Černý den německé armády - masivní nasazení dělostřelectva, tanků a letectva u Amiens Němce zaskočilo

Černý den německé armády - masivní nasazení dělostřelectva, tanků a letectva u Amiens Němce zaskočilo
Autor: collections of the Imperial War Museums, public domain|Popisek: Britský tank Mark V, Lamotte-en-Santerre, 8. srpna 1918
12 / 08 / 2020, 16:00

8.-12. srpna 1918 proběhla úvodní fáze rozhodující spojenecké ofenzívy na západní frontě první světové války, jíž se také říká Stodenní ofenzíva. Během bitvy u Amiens, od níž uplynulo 102 let, se Britům, Australanům, Kanaďanům, Francouzům a Američanům podařilo postoupit o 19 km, což patří v měřítkách první světové války k mimořádným úspěchům. Během čtyř dnů se postupujícím jednotkám vzdalo na 50 tisíc německých vojáků. Do bitvy bylo nasazeno na 1900 spojeneckých letounů proti 365 německým, a Britové a Francouzi disponovali také 532 tanky. Po čtyřech dnech zůstalo bojeschopných šest.

Bitva u Amiens byla zahájena po předchozích pečlivých přípravách ve čtvrtek 8. srpna 1918 útokem více než deseti spojeneckých divizí. Pro Němce byl jejich nástup překvapením, což přispělo k úspěchu operace. Útok vedla britská 4. armáda, která prorazila německé linie a jejíž tanky pronikly do nepřátelského týlu, kde rozsévaly paniku a zmatek. Jižně od Sommy byla toho dne v německé linii vytvořena mezera široká 24 km, do zajetí padlo na 17 tisíc Němců a spojenci také ukořistili 339 děl. Celkem Němci přišli za den o 30 tisíc mužů, zatímco spojenci o "pouhých" 6500 padlých, zraněných a nezvěstných.

Pro náčelníka německého generálního štábu (Erster Generalquartiermeister, první generální ubytovatel) Ericha Ludendorfa byl takový nečekaný výsledek nečekaného střetnutí zdrcující a označil jej za "černý den německé armády."

V následujících třech dnech postup spojeneckých sil postupoval, ale jejich úspěch již nebyl tak výrazný. Důvodem bylo, že se rychlým postupem dostaly mimo oblast, kde je mohlo podpořit vlastní těžké dělostřelectvo, Němcům dorazily posily, a současně spojenci trpěli nedostatkem zásob. Statická zákopová válka jakoby armádám odňala schopnost manévrovat v řádu byť kilometrů. Čelo útočících divizí postoupilo do 12. srpna až o 19 kilometrů, z toho prvního dne o 11 km - v kontextu jiných konfliktů nijak oslnivý denní výkon - v podmínkách první světové války vyznačujících se drtivou převahou defenzívních prostředků nad ofenzívními výkon mimořádný.

Výběžek, který Němci obsadili během vlastní operace Michael v březnu, byl německými jednotkami opuštěn a zbytky německých divizí se stáhly na Hindenburgovu linii, resp. německy Siegfriedovu, Siegfriedstellung. Celkové ztráty jsou odhadovány na 44 tisíc padlých, zraněných a nezvěstných spojenců a na 75 tisíc především v důsledku určitého morálního kolapsu jednotek zajatých Němců.

video: youtube (bitva u Amiens z australského televizního seriálu Anzacs, 1985)

Operací se účastnily dvě obrněné brigády složené každá ze 108 tanků Mark V, 36 Mark V Star schopných lépe překonávat příkopy, a také 24 neozbrojených tanků, které vezly zásoby a munici. Mimo sestavu brigád operoval prapor tanků Mark V přidělený III. armádnímu sboru a po dvou praporech 48 rychlejších tanků Medium Mark A Whippet bylo přiděleno jezdeckým sborům. Během bitvy budou tanky využity také pro přepravu pěchoty. Po čtyřech dnech bitvy z 532 nasazených tanků zůstalo především v důsledku technických selhání jen šest bojeschopných - přesto sehrály v úvodní fázi zásadní roli a plně prokázaly svůj potenciál. Srovnání bylo jednoznačné: britská 3. armáda se bez podpory tanků prakticky nehnula z místa, zatímco 4. armáda v pětistovkou tanků, jakkoli se ztrátami, německou obranu rozhodujícím způsobem prorazila.

Dalšího postupu v rámci Stodenní ofenzívy se účastnila v sestavě francouzské 53. pěší divize také Československá střelecká brigáda ve Francii, 21. a 22. střelecký pluk. V říjnu vybojuje úspěšnou bitvu u Vouziers, Chestres a Terronu. Ofenzíva coby série spojeneckých úspěchů trvala až do 11 hodin 11. listopadu, kdy vstoupilo v platnost příměří.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace