Byla to jen chodící kostra, řekla o Anne Frankové její spolužačka, když ji viděla naposledy

Byla to jen chodící kostra, řekla o Anne Frankové její spolužačka, když ji viděla naposledy
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Anne Franková
19 / 04 / 2017, 16:00

Nanette Konigová byla spolužačkou nadějné mladé spisovatelky, jejíž život skončil v koncentračním táboře Bergen-Belsen.

Jeho peklo také zažila Konigová, která zde byla také zavřená, i když v jiné sekci než Franková. Měla velké štěstí, protože na rozdíl od Frankové nacistická muka přežila. Konigová byla spolužačkou Anne Frankové a obě dívky spojovalo úzké přátelství, které však násilně přervala nacistická okupace Nizozemí.

Téměř 90letá Konigová, který žije v brazilském Sao Paulu, nyní poskytla rozhovor pro server JTA, v níž byla šokována, když viděla naposledy Frankovou přes dráty koncentračního tábora v Bergen-Belsenu v Dolním Sasku. Nemohla ji ani poznat, jak byla ztýraná. ,,Vypadala jako chodící kostra, stejně jako já," řekla pro server JTA Konigová.

Podle ní byla Franková ,,radostná a usměvavá" dávka, navíc s mimořádným spisovatelským talentem, který využila při psaní svých slavných deníků. Franková spolu se sestrou Margot a matkou Edith zemřely v koncentračním táboře Bergen-Belsen zřejmě na tyfus.  

Osud Konigové byl však po válce přece jen spojen s jediným přeživším z rodiny Frankových, Ottem, který byl otcem Anne. Otto Frank byl tím, kdo deníky své dcery zachránil. Konigová popisuje, že se s ním poprvé setkala těsně po válce, v roce 1945 v rehabilitačním centru v Nizozemí. Podle Konigové se jednalo o velmi statečného muže, který jí dal všestrannou podporu do života. Konigová v rozhovoru podotkla, že to byl výjimečný muž. Nemusel se jí svěřit s mukami, které za druhé světové války zažil, přesto to prý udělal.

Během jejich setkání jí pak řekl Otto Frank, že hodlá vydat tři deníky jeho dcery a udělat z nich knihu. Nechtěl podle Konigové prozradit úplně všechno, zejména velmi úzký vztah Anne s její matkou. Deník Anny Frankové se nakonec stal světovým bestsellerem a byl přeložen do více než 70 jazyků.

Sama Konigová vydala v roce 2015 autobiografickou knihu ,,Přežila jsem Holocaust", která se stala také úspěšnou a byla rovněž přeložena do několika jazyků. V současné době navštěvuje brazilské školy a seznamuje se svým příběhem a přátelstvím s Anne Frankovou studenty.

 

psali jsme:

Je možné, že rodinu Anne Frankové nikdo neudal? Tvrdí to nová studie

 

Zdroj: timesofisrael.com

Tagy článku