Chorlogín Čojbalsan: I Mongolové měli svého krutovládce. Masovým čistkám padlo za oběť až 80% vyšších důstojníků
foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Chorlogín Čojbalsan
Chorlogín Čojbalsan zní možná na první pohled exoticky, ale mongolský samovládce si v ničem nezadal s Josifem Stalinem a postupoval stejně nelítostně proti domnělým či skutečným nepřátelům.
Čojbalsan se narodil v roce 1895 v chudé rodině. Navštěvoval buddhistický klášter, kde byl vychován. Bolševická revoluce v roce 1917 na Čojbalsana měla velký ideologický vliv a budoucí mongolský diktátor se postupně zapojoval do politické práce.
Na začátku 20. let studoval v Moskvě vojenskou školu, v roce 1924 se stává vrchím velitelem armády, pak zastával funkci ministra zahraničí, války či zemědělství. V roce 1939 převzal otěže mongolské vlády. Politicky se orientoval na Sovětský svaz a Stalina, který mu byl velkým vzorem. Z Mongolska tak Čojbalsan učinil pouhý přívěžek, poslušně plnící rozkazy sovětské věrchušky.
I když objektivně byla za pomoci Sovětů zlepšeno zdravotnictví i školství v této době, průmyslový rozvoj se nacházel stále ještě v ,,plenkách". Pokud hovoříme o zemědělství, to mělo být násilně kolektivizováno s ,,nezbytnou" pomocí NKVD. Vše mělo opět proběhnout podle sovětského vzoru.
Čojbalsan postupoval stejně jako Stalin nelítostně a drakonickým (a paranoidně) způsobem proti potenciálním i domnělým odpůrcům. Svou pozornost Čojbalsan nasměroval proti mnichům a buddhistickým kněžím, tedy proti těm, kteří jej jako malého chlapce vychovávali v klášteře. Ve 30. letech začaly masové vraždy s posvěcením mongolského diktátorského režimu buddhistických kněží a mnichů. V letech 1937 - 1942 tak přišlo o život 17 000 mnichů. Současně byly ničeny a drancovány kláštery.
Čojbalsan také na konci 30. let po Stalinově vzoru provedl masové čistky v armádě, které však byly snad ještě důslednější než v Rudé armádě. Odhaduje se, že těmto čistkám padlo za oběť až 80% vyšších důstojníků.
Čojbalsan tak má na svědomí přibližně 100 000 obětí, možná více. Horlivý diktátor zemřel v roce 1952 a byl stejně jako Lenin či Gottwald nabalzamován. ,,Mongolský Stalin" za sebou zanechal spoušť, z níž se země musela dlouho vzpamatovávat.
Zdroj: history.com
Tagy