Charlie Wilson – muž, který srazil Sovětský svaz na kolena

Charlie Wilson – muž, který srazil Sovětský svaz na kolena
Autor fotografie: Public domain|Popisek: Charlie Wilson mezi mudžahedíny
14 / 01 / 2021, 10:00

Charlie Wilson se nesmazatelně zapsal do historie díky své roli během operace Cyclone, kdy díky němu Kongres USA podpořil tuto akci CIA. Ta vyzbrojovala afghánské mudžahedíny v boji proti SSSR. I v důsledku prohry v této válce SSSR posléze zkolaboval.

Texaský rodák přišel na svět v městečku Trinity 1. června 1933 a po studiích na Námořní akademii Spojených států v Annapolisu, sloužil v letech 1956 až 1960 u amerického námořnictva. Poté nastoupil do Pentagonu, kde pracoval u zpravodajské jednotky, která se zabývala jadernou hrozbu SSSR.

Od mládí ho zajímala národní bezpečnost a zahraniční vztahy, obdivoval Winstona Churchilla. Jedna historka tvrdí, že do politiky vstoupil už jako teenager, když mu jeho soused zabil psa jídlem, do kterého přisypal drcené sklo. Mladý Charlie si pořídil řidičský průkaz a vozil voliče k městským volbám, aby zabránil znovuzvolení souseda do městského zastupitelstva. Povedlo se a soused se již do funkce nedostal.

Vedle práce v Pentagonu se ve svém volném čase věnoval práci v prezidentské kampani Johna F. Kennedyho v roce 1960. Že je homo politicus prokázal v roce 1961, kdy byl zvolen i díky své rodině, která mu pomohla s kampaní do zastupitelstva státu Texas. Zde strávil 12 let, než byl v roce 1972 zvolen do Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu. Ve Sněmovně strávil následujících 24 let. Podporoval Izrael a díky němu byla zvýšena americká podpora této zemi až na 3 miliardy ročně.

V roce 1980 si Wilson přečetl zprávu agentury AP o uprchlících ze Sověty okupovaného Afghánistánu. Protože v té době byl členem podvýboru pro obranu, podařilo se mu zařídit zdvojnásobení prostředků pro mudžahedíny bojující proti okupantům.

V roce 1983 zajistil dalších 40 milionů dolarů, z nichž 17 milionů bylo přiděleno na protiletadlové zbraně Stinger k sestřelování sovětských vrtulníků Mil Mi-24 Hind. V roce 1984 získal pro Afghánce dalších 50 miliónů dolarů a pak ještě 300 miliónů z nevyužitých financí Pentagonu. Celkově do podpory mudžahedínů napumpovala CIA asi 3 miliardy dolarů a pohraničí mezi Afghánistánem a Pákistánem se změnilo v největšího producenta opia na světě.

Díky Joanne Herring se Wilson dostal do uprchlických táborů v Pákistánu a viděl bídu a hrůzy války rozpoutané Sověty. Tato návštěva ho definitivně ujistila ve správnosti jeho činů. Za spolupráci se CIA získal jako první civilista cenu Honored Colleague Award. Během jedné své návštěvy Afghánistánu si chtěl vystřelit na sovětský vrtulník, ale jeho afghánským průvodcům se Mi-24 přilákat nepodařilo a Wilson si Sověty nesestřelil.

V roce 1996 se rozhodl, že svůj mandát ve Sněmovně obhajovat nebude a stal se lobbistou za Pákistán. Muž, který zlomil Sovětský svaz, umírá 10. února 2010.

„Sovětský Vietnam“ stál SSSR životy téměř 15 000 vojáků a desítky tisíc raněných a následkem sovětské okupace a aktivit CIA došlo k obrovskému vzedmutí islamistických radikálních skupin včetně radikálního hnutí Tálibán.

 

Zdroj: United States Congress, Wilson Center

Tagy článku