Carského oblíbence Rasputina museli zabít dvakrát

Carského oblíbence Rasputina museli zabít dvakrát
Autor: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Rasputin_PA.jpg|Popisek: Rasputin
02 / 01 / 2019, 13:00

Grigorij Jefimovič Rasputin byl ruský mystik, který měl velký vliv na poslední ruské Romanovce - Mikuláše II. a jeho ženu Alexandru Fjodorovnu. Byl zavražděn 30. prosince 1916, kdy se jej jako nepohodlného zbavili představitelé konzervativní šlechty v čele s knížetem Felixem Jusupovem.

Jeho otec se jmenoval Jefim Jakovlevič, jeho matka Anna Vasiljevna a oba byli svobodní sedláci. Jeho dva sourozenci zemřeli velmi mladí, starší bratr Lavrentij na zápal plic, sestra Marie se pak jednoho dne utopila v řece. Rovněž jeho matka zemřela velmi brzy, takže byl Rasputin již od dětství odkázán prakticky sám na sebe.

Rasputin nepatřil zrovna mezi nejvzdělanější, v dospělosti mu dělal problémy obyčejný pravopis a dokonce je známo, že ani nedovedl psát rovně. Důvodem bylo to, že v té době byly velice omezeny možnosti školního vzdělání a pokud již někdo učil, byl to vesnický pop.

Když Rasputin dospíval, začal běhat za děvčaty a často se i opíjel. Místní lidé ho považovali za darebáka, ale často mu to odpouštěli především kvůli jeho neúplné rodině, kdy ho vychovával jen jeho opilecký otec. Podle písemných hlášení z policejního archivu v Tobolsku se dokonce dopustil krádeže. Tato hlášení obsahují první popis mladého Rasputina. V té době měřil asi 180 cm, měl světlé vlasy, podlouhlý obličej a tmavě zrzavý plnovous.

psali jsme: Ruští bolševici vyvraždili Romanovce ze strachu

V jeho rodné obci se vypráví, že byl jako člověk velice rozporuplný. Na jedné straně vedl výstřední život, na druhé straně se často modlíval a prosil, aby se mu dostalo poznání. Až do 18 let ho zajímalo jen pití, ale poté, podle jeho vlastních slov, nastal obrovský zlom v jeho životě, kdy se otevřel Bohu a začal putovat po klášterech na Sibiři.

Do hlavního města Ruska Petrohradu Rasputin přišel roku 1903, kde se zrovna konalo velké shromáždění církevních představitelů. Rasputin věřil, že získá poučení a především podporu známého duchovního Ioanna Kronštadtského, v jehož svatost pevně věřila i carská rodina. K té se nakonec přiblížil roku 1905, kdy se mu podařilo navázat pevné přátelství s carem Mikulášem II., ale především s jeho ženou carevnou Alexandrou Fjodorovnou.

Ta mu až bezmezně věřila. I jeho údajným léčitelským schopnostem, které měl použít k tomu, aby zmírnil průběh nemoci u mladého careviče Alexeje, který trpěl nevyléčitelnou hemofilií. Sebemenší zranění, které si Alexej způsobil, mu způsobovalo krvácení, které šlo stěží zastavit.

psali jsme: Nové dokumenty potvrzují odpovědnost bolševiků za vraždu cara

Roku 1909 měl carevič malou nehodu, která mu však v souvislosti s jeho chorobou velmi přitížila. Nikdo si nevěděl rady. Nakonec byl povolán sám Rasputin, kterému se podařilo svými modlitbami a hypnotickými schopnostmi chlapce uzdravit. Je otázka, zdali to byla pouhá náhoda, či zda měl Rasputin opravdu takový léčitelský dar. Důležité je ale to, že od té doby mu byli car s carevnou velmi nakloněni a nedali na něj dopustit.

Rasputinovou odvrácenou stránkou byl bujarý život, který často provozoval na carském dvoře, a jehož trvalou součástí byly pitky a sexuální orgie. Proto se jej rozhodla skupina vedená knížeem Felixem Jusupovem definitivně zbavit.

Svým skandálním životem totiž Rasputin diskreditoval carskou rodinu. 30. prosince 1916 na něj byl spáchán atentát. Rasputin byl vylákán na banket, jehož součástí byly mimo jiné otrávené koláče.
Rasputinova smrt se stala legendou. Jeho vrazi se jej sice snažili otrávit cyankáli ve víně a koláčích, ale jed na něho nepůsobil.

Poté jej postupně střelili, do srdce, do zad, do hlavy a následovně jeho tělo vhodili do řeky Něvy. Důvod, proč nepůsobil jed, není zcela zřejmý-předpokládá se, že částečně byl kyanid neutralizován cukrem a je také možné, že jako silný piják měl Rasputin sníženou kyselost žaludku, takže cyankáli se nerozložilo na smrtelný kyanovodík, existuje i teorie že jed byl příliš starý a proto neúčinný.

Když byl Rasputin vhozen do Něvy, ještě žil-vyplynulo to z výpisu pitvy. Dokonce se pokusil dostat i ven z řeky, podle odřenin na konečcích prstů. Zajímavostí je, že Rasputin nakonec zemřel na nedostatek kyslíku – utopení.

 

Zdroj: wikipedia.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace