Chorlogín Čojbalsan: ,,Mongolský Stalin", který vraždil kněze

Chorlogín Čojbalsan: ,,Mongolský Stalin&quote;, který vraždil kněze
Autor: Ganbat https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Horloogiyn_Choybalsan.jpg|Popisek: Chorlogín Čojbalsan
11 / 08 / 2018, 16:00

Stalin, Hitler, Hoxha či Mao Ce-tung jsou širší veřejnosti známí. Exoticky znějící jméno Chorlogín Čojbalsan patřilo mongolskému diktátorovi, který si nic nezadal se Stalinem. I jeho vláda byla založená na represích a politických vraždách.

Čojbalsan se narodil v roce 1895 v chudé rodině. Navštěvoval buddhistický klášter, kde byl vychován. Bolševická revoluce v roce 1917 na Čojbalsana měla velký ideologický vliv a budoucí mongolský diktátor se postupně zapojoval do politické práce. 

psali jsme: Byl populárnější než Stalin. Ten nechal ,,miláčka lidu" Sergeje Kirova raději zavraždit

Na začátku 20. let studoval v Moskvě vojenskou školu, v roce 1924 se stává vrchím velitelem armády, pak zastával funkci ministra zahraničí, války či zemědělství. V roce 1939 převzal otěže mongolské vlády. Politicky se orientoval na Sovětský svaz a Stalina, který mu byl velkým vzorem. Z Mongolska tak Čojbalsan učinil pouhý přívěžek, poslušně plnící rozkazy sovětské věrchušky.

psali jsme: 23. srpna 1939 si Hitler a Stalin rozdělili Evropu

I když objektivně byla za pomoci Sovětů zlepšeno zdravotnictví i školství v této době, průmyslový rozvoj se nacházel stále ještě v ,,plenkách". Pokud hovoříme o zemědělství, to mělo být násilně kolektivizováno s ,,nezbytnou" pomocí NKVD. Vše mělo opět proběhnout podle sovětského vzoru.

Čojbalsan postupoval stejně jako Stalin nelítostně a drakonickým (a paranoidně) způsobem proti potenciálním i domnělým odpůrcům. Svou pozornost Čojbalsan nasměroval proti mnichům a buddhistickým kněžím, tedy proti těm, kteří jej jako malého chlapce vychovávali v klášteře. Ve 30. letech začaly masové vraždy s posvěcením mongolského diktátorského režimu buddhistických kněží a mnichů. V letech 1937 - 1942 tak přišlo o život 17 000 mnichů. Současně byly ničeny a drancovány kláštery.

psali jsme: Jak ,,Krvavý pes" Josip Broz Tito vzdoroval Stalinovi. Ten ho chtěl nechat zavraždit falešným diplomatem

Čojbalsan také na konci 30. let po Stalinově vzoru provedl masové čistky v armádě, které však byly snad ještě důslednější než v Rudé armádě. Odhaduje se, že těmto čistkám padlo za oběť až 80% vyšších důstojníků.

Čojbalsan tak má na svědomí přibližně 100 000 obětí, možná více. Čojbalsan zemřel v roce 1952 a byl stejně jako Lenin či Gottwald nabalzamován. ,,Mongolský Stalin" za sebou zanechal spoušť, z níž se země musela dlouho vzpamatovávat.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: britannica.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace