,,Cheguevarovský" duch přetrvává. Idol radikálně levicové mládeže oslovuje i 50 let po smrti

,,Cheguevarovský&quote; duch přetrvává. Idol radikálně levicové mládeže oslovuje i 50 let po smrti
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Ernesto Che Guevara
10 / 10 / 2017, 17:00

Minulý týden uplynulo 50 let od popravy revolucionáře Ernesta Che Guevary.

,,Neměli jste mě zajmout živého," prý byly jedny z posledních slov Ernesta Che Guevary. Ten byl zastřelen před 50 lety v Bolívii, i když jej chtěla CIA živého. Che Guevara dokonce rok před svou smrtí v roce 1966 pobýval i v Československu v přestrojení a oholenými vousy.

V roce 1967 v 39 letech zemřel marxistický idol a symbol kubánské revoluce, který ji chtěl v šedesátých letech vyvážet do Afriky a zemí Latinské Ameriky. Tam je i dnes připomínán jako hrdina revoluce, který bojoval za spravedlivější svět. Nicméně i dnes po 50 letech od své smrti je symbol latinskoamerické revoluce Che Guevara oslovuje radikálně levicovou mládež v Latinské Americe, ale zdaleka nejen v ní, ale na západě. Konotace s protestním hnutím mládeže právě v šedesátých letech například ve Francii, kde radikálně levicová (marxistická a ,,maoistická") mládež spustila kampaň ,,neposlušnosti" připomíná, že Che Guevara i dnes má své nekritické příznivce, pro něž je jím prosazovaná revoluce ozbrojenými prostředky předzvěstí domněle idylického života či ráje na zemi. Mimochodem pro český Komunistický svaz mládeže je Che Guevara rovněž hrdinou ,,své doby", přičemž záporné stránky tohoto muže jsou jaksi taktně zamlčovány.

Jaký tedy Che Guevara byl ve skutečnosti? Velmi rozporuplný, jak už to v historii bývá. Na jednu stranu to byl pro Kubánce symbol změny, která měla odstranit proamerický režim Fulgencia Batisty, na stranu druhou se Che Guevara aktivně podílel na likvidaci politických odpůrců. ,,Ano, popravovali jsme, popravujeme a budeme popravovat", sděloval šokovaným diplomatům na půdě OSN. V roce 1966 si však po roztržce s Fidelem Castrem o dalším směřování Kuby šel svou vlastní cestou, když se domníval, že jeho aureola revolucionáře osloví některé režimy v Africe a Latinské Americe. V tomto případě se však zásadně přepočítal, protože v Bolívii, kde skončil jeho život, neměli o jeho ,,služby"  zájem.

Jak se dívat na Che Guevaru dnešníma očima? Pro jeden tábor (latinskoamerický - Venezuela, Kuba) to byl živoucí ,,plamen" revoluce, kterého uznává jako člověka, který chtěl měnit svět k lepšímu, druhý tábor jej má za vraha, který má na rukou mnoho krve, a jenž chtěl násilně svrhávat režimy. Revoluce a ozbrojené povstání pro Che Guevaru byly vším bez ohledu na počet padlých či mrtvých.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace