Chorlogín Čojbalsan: I Mongolové měli svého krutovládce. Masovým čistkám padlo za oběť až 80% vyšších důstojníků

Chorlogín Čojbalsan: I Mongolové měli svého krutovládce. Masovým čistkám padlo za oběť až 80% vyšších důstojníků
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Chorlogín Čojbalsan
07 / 11 / 2021, 10:00

Chorlogín Čojbalsan zní možná na první pohled exoticky, ale mongolský samovládce si v ničem nezadal s Josifem Stalinem a postupoval stejně nelítostně proti domnělým či skutečným nepřátelům.

Čojbalsan se narodil v roce 1895 v chudé rodině. Navštěvoval buddhistický klášter, kde byl vychován. Bolševická revoluce v roce 1917 na Čojbalsana měla velký ideologický vliv a budoucí mongolský diktátor se postupně zapojoval do politické práce.

Na začátku 20. let studoval v Moskvě vojenskou školu, v roce 1924 se stává vrchím velitelem armády, pak zastával funkci ministra zahraničí, války či zemědělství. V roce 1939 převzal otěže mongolské vlády. Politicky se orientoval na Sovětský svaz a Stalina, který mu byl velkým vzorem. Z Mongolska tak Čojbalsan učinil pouhý přívěžek, poslušně plnící rozkazy sovětské věrchušky.

I když objektivně byla za pomoci Sovětů zlepšeno zdravotnictví i školství v této době, průmyslový rozvoj se nacházel stále ještě v ,,plenkách". Pokud hovoříme o zemědělství, to mělo být násilně kolektivizováno s ,,nezbytnou" pomocí NKVD. Vše mělo opět proběhnout podle sovětského vzoru.

Čojbalsan postupoval stejně jako Stalin nelítostně a drakonickým (a paranoidně) způsobem proti potenciálním i domnělým odpůrcům. Svou pozornost Čojbalsan nasměroval proti mnichům a buddhistickým kněžím, tedy proti těm, kteří jej jako malého chlapce vychovávali v klášteře. Ve 30. letech začaly masové vraždy s posvěcením mongolského diktátorského režimu buddhistických kněží a mnichů. V letech 1937 - 1942 tak přišlo o život 17 000 mnichů. Současně byly ničeny a drancovány kláštery.

Čojbalsan také na konci 30. let po Stalinově vzoru provedl masové čistky v armádě, které však byly snad ještě důslednější než v Rudé armádě. Odhaduje se, že těmto čistkám padlo za oběť až 80% vyšších důstojníků.

Čojbalsan tak má na svědomí přibližně 100 000 obětí, možná více. Horlivý diktátor zemřel v roce 1952 a byl stejně jako Lenin či Gottwald nabalzamován. ,,Mongolský Stalin" za sebou zanechal spoušť, z níž se země musela dlouho vzpamatovávat.

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace