Československá puška, která dobyla Krétu

Československá puška, která dobyla Krétu
Autor fotografie: archiv Petra Blahuše|Popisek: Němečtí horští myslivci před operací Merkury
04 / 06 / 2018, 16:00

Operace Merkur, na jejímž konci bylo v roce 1941 dobytí ostrova Kréta, je pro nás Čechy zajímavá z více důvodů. Německé horské a výsadkové jednotky, které ostrov v kombinované vzdušně-námořní obojživelné operaci dobyly, byly totiž vyzbrojeny československými karabinami vz. 33, které měla původně ve své výzbroji Stráž obrany státu. Tato zbraň se tak bohužel přiřadila k dalším úspěchům šikovných českých hlav a rukou, které se nepřízní osudu nepoužívaly na obranu svobody, ale většinou sloužily té špatné straně v poslední světové válce.

Karabina vz. 33 - ve své době také označována jako krátká puška vz. 33, tovární označení vz. 16/33 -  vznikla původně za účelem přezbrojení četnického sboru, který měl ještě na počátku 30. let ve své výzbroji už technicky opotřebované a zastaralé pušky z dob 1. světové války systému Mannlicher vz. 1895. Podle názoru mnoha odborníků je čs. karabina vz. 33, vyráběná po skončení série náročných zkoušek v Brně od roku 1934, považována za vůbec nejlepší zbraní vzniklou na systému Mauser v celé historii.

K prvním československým četnickým a finančním oddělením se tyto skvělé zbraně dostaly o rok později. Až do okupace ČSR Německem bylo vyrobeno kolem 25 000 ks karabin vz. 33. Ani tento počet ale nedostačoval a tak musela být část příslušníků Stráže obrany státu, která pušku vz. 33 měla ve své výzbroji, během sudetoněmeckého puče a potom bojů s přesilou Freikorpsu v čs. pohraničí narychlo vyzbrojena armádními puškami vz. 24.

psali jsme: Čechoslováci proti Bergmannu: první nasazení legendárního německého samopalu proti čs. legionářům

Výroba této skvělé zbraně ovšem s okupací Československa neskončila. Pro její výborné vlastnosti, upřednostňující jí do horského a náročného terénu, kde pro klasickou pušku nebylo místo, si ji oblíbily hlavně horské jednotky wehrmachtu. Pod označením G 33/40 sloužila ale v omezené míře také u paradesantních, resp. kluzákem vysazovaných výsadkových jednotek (např. při obsazování Holandska a právě na Krétě) nebo u ženijních útvarů. Od svého vzoru se lišily jen v několika detailech: zbraň měla jiné chránítko mušky a kvůli vyšší botce pažby byla o půl centimetru delší.  Na levé straně hlaviště pažby, která byla také o něco kratší, pak měla ochranný plech. Lišilo se také upevnění nosného řemene, které bylo nutno upravit podle standardu wehrmachtu. U zbraní vyrobených do německé okupace byl na levé straně pouzdra závěru nápis: ČS. ZBROJOVKA AKC. SPOL. V BRNĚ VZ. 33, a na objímce pouzdra závěru byl shora český lev se slovenským znakem na prsou. Na levé straně objímky bylo výrobní číslo tvořené čtyřmi číslicemi s písmenem a nad ním přejímací značka (lvíček a poslední dvojčíslí roku). Zbraně určené pro četnictvo a ministerstvo vnitra měly do kruhové značkovací destičky, vsazené na pravé straně hlaviště pažby a označení ČETN, zatímco ty, se kterými bránila v letech 1938-39 Finanční stráž hranice Československa před německými, rakouskými, maďarskými a polskými teroristy, vojáky a příslušníky SS, zde měly FS. Po okupaci ČSR a vyhlášení Slovenského štátu Němci i slovenští fašisté přikázali odstranění všech symbolů čs. státu. V Protektorátu byl z prsou lva odstraněn (většinou pracně vydůlčíkováním) slovenský znak, mnohdy ale zmizel i celý lev. Na Slovensku byl český lev odstraněn celý a písmena ČS ve jménu zbrojovky rozklepána.

čs. puška vz. 33

Podle některých údajů bylo do ukončení výroby v roce 1942 vyrobeno až 131403 kusů, což jasně ukazuje na vysokou profesionalitu československého zbrojního průmyslu (ten byl konečně jedním z hlavních důvodů pro německou okupaci naší země). Bohužel, zradou našich britských a francouzských „spojenců“ jen část těchto výborných zbraní dostala šanci vystřelit si proti odvěkému nepříteli Čechů. Jednalo se hlavně o ty pušky, které českoslovenští vlastenci v březnu 1939 uschovali pro použití v odboji (např. odbojová skupina na Finančním ředitelství, napojená na legendární odbojovou skupinu Tří králů pplk. Mašína, pplk. Balabána a škpt. Morávka nebo skupiny Obrany národa z Boskovic, které je zakopaly v létě 1939).

psali jsme: Byla operace Jubilee z roku 1942 opravdu fiaskem? Fakta, která nejsou příliš známá

Jeden z těchto úkrytů byl objeven náhodou zakopaný asi dva metry pod ornicí na jižní Moravě teprve před několika lety. Otázkou zůstává, kolik jích je dodnes neobjevených. S československými puškami vz. 33 bojovali také během Slovenského národního povstání v srpnu až říjnu 1944 a později až do osvobození ČSR příslušníci slovenské Finanční pohraniční stráže hlavně na západním, severním a jižním úseku fronty a také slovenští „žandárovia“, opět spíše na vedlejších úsecích povstalecké fronty (hlavní směry přehrazovala 1. čs. armáda na Slovensku, včetně 2. čs. samostatné parabrigády).

 čs. puška vz. 33

TTD údaje československé karabiny vz. 33:

Výrobce: Zbrojovka Brno 
Ráže: 7,92 mm 
Náboj: 7,92 mm Mauser (dnes označovaný podle C.I.P. jako 8x57 JS)

Délka bez bodáku: 995 mm 
Délka s bodákem: 1305 mm 
Délka hlavně: 490 mm 
Hmotnost bez bodáku: 3,35 kg (někdy se uvádí také 3,48 kg) 
Hmotnost s bodákem: 3,754 kg 
Kapacita zásobníku: 5 nábojů 
Úsťová rychlost: 820 m/s 
Dostřel: 1000 metrů

Počet drážek vývrtu: 4 
Stoupání vývrtu: 240 mm 
Smysl stoupání: pravý 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: foto: forum.valka, sberatelskezbrane.cz

Tagy článku