Carlos Šakal - terorista na výplatní pásce (1.díl)

Carlos Šakal - terorista na výplatní pásce (1.díl)
Popisek: Carlos Šakal
16 / 09 / 2018, 16:00

Viděli jste film Šakal, Hon na Šakala, nebo jste milovníky klasického díla Frederycka Forsytha Den pro Šakala? A zajímá vás, kdo byl výše titulovaný nehrdinský hrdina ve skutečnosti a čím se tedy tato díla inspirovala? Na to vše se vám pokusím odpovědět v dnešním článku.

Klasické dílo Den pro Šakala je kniha a zároveň film o fiktivním atentátu na prezidenta de Gaulla. Zabiják, který se o to pokouší, si říká právě Šakal. Jediné, co je v tomto díle pravda, je skutečně existující odboj cizinecké legie a Francouzů z kolonií, kteří protestovali a poté i válčili proti vlastní vládě kvůli opuštění alžírské kolonie.

Šakal je film s Brucem Willisem o zabijákovi pracujícím pro ruskou mafii, který má v jejích službách provést důležitý atentát v USA. Celý film se nedozvíte jeho pravé jméno, jenom se dozvíte o jeho přezdívce Šakal a vazbách na teroristy po celém světě.

psali jsme: Pod svícnem je tma: Nejhledanější terorista Evropy se skrýval v muslimské čtvrti Bruselu

Hon na Šakala pojednává už realističtěji o činech našeho ,, hrdiny ‘‘ a nejslavnějším pokusu o jeho dopadení nebo zabití pokud možno. Ve filmu najdou dvojníka Šakala, který se má pohybovat tak, aby KGB a celý východní blok Šakala odmítly chránit a honily ho s ostatními. Pak by byla jen otázkou času jeho dopadení, na které skutečně došlo v roce 1994. A o tom bude i toto vyprávění.

Za OOP bojoval, u KGB se skrýval: Šakal byl stejně jako jistý pan Mill ovlivněn svých otcem. Jenže pan Mill byl vychováván v utilitaristickém duchu, které zdůrazňovalo velkou míru vzdělání jako výhodu v životě.

V dětství si tedy Mill nemohl ani přečíst Robinsona Crusoa, aby ho jeho otec nekáral ztrátou času. Už předtím než chodil do školy, znal Iliadu a Odysseu v originále řecky, ale přílišná zátěž mladé inteligence způsobila, že se v 15 letech Mill zhroutil a následné psychické problémy, které se protáhly na celý jeho život, způsobily, že nemohl dostudovat práva. Stal se úředníkem pro východoindickou společnost, kde konečně pocítil vůni svobody, vlastní zodpovědnosti a poznal zde svoji ženu. V libertariánském duchu pak vytvořil novou odnož liberalismu individualismus.

Jenže Šakal nebyl z Velké Británie 19. století, jeho otec nebyl liberalista a učil se úplně jinak. Jeho otec byl venezuelský právník a multimilionář, který si při poznávací cestě zamiloval překvapivě Sovětský svaz a jeho socialistické zřízení. Sám se pak stal marxistou a tvrdil, že nejprve zbohatne, aby poté svými financemi rozbil světový kapitalismus. V tomto duchu i vychovával své tři syny. Vladimíra, Iljiče a Lenina Ramiréze Sanchéze.

Prostřední syn (narozen 1949) se stal právě oním teroristou a nemusíte se bát, že bych ho snad zde označil za hrdinu. Řada komunistů, členů OOP a teroristických organizací by to ovšem udělala ráda.

Jak byl pan Mill vychováván libertariánskými spisy, byl Šakal vychováván spisy Marxovými a k srdci si vzal hlavně Kapitál. Nikoho tedy snad ani nepřekvapí, že to byla Moskva, kam šel studovat a získal si vazby mezi členy KGB, kde i prodělal výcvik a školu opustil, aby se ve spojení s Moskvou a její podpory mohl účastnit i organizovat útoky nejen OOP, ale i dalších teroristických organizací po celém světě, co měly vazby na východní blok.

Jeho tým byl mezinárodní. Našli bychom zde Palestince, Němce z Frakce rudé armády, Rusy, Kubánce, latinskoamerické členy guerill i tatíky dnešních arabských teroristů. Jeho tým nebyl pochytán dodnes a existují informace o tom, že řada členů se pohybuje mezi kubánskou tajnou službou, Ira a Al-káidou.

Šakal neprodělal výcvik jenom u KGB, ale také u kubánských hrdlořezů z místní tajné služby, v Československu i u OOP. Střední východ a Východní blok se měly do budoucna stát jeho azylovými úkryty.

Přezdívku Carlos si dal jako krycí jméno. Další přezdívku Šakal vymyslel jeden francouzský novinář, kterému Carlos připomínal profesionálního zabijáka právě z románu Den pro Šakala. Šakalovi se jeho vlastní přezdívka nesmírně líbila a tak si ji ponechal.

Magdalena Koppová by Vám i řekla, že on svým způsobem Šakal byl. Byl Šakal, protože dokázal pracovat v týmu i samostatně, jako tato šelma loví a přežívá.

Pokračování příště...

Autor: Stanislav Jalovec

Zdroje: Follain, John: Šakal: tajné války Iljiče Ramíreze Sanchéze zvaného Carlos alias Šakal. Jota, Brno 2000.
Borovička, Pavel Václav: Století Šakalů. Svoboda, Praha 1985.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace