Čechoslováci proti Japoncům: Do bitvy o Iwodžimu zasáhl i rodák ze slovenské vesnice

Čechoslováci proti Japoncům: Do bitvy o Iwodžimu zasáhl i rodák ze slovenské vesnice
Autor fotografie: wikipedia, public domain|Popisek: Michael Strank
13 / 03 / 2020, 16:00

Slavný výjev vztyčování vlajky na Iwodžimě, který se odehrál 23. února 1945, má také českou stopu. Mezi šesticí vojáků byl totiž i rodilý Čechoslovák Michael Strank, který aktivně bojoval proti Japoncům v Pacifiku.

Boje o ostrov Iwodžima, které se odehrály v únoru a březnu 1945, byly ,,předehrou" toho, co teprve přijde v bitvě o Okinawu. Iwodžimu se nakonec podařilo spojencům dobýt, ale v průběhu bojů se podařilo vztyčit americkou vlajku na hoře Suribači, kterou spojenci těžce dobývali. Ale nakonec se to na druhý pokus podařilo a mohl tak vzniknout možná nejslavnější válečný snímek vůbec, jehož autorem byl fotograf Joe Rosenthal.

Málokdo ovšem ví, že mezi vojáky, kteří vztyčovali americkou vlajku, byl také Michael Strank, který se narodil v roce 1919 ve spiššské vesnici Jarabina na Slovensku. Ta má v současné době necelých 1000 obyvatel. Strankovi rodiče Vasil a Marta se ve 20. letech přestěhovali do USA, kde hledali lepší budoucnost pro sebe i své dítě. Michaelovi bylo uděleno v 16 letech americké občanství a mladík se začal rozhodovat, co vlastně bude v nové vlasti dělat. Volba padla posléze na námořní pěchotu.

Strankovým osudem se stal boj proti houževnatým a neústupným Japoncům v Pacifiku, kde kladli tuhý odpor. Po vztyčení americké vlajky na hoře Suribači však zdaleka boje neskončily a Japonci se připravovali na další útoky. 28. února nastaly tvrdé boje a jak Američané, tak Japonci utrpěli těžké ztráty.

1. března se pak Strankova jednotka dostala pod ,,zběsilou" japonskou palbu. Když chtěla zformovat protiútok v severní části ostrova, utrpěl Strank smrtelné zranění, kdy Japonci spustili dělostřeleckou palbu. Některé zdroje uvádějí, že jeho smrti předcházela ,,friendly fire", vedená z americké lodi. 

Rodákovi z Československa se však dostalo velké cti, když byl pohřben na slavném Arlingtonském hřbitově ve Virginii, kde odpočívají mimo jiné někteří američtí prezidenti.

Michael měl bratra Petera, který se narodil v roce 1925. V době, kdy zemřel, sloužil na americké letadlové lodi USS Franklin. Peter přežil svého bratra o více než půlstoletí.

Tagy článku