,,Chci se dívat v tvář své smrti". Před 101 lety skončil pod deštěm kulek život nejslavnější špionky Maty Hari

,,Chci se dívat v tvář své smrti&quote;. Před 101 lety skončil pod deštěm kulek život nejslavnější špionky Maty Hari
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Mata Hari
15 / 10 / 2018, 16:00

Slavná tanečnice a především špionka se narodila v roce 1876 jako Margaretha Geertruida Zelleová. Brzy si osvojila umění jávských a sumaterských tanců, kterými v odvážných plonahých kreacích ohromovala Evropu a zejména pánské osazenstvo.

Kromě toho, že se brzy stala vyhlášenou tanečníci, bylo o ní známo, že je kurtizánou pro vyšší společenské vrstvy.

Mata Hari se po vypuknutí první světové války chtěla vrátit do Nizozemí a pak odcestovat do Paříže, necítila se v době začínající války v Berlíně, kde pobývala, bezpečně. Osudové pro ni bylo setkání s německým konzulem, který ji navrhl, aby se stala placenou agentkou říšské tajné služby. Mata Hari nemohla tušit, že schůzka neunikla pozornosti i britským agentům, kteří německého konzula sledovali.

psali jsme: Kódované vysílání aneb špión a jeho svět

V květnu 1916 dostala francouzská kontrašpionáž informaci od britského Scotland Yardu, že Mata Hari je ve skutečnosti německou špionkou. Francouzi se tak rozhodli rychle jednat a nabídli Matě Hari spolupráci. Ta jejich nabídku přijala.

Dvojitou agentku, jejíž život se prolínal s milostnými avantýrami bohatých milenců, však v lednu 1917 prozradila šifra, která se dostala do rukou Francouzů, pro které bylo Německo úhlavním nepřítelem. Mata Hari byla zatčena v Paříži v únoru 1917. Soudní tribunál ji obvinil z vlastizrady a ze smrti 50 000 vojáků. Jediným možným rozsudkem mohl v tomto případě být trest smrti.

související: Tajná služba MI6 nabere až 1000 nových špionů. Její šéf říká, že boj s terorismem potrvá celý život 

15. října 1917 stanula Mata Hari tváří v tvář popravčí četě, která čítala 12 mužů. Těsně před svou smrtí měla prohlásit, ,,že se chce se dívat v tvář své smrti". Odmítla i pásku přes oči. Většina popravčí čety však odmítla zastřelit ženu, a tak záměrně stříleli vedle. Tři kulky, které špionku zasáhly, však byly smrtelné. Před 100 lety tak skončil popravou dobrodružný život ženy, která byla dvojitou agentkou.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku