Je mi 25 let a zabila jsem 309 nacistů. Sovětská ostrostřelkyně Lyudmila Pavličenková se s nepřítelem nemazala

Je mi 25 let a zabila jsem 309 nacistů. Sovětská ostrostřelkyně Lyudmila Pavličenková se s nepřítelem nemazala
Autor: screenshot Youtube|Popisek: Lyudmila Pavličenková
08 / 08 / 2019, 16:30

Lyudmila Pavličenková byla sovětskou snajperkou původem z Ukrajiny, která byla jednou z nejlepších ve svém ,,oboru". Nejen ona, ale i další ženy v mladém věku bojovaly proti nepříteli jako velmi úspěšné snajperky, za což byly i vyznamenávány. Pavličenková však čněla nad ostatními nejen svým zápalem.

Pavličenková se narodila v roce 1916 v ukrajinském městě Bila Cerkva. Když jí bylo 14 let, tak se rodina přestěhovala do Kyjeva, kde si Pavličenková velmi dobře vedla ve škole. Zároveň vynikala ve sportu, byla výbornou sprinterkou a dokonce skákala o tyči.

V roce 1937 úspěšně absolvovala studium historie a pracovala na doktorátu, když v červnu 1941 začala nacistická invaze do SSSR. Když se to stalo, byla jednou z prvních, která se dobrovolně přihlásila do armády, kde se stala posilou ženských snajperek v Rudé armádě. V té době jich bylo asi 2 000 a brzy se z oddílu stala obávaná jednotka. V srpnu 1941 byla Pavličenková poslána do prvních bojů na frontě, což pro ni byl křest ohněm.

Ozbrojena sovětskou samonabíjecí puškou SVT-40 šla neohroženě do boje bránit svoj vlast proti německým invazorům. Na konci srpna už měla 100 potvrzených zabití nepřítele a byla povýšena. V říjnu byla její jednotka evakuovaná z ukrajinské Oděsy, když byl přístav obklíčen Němci. Zde došlo mimo jiné k lítým snajperským soubojům jako z akčního filmu. Pavličenkové se však podařilo vyváznout a na konto si připsala dalších 36 potvrzených zabití. A to nebylo zdaleka vše.

V květnu 1942 byla povýšena do hodnosti poručice, když předtím zabila 257 nepřátel! Při slavnostním ceremoniálu, kdy ji povýšili, prohlásila, že ,,jich chce sejmout více". I když úspěch Pavličenkové spočíval v chytré strategii boje, i jí se nevyhnulo zranění. Naštěstí vždy dokázala přežít. Její sláva se šířila i za moře do USA a Kanady, kde plnila roli vyslankyně dobré vůle. Setkala se i s americkým prezidentem Franklinem D. Rooseveltem a na tiskových konferencích dokázala být i vtipnou společnicí.

,,Je mi 25 let a zabila jsem 309 nacistů. Nemyslíte, že jste se schovávali za mými zády příliš dlouho?" vtipkovala například v Chicagu. I v Kanadě si Pavličenková získala přízeň, na svém ,,turné" ve Velké Británii ji země poskytla dar od místních dělníků v hodnotě 4 516 liber na zakoupení tří rentgenových jednotek pro Rudou armádu.

Později byla Pavličenková povýšena za své zásluhy do hodnosti majora, dostala Zlatou hvězdu a sovětská vláda z ní učinil hrdinku SSSR. To už se ale obávaná ostrostřelkyně do služby nikdy nevrátila. Místo toho se stala až do konce války instruktorkou snajperů. Z celkem 2 000 ženských snajperek jich přežilo jen 500. Pavličenková byla jednou z nich.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace