Chodyňská tragédie: Dárky a jídlo zdarma. Okázalá lidová slavnost po korunovaci cara stála se zvrhla v masakr

Chodyňská tragédie: Dárky a jídlo zdarma. Okázalá lidová slavnost po korunovaci cara stála se zvrhla v masakr
Autor: František Krátký, Wikipedia, volné dílo|Popisek: Chodyňská tragédie
18 / 08 / 2020, 16:00

Měla to být pompézní oslava korunovace cara Mikuláše II. Místo toho se však lidová slavnost na Chodyňské pláni v Moskvě zvrhla v tragédii, kterou zaplatilo životem skoro 1 400 lidí.

Nástup nového ruského cara Mikuláše II. poznamenala tragédie, která se odehrála na Chodyňské pláni v Moskvě. Mikuláš II. nastoupil na trůn v roce 1894, nicméně korunovace měla proběhnout o dva roky později.

Bylo rozhodnuto, že po ní se bude podle tradice konat na zmíněné Chodyňské pláni lidová slavnost v pompézním duchu. Prostor měly koncem května 1896 zaplnit stánky se suvenýry, upomínkovými předměty, jídlem a pitím, podávané zdarma. Nechybělo pivo, medovina a další nápoje a pochutiny.

Organizací velkoryse pojaté trachtace byl pověřen strýc Mikuláše II. velkokníže Sergej Alexandrovič. Slavnost přivábila okolo 500 000 lidí, a to nejen z Moskvy, ale i přilehlých vesnic. Byli natěšeni na to, až dostanou dary. Nadšené publikum, z nichž mnoho lidí nikdy nebylo v Moskvě a takový svátek nazažilo, se tísnilo na jednom kilometru čtverečním, což zavánělo tragédií, která se opravdu posléze stala. Na vině byla jednal nezvládnutá organizace monstrózní akce, jednak samotný povrch pláně, ta totiž byla plná jam a děr, které překrývaly jen dřevěné desky, aby nedošlo k úhoně.

Vzhledem k tomu, že se na místě shromáždilo daleko více lidí, s nimiž se původně nepočítalo, bylo otázkou času, kdy dojde ke katastrofě. Mohutný dav lidí se chtěl stůj co stůj dostat k nabízeným darům a improvizované dřevěné desky zakrývající jámy a výmoly nevydržel pod jeho vahou. Mrtvá těla ležela všude, ruský car přijel až po tragédii. O ní bylo později zakázáno psát, výjimkou byl moskevský novinář Vladimir Gilyarovskiy, jenž o události napsal reportáž do novin Novoje Vremija.

Otázka zněla, zda se má po takovém šoku pokračovat v lidovém veselí. Sám Mikuláš II. zvažoval, že se slavnost zruší, ale nakonec se rozhodl přece jen pokračovat. Slavnost se však proměnila velmi rychle v truchlení. Organizátor akce Sergej Alexandrovič dal příkaz ,,zahladit" stopy po tragédii, tedy odvézt mrtvá těla. Velkoknížeti však tragédie nadobro zničila reputaci. Podle tehdejších odhadů zemřelo 1 389 lidí a více než 900 bylo zraněno. Podle dalších zdrojů byl však konečný účet mnohem vyšší - kolem 4 000 lidí.

 

Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace