Autor fotografie: foto: Fondo Antiguo de la Biblioteca de la Universidad de Sevilla, CC BY, flickr.com|Popisek: Don Quijote
Když v roce 1938 začali Němci zabírat pohraničí, o které naše republika přišla díky Mnichovské dohodě a armáda opustila betonové pevnosti, proti německým tankům se postavil muž ve středověké rytířské zbroji, rytíř Josef Menčík.
Kdo byl muž připomínající postavu slavného Dona Quijota de la Mancha, který neútočil na větrné mlýny, ale na pancéřované bestie? Josef Menčík, majitel zámku v Dobrši, miloval dobu rytířů a doslova jí i žil. Jezdil v okolí svého zámku v rytířské zbroji, sbíral artefakty ze středověku. Zámek získal koupí od rodu Schwarzenbergů po požáru v roce 1911, kdy se bohatý rod rozhodl zámku zbavit.
Sám Menčík byl potomkem vladyckého rodu. Budovu zachránil před zkázou a v následujících letech byl svéráznou postavou pohybující se v kraji Podlesí. Podle slov jeho vrstevníků žil čestně, a byl k ostatním velmi pohostinný.
Když byla Československá republika donucena odstoupit pohraničí osídlené převážně Němci nacistickému Německu, rozhodně okupační armáda, která do uvolněných oblastí v září roku 1938 postupovala nečekala, kdo se jí postaví. Nebyla to vojenská jednotka, která by se vzepřela rozkazům velení a rozhodla se bojovat.
Proti tankům se objevila postava ve zbroji, třímající halapartnu a sedící na koni. Německá jednotka po chvíli překvapení nechala starého muže, který jim nijak nemohl ublížit na pokoji a pokračovala dál. Menčíkovi bylo v době jeho snahy zastavit německou kolonu již 68 let…
Nacistická okupace a následné znárodnění jeho zámku v roce 1945 posledního rytíře definitivně zlomilo a on umírá 19.listopadu 1945 ve svém milovaném sídle. Pohřben je na místím hřbitově.
Zdroj: biblio.hiu.cas.cz, prachatickemuzeum.cz