Autor fotografie: Wikimedia Commons, Public domain|Popisek: Japonský císař Hirohito
Japonský císař Hirohito vládl nejdéle ze všech japonských císařů, do historie však vstoupil jako ten, který souhlasil s kapitulaci Japonska v srpnu 1945.
Hirohito se narodil v roce 1901 jako prvorozený syn císaře Taišó. 29. listopadu 1921 se stal regentem a ujal se vlády místo svého těžce nemocného otce. Hirohito byl pozoruhodnou postavou, o jejíž zájmech se příliš mnoho neví. Skutečností zůstává, že to byl muž všestranných zájmů. Především se zajímal o mořskou biologii, o níž napsal i několik pojednání. V roce 1921 navštívil jako první japonský korunní princ Evropu. O tři roky později 1924 se Hirohito oženil s princeznou Nagako Kuni.
Hirohito císařem
Japonským císařem se Hirohito stal v roce 1926 po smrti svého otce. Hirohito se na trůn dostal v situaci, kdy citelný vliv na vládu měly armádní kruhy. Tento stav došel až tak daleko, že v roce 1932 přestala mít civilní kontrola vliv nad armádou a ta se osamostatnila. To na druhou stranu neznamená, že by se japonský císař nijak neangažoval. Dokázal nezřídka prosadit svou autoritu, zejména co se týkalo potlačení pokusu o převrat několika vojenských důstojníků v únoru 1936. Japonské militaristické období, které ukončila japonská kapitulace v roce 1945, tak otevírá otázku, jak aktivní vlastně v této éře Hirohito byl.
Jedna skupina historiků tvrdí, že měl vážné obavy z vypuknutí války s USA a postavil se proti japonskému spojenectví s Německem a Itálií, z druhého tábora naopak zní, že to byl právě Hirohito, který se aktivně podílel na plánování japonské expanze do Mandžuska v roce 1931 a na dalších výbojných plánech. Ať tak či onak, Hirohito byl jako císař u druhé japonsko-čínské války, která začala v roce 1937. Japonsko bylo na rozdíl od prvního konfliktu na straně poražených, protože de facto ztratilo kontrolu nad územími získanými Šimonoseckou smlouvou. Ta stanovila, že Čína musela Japonsku odstoupit Tchaj-wan (Formosu), Pescadorské ostrovy a poskytnout pronájem Liao-tungského poloostrova, na němž byla umístěna námořní základna Port Arthur.
Hirohito na straně Osy
Ve druhé světové válce se Japonsko přidalo na stranu států Osy, tedy Německa a Itálie, vznikl tzv. Pakt tří ze září 1940. K němu se později připojily také německé satelity. Všechny signatáře Paktu spojoval expanzionismus, imperialismus a revizionismus, jako například v případě Maďarska. Japonsko šlo během války na krajní hazard a útokem na americkou tichomořskou základnu Pearl Harbor 7. 12. 1941 přivodilo bezprostřední konflikt s USA. Nicméně ve skutečnosti to bylo Japonsko, které s nadsázkou řečeno probudilo spícího obra.
Země vycházejícího slunce nakonec ve válce po krvavých řežích na Iwodžimě a Okinawě prohrála a s ní i Hirohito. Ten chtěl bojovat až do hořkého konce, Američané věděli, že případná invaze na japonské ostrovy, která byla zvažována v plánu Downfall, by způsobila obrovské ztráty. A tak se svolením nového amerického prezidenta Harryho Trumana byly na dvě japonská města - Hirošimu a Nagasaki - svrženy dvě atomové bomby. Tato událost v konečném důsledku přiměla, aby Hirohito souhlasil s kapitulací, která se stala nezměnitelnou realitou 15. srpna 1945. Stalo se tak v rozhlasovém projevu, kdy poprvé v životě Japonci slyšeli svého císaře mluvit v živém přenosu. Formálně byla ukončena druhá světová válka podpisem kapitulačních listin 2. září 1945 na americké lodi USS Missouri. Po válce Američané Japonsku v podstatě nadiktovali novou mírovou ústavu.
Hirohito odsouzen, ale nakonec osvobozen
Jaký byl další osud Hirohita? Po válce byl sice souzen za válečné zločiny, nicméně nakonec byl osvobozen, protože jeho odsouzení by podle amerického generála Douglase MacArthura podkopalo morálku Japonců. Japonsko se stalo konstituční monarchií a suverenita spočívala v moci lidu, ne v císaři, což byla zásadní ústavní novinka. Hirohito se musel rovněž vzdát svých božských atributů, nicméně císařem zůstal dál, avšak již bez reálné moci. Zemřel v roce 1989 ve věku 87 let. Není bez zajímavosti, že jeho bratr, princ Mikasa, pacifista, který podporoval mír, hlasitě kritizoval japonské válečné zločiny. Stejně jako jeho bratr Hirohito, i on se dožil požehnaného věku. Zemřel v roce 2016 ve věku 100 let.
Autor: Petr Duchoslav
Zdroj:Britannica