Byl populárnější než Stalin. Ten nechal ,,miláčka lidu" Sergeje Kirova raději zavraždit

Byl populárnější než Stalin. Ten nechal ,,miláčka lidu&quote; Sergeje Kirova raději zavraždit
Autor fotografie: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2_%D0%A1_%D0%9C_%D0%B2%D1%8B%D1%81%D1%82%D1%83%D0%BF%D0%B0%D0%B5%D1%82_%D0%BD%D0%B0_XVII_%D1%81%D1%8A%D0%B5%D0%B7%D0%B4%D0%B5_%D0%92%D0%9A%D0%9F(%D0%B1)_%D0%9C%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B2%D0%B0,_1934.jpg|Popisek: Sergej Kirov
21 / 12 / 2019, 13:00

Sergej Kirov byl vysoce postavený sovětský komunista, jehož popularita začala zastiňovat Stalina. Ten jej dal úkladně zavraždit, protože se zároveň bál jeho mocenského vzestupu.

1. 12. 1934 se odehrála v tehdejším Leningradě vražda komunistického funkcionáře Sergeje Kirova. Ten byl znám jako ,,miláček lidu", jehož popularita byla jednu chvíli větší než Stalinova.

Všemocný vládce SSSR se obával, že právě Kirov jej může nahradit v nejvyšší stranické funkce a znamenat pro tehdejší sovětský politický establishment vážnou hrozbu. Kirov byl přitom loajální Stalinův spojenec, který jej vždy podporoval. Stalin mu také proto svěřil funkci předsedy vlivného petrohradského oddělení strany. Oba muže pojilo kromě politiky i dlouhodobé přátelství.

Začátkem třicátých let se však Stalinův postoj ke Kirovovi změnil z mocenkskopolitických důvodů a začal jej považovat za bezprostřední hrozbu. Vražda se stala  před Vánoci roku 1934. Kirov zrovna přicházel do své kanceláře v Leningradě. Když vycházel schody, následoval jej jeho vrah Leonid Nikolajev. Ten Kirova střelil zezadu do krku.

Stalin po vraždě Kirova, jehož se obával, spustil masovou vlnu čistek, která se týkala samotné komunistické strany, armády či inteligence. Kirovova vražda posloužila jako záminka k sedmi velkým politickým procesům a popravě stovek významných činitelů v sovětském politickém, vojenském a kulturním životě.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace