Ching Shih: od prostitutky až k čínské královně pirátů

Ching Shih: od prostitutky až k čínské královně pirátů
Popisek: Ilustrační obrázek čínské džunky
08 / 07 / 2019, 13:00

Ching Shih byla čínská prostitutka, ze které se stala mocná velitelka pirátské flotily Rudá vlajka. Pod jejím velením síla flotily rostla a z pirátství se stal organizovaný systém vydělávání peněz.

O jejím dětství se ví jen málo, narodila se v čínské provincii Guandong roku 1775 a její rodné jméno bylo Shih Xiang Gu. Stala se prostitutkou plovoucích bordelů v Kantonu. Roku 1801 si velitel pirátské flotily Rudá vlajka Zheng Yi všiml krásy mladé prostitutky a přál si ji získat. Vyslal tedy do bordelu komando, které mu jeho favoritku přivezlo, a Zheng Yi pojal Ching Shih za ženu.

Podle jiné verze příběhu k únosu nedošlo, a pirátských velitel ji pouze požádal o ruku, s čímž Ching Shih souhlasila s podmínkou, že bude mít v jeho organizaci právo podílet se na velení a na podíl na kořisti. Ching Shih a Zheng Yi začali velet pirátům společně.

 
 
Ching Shih
 
 

Flotila pod jejich velením vyrostla brzy z 200 lodí na 600, a podle jiných zdrojů dokonce až na 1700 lodí, na kterých se plavilo až 70 000 pirátů. Flotily byly označeny podle barev – mimo velitelské rudé, zde byly ještě černá, bílá, modrá, žlutá a zelená.

Zheng Yi ale umírá pouhých šest let po svatbě se svou krásnou bývalou prostitutkou a ta cítí, že se může stát mocnou královnou pirátů, a povyšuje svého adoptivního syna Chang Pao do velení rudé flotily.

psali jsme: Jedním z největších válečníků byl ,,japonský Napoleon" Hidejoši Tojotomi

Ching Shih byla velmi přísná pirátská velitelka, zaměřila se hlavně na obchodní a vojenskou strategii. Dokonce vytvořila "ad hoc" vládu, vůči které byli její piráti byli vázáni systémem zákonů a daní. Jakákoliv kořist musela být nejprve předložena flotile a zaregistrována, než mohla být rozdělena. Loď, která kořist získala, měla nárok na 20% její hodnoty, zatímco zbývajících 80% bylo vloženo do kolektivního fondu flotily.

Ching Shih stanovila velmi přísná pravidla týkající se zacházení se zajatými vězni - především s ženami. Zajaté ženy, které byly považovány za "ošklivé", byly propuštěny. Pirát, který si chtěl vzít krásnou ženskou zajatkyni, to mohl udělat, ale musel jí být věrný a starat se o ni. Nevěra a znásilnění byly trestnými činy, za které byl pirát popraven. Drsné tresty byl běžné pro provinivší se piráty flotily, kteří se nedrželi jejího kodexu. Dezertéři byli pronásledováni a jejich uši při zajetí uříznuty. Jiné tresty zahrnovaly bičování, čtvrcení a další.

Impérium čínské královny pirátů se táhlo od Macaa po Kanton, proti její obrovské flotile se neúspěšně snažila zasáhnout Británie, Portugalsko i Čína. 

Protože se Ching Shih jevila jako neporazitelná, nabídla jí čínská vláda amnestii nejen pro ni, ale pro všechny piráty a doufala, že tím eliminuje její nadvládu nad mořem.

Jednání mezi velitelem rudé flotily Chang Pao a představitelem Číny se ale dostalo do slepé uličky, protože vláda chtěla piráty pokořit a připravit o kořist. Ching Shih vzala věci do vlastních rukou a vstoupila do kanceláře Zhang Bai Linga neozbrojená, doprovázená 17 negramotnými ženami a dětmi. Ching Shih a Zhang Bai Ling uzavřeli dohodu a pirátské královně bylo dovoleno ponechat si celou svou kořist. Zhang Bai Ling navíc souhlasil, že bude svědkem manželství Ching Shih a Chang Pao, kdy si tito dva nejznámější piráti Asie museli před Zhang Bai Ling kleknout. 

Tehdy ukončila Ching Shih svou pirátskou kariéru a se svým manželem Chang Pao měla syna. Když Chang Pao zemřel, Ching Shih se vrátila do Kantonu a otevřel si zde hernu. V Kantonu zůstala až do své smrti roku 1844.

Zdroj: Ancient origins 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace