Český Don Quijote proti Hitlerovým tankům - Josef Menčík, rytíř bez bázně

Český Don Quijote proti Hitlerovým tankům - Josef Menčík, rytíř bez bázně
Autor fotografie: foto: Fondo Antiguo de la Biblioteca de la Universidad de Sevilla, CC BY, flickr.com|Popisek: Don Quijote
08 / 12 / 2022, 14:00

Když v roce 1938 začali Němci zabírat pohraničí, o které naše republika přišla díky Mnichovské dohodě a armáda opustila betonové pevnosti, proti německým tankům se postavil muž ve středověké rytířské zbroji, rytíř Josef Menčík.

Kdo byl muž připomínající postavu slavného Dona Quijota de la Mancha, který neútočil na větrné mlýny, ale na pancéřované bestie? Josef Menčík, majitel zámku v Dobrši, miloval dobu rytířů a doslova jí i žil. Jezdil v okolí svého zámku v rytířské zbroji, sbíral artefakty ze středověku. Zámek získal koupí od rodu Schwarzenbergů po požáru v roce 1911, kdy se bohatý rod rozhodl zámku zbavit.

Sám Menčík byl potomkem vladyckého rodu. Budovu zachránil před zkázou a v následujících letech byl svéráznou postavou pohybující se v kraji Podlesí. Podle slov jeho vrstevníků žil čestně, a byl k ostatním velmi pohostinný.

Když byla Československá republika donucena odstoupit pohraničí osídlené převážně Němci nacistickému Německu, rozhodně okupační armáda, která do uvolněných oblastí v září roku 1938 postupovala nečekala, kdo se jí postaví. Nebyla to vojenská jednotka, která by se vzepřela rozkazům velení a rozhodla se bojovat.

Proti tankům se objevila postava ve zbroji, třímající halapartnu a sedící na koni. Německá jednotka po chvíli překvapení nechala starého muže, který jim nijak nemohl ublížit na pokoji a pokračovala dál. Menčíkovi bylo v době jeho snahy zastavit německou kolonu již 68 let…

Nacistická okupace a následné znárodnění jeho zámku v roce 1945 posledního rytíře definitivně zlomilo a on umírá 19.listopadu 1945 ve svém milovaném sídle. Pohřben je na místím hřbitově.

Zdroj: biblio.hiu.cas.cz, prachatickemuzeum.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace