Přijal další dvě přezdívky, George Fordam a Piet Nicaud, a je mu připisováno potopení 22 britských lodí. Duquesne tvrdil, že jedna z těchto lodí byla i HMS Hampshire, na jejíž palubě cestoval a zemřel lord Kitchener, jeho nepřítel z búrské války.

Během Velké války vytvořil Duquesne novou postavu, kapitána Clauda Stoughtona, o kterém tvrdil, že je vůdcem západoaustralského pluku lehké jízdy. Tato postava mu zajistila pěkný příjem a zbožňování od legií fanoušků. V listopadu 1917 byl zatčen na základě obvinění z pojistného podvodu. Když byl ve vazbě, zjistilo se, že za války pracoval pro Německo. V plánu bylo vydat Duquesna do Británie, aby čelil obvinění. Aby tomu zabránil, předstíral paralýzu a skončil ve vězeňském oddělení nemocnice Bellevue. Po dvou letech se mu podařilo uprchnout lstí, když se vydával za ženu.

Po svém útěku z Bellevue trávil Duquesne čas v Evropě i Mexiku. Vrátil se do New Yorku v roce 1926. Od tohoto okamžiku začal používat přezdívku Frank de Trafford Craven. Pracoval v produkční společnosti Film Booking Offices of America Josepha P. Kennedyho jako člen reklamního oddělení. Později přešel do Quigley Publishing Company.

Nakonec byl Duquesne znovu zatčen, tentokrát za smrt, ke které došlo během jeho bombových útoků za Velké války. Během procesu v roce 1932 ho zastupoval renomovaný právník Arthur Garfield Hays. Špión byl propuštěn ke konci roku 1932, když Anglie odmítla vznést obvinění z bombových útoků s tím, že promlčecí lhůta vypršela.

V roce 1934 se Duquesne připojil k Řádu 76, americké pronacistické organizaci. Příští rok začal pracovat pro vládu USA ve Works Progress Administration. Duquesne založil vlastní špionážní kruh, který se nakonec rozrostl na 33 členů. Byl odhalen až v roce 1939. Sám šéf FBI J. Edgar Hoover se vydal za prezidentem Franklinem D. Rooseveltem, aby vysvětlil situaci a začalo dvouleté vyšetřování německého špióna.

Nakonec se úřadu podařilo Duquesnea obelstít a 28.června 1941 byl zatčen i se svými členy špionážního kruhu. Nebyl schopen uniknout tak, jak tomu bylo ve všech ostatních situacích. Tehdejší 64letý muž byl odsouzen k 18 letům vězení. Duquesne nakonec strávil 14 let ve vězení a byl předčasně propuštěn kvůli špatnému zdraví a umírá v roce 1956 ve věku 78 let.

Zdroj: Warhistoryonline 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace