Byl populárnější než Stalin. Ten nechal ,,miláčka lidu" Sergeje Kirova raději zavraždit

Byl populárnější než Stalin. Ten nechal ,,miláčka lidu&quote; Sergeje Kirova raději zavraždit
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Sergej Kirov
07 / 12 / 2017, 18:00

Sergej Kirov byl vysoce postavený sovětský komunista, jehož popularita začala zastiňovat Stalina. Ten jej dal úkladně zavraždit, protože se zároveň bál jeho mocenského vzestupu.

1. 12. 1934 se odehrála v tehdejším Leningradě vražda komunistického funkcionáře Sergeje Kirova. Ten byl znám jako ,,miláček lidu", jehož popularita byla jednu chvíli větší než Stalinova.

psali jsme: 23. srpna 1939 si Hitler a Stalin rozdělili Evropu

Všemocný vládce SSSR se obával, že právě Kirov jej může nahradit v nejvyšší stranické funkce a znamenat pro tehdejší sovětský politický establishment vážnou hrozbu. Kirov byl přiotm loajální Stalinův spojenec, který jej vždy podporoval. Stalin mu také proto svěřil funkci předsedy vlivného petrohradského oddělení strany. Oba muže pojilo kromě politiky i dlouhodobé přátelství.

Začátkem třicátých let se však Stalinův postoj ke Kirovovi změnil z mocenkskopolitických důvodů a začal jej považovat za bezprostřední hrozbu. Vražda se stala  před Vánoci roku 1934. Kirov zrovna přicházel do své kanceláře v Leningradě. Když vycházel schody, následoval jej jeho vrah Leonid Nikolajev. Ten Kirova třelil zezadu do krku.

psali jsme: 5.března 1953 umřel jeden z nejhorších diktátorů světa, Josef Stalin

Stalin po vraždě Kriova, kterého se obával, spustil masovou vlnu čistek, která se týkala samotné komunistické strany, armády či inteligence. Kirovova vražda posloužila jako záminka k sedmi velkým politickým procesům a popravě stovek významných činitelů v sovětském politickém, vojenském a kulturním životě.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace