Byl Stepan Bandera vrah, nebo hrdina? Ukrajinský parlament má jasno

Byl Stepan Bandera vrah, nebo hrdina? Ukrajinský parlament má jasno
Autor: screenshot Youtube
07 / 12 / 2018, 13:00

Ukrajinský parlament se chystá vyzvat prezidenta Petra Porošenka, aby vrátil titul Hrdina Ukrajiny veliteli Ukrajinské povstalecké armády (UPA) Stepanu Banderovi. Již v roce 2010 byl Bandera ,,poctěn" tímto titulem od tehdejšího prezidenta Viktora Juščenka. Nejvyšší správní soud však v roce 2011 prezidentský dekret zrušil.

KOMENTÁŘ

Stepan Bandera byl za druhé světové války velitelem UPA, která páchala zvěrstva na Polácích, Židech či Volyňských Češích. Banderovci ve snaze vyhlásit samostatný ukrajinský stát se neštítili etnicky ,,čistit" Volyni, kde chladnokrevně vyvražďovali polské civilisty včetně žen a dětí. Ukrajinští nacionalisté obvykle vyhlazovali celé vesnice a tamní obyvatele sprovozovali ze světa obzvlášť trýnivým způsobem.

Fakta jsou jasná. Bandera jako sadistický vrah má podle ukrajinských poslanců mít opětovný nárok titul Hrdina Ukrajiny. Je otázka, zda se tomuto úsilí podvolí Porošenko, jenž je nyní plně zaměstnán Kerčskou krizí. Pokud by souhlasil s vrácením titulu masovému vrahovi, zhoršil by si u Západu svou pozici, která je i v ukrajinských vnitropolitických podmínkách poměrně vratká. Není vůbec vyloučeno, že Porošenko tyto hlasy vyslyší. Při vojenské přehlídce v Kyjevě v srpnu použil ukrajinský prezident několik veršů z hymny Pochodu ukrajinských nacionalistů.

psali jsme: Ukrajinský parlament chce vrátit Banderovi čestný titul

Demonstroval by však jasně to, že se Ukrajina dál nacionalizuje při existenci stále sílícího protiruského ostenu. Porošenko by dal rovněž do ruky argument těm odpůrcům současného politického vývoje Ukrajiny, kteří upozorňují na to, že od událostí na Majdanu se země ,,plíživě" fašizuje.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace