Autor fotografie: screenshot Youtube|Popisek: Carlos Šakal
Pro celý svět se stal ale symbolem, který překonal snad jen bin Ládin. Zároveň ho jeho činy dobře bavily i když nebyl přímo psychopat, jen chladně uvažující zabiják, který dokázal přehrávat své chování i skrývat podle toho jak se mu to hodilo.
Byl to skutečný bůh Janus. Na první pohled zanechal dojem nenápadného obtloustlého studentíka, který se rád baví, má rád hudbu a ženy, které dokáže vždy šarmantně získat zrovna jako Magdalenu. Jenže tento člověk by Vás klidně bez jediné kapky potu či škubnutí v obličeji odstřelil a ještě by se nad tím arogantně zašklebil. A když vybouchnul, což se s jeho paranoiou, kterou zakrýval dokonalým plánováním, včetně přidružení náhradního plánu ve formě zlatého padáku pro svoji osobu, stávalo minimálně, ale mohlo se stát kdykoliv, byl by schopný vyhodit do povětří půl světa, než byste ho dostali.
Než ho v roce 1994 konečně dostali, stačil napáchat strašně mnoha zla. Má na účtě bezmála sto mrtvých a tisíce zraněných. V 70. a 80. letech se jednalo o nejhledanějšího člověka na celém světě.
Vypadá to, že pokud se přímo neúčastnil akce, tak aspoň tahal v zákulisí za nitky v roce 1972 při útoku na izraelské olympijské reprezentanty v Mnichově.
Také mohl mít prsty v únosu letadla Air France do Entebbe v roce 1976. Každopádně máme potvrzeno, že v roce 1975 unesl s pěti komplici a taškou plnou výbušnin 11 ministrů zemí vyvážejících ropu ze zasedání OPEC ve Vídni, které později vyměnil za výkupné pro organizaci OOP.
psali jsme: Staronová hrozba terorismu pro Evropu. Terčem útoku jsou a budou měkké cíle
V zemích pro něj blízkých se z něj stal hrdina i přes zbytečnou smrt tří policistů, kteří při akci jen dělali svou povinnost a zemřeli pro výstrahu. Jejich jedinou chybou bylo, že do budovy zasedání prostě pustili neznámé lidi v podezřelém sportovním oblečení a se sportovní taškou plnou zbraní a 15 kil trhavin.
Rok předtím zničil kavárnu a přilehlé nákupní středisko v Paříži pomocí několika granátů. V západním Berlíně pak zaútočil v roce 1983 na kulturní středisko, což odnesl jeden mrtvý a přes dvacet zraněných. V roce 1982 udeřil hned dvakrát v Paříži a jednou v Marseille. V dubnu to bylo v centru Paříže a na nádraží na vlak mířícím do Toulouse. V prosinci 1982 to odneslo celé nádraží v Marseille. Celé to bylo kvůli tomu, že si Francouzi dovolili zavřít jeho lásku Magdalenu Koppovou. On se mstil.
Ta ho později opustila, rozvedla se s ním a o všem napsala knihu. Nedávno měla rozhovor se Stanislavem Motlem, když připravoval reportáž o Šakalových pobytech v Praze. Ten v roce 1985 v afektu zabil své komplice, kteří začali spolupracovat s francouzskou tajnou službou a od té doby je na útěku.
psali jsme: Noční můra zpravodajských služeb - terorista jako osamělý vlk
V roce 1986 byl prý naposled v Praze, kde byl dokonce varován naší státní bezpečností před francouzskými agenty. Po rozpadu Sovětského svazu se Šakalovy možnosti azylu podstatně zúžily a pobýval převážně na Blízkém východě. Víme o tom, že po roce 1989 pobýval v Jemenu a poté v Jordánu. V Súdánu se dokonce schovával mezi Kurdy, kde si vzal jednu z dcer místního náčelníka, aby mezi nimi mohl pobývat. S tou už ale také nežije, protože se s ní krátce před zatčením rozvedl kurdským zapuzením ženy.
A jak došlo na jeho zatčení? Šakal byl posedlý svým vzhledem a to byla jeho slabina. V Súdánské nemocnici chtěl podstoupit liposukci břicha, ale po podání anestetik se ho zmocnila místní tajná policie, která s lékaři spolupracovala a předala ho Francouzům.
Ti ho už několikrát odsoudili na doživotí za zločiny u nich spáchané. Mají o něj zájem i Izraelci za možné útoky v Entebbe a Mnichově, ale Francie se Šakala nehodlá vzdát. I když je mu už 67 let, považuje ho pořád za nebezpečného.
Několikrát se u soudu ozval, že světová revoluce zvítězí. Vzal si svoji obhájkyni, která ho hájila mimo jiné tak, že tvrdila, že francouzská justice protiprávně zadržovala Koppovou, což Šakala vyprovokovalo k útoku a dále že byl jen agent tajných služeb. Způsobil i skandál tím, že přišel k soudu ve spodním prádle a napsal i knihu obhajující islámský terorismus a přihlásil se k obdivu činů Usámy bin Ládina.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více