VIDEO: Cihelna 2018 – Den sil podpory AČR – Od zrady k válce

VIDEO: Cihelna 2018 – Den sil podpory AČR – Od zrady k válce
Autor fotografie: Michaela Wecker|Popisek: Cihelna 2018
21 / 08 / 2018, 16:00

V pátek a v sobotu 17. a 18. srpna 2018 proběhl v okolí Vojenského muzea Králíky na Pardubicku 21. ročník akce nazvané Den sil podpory AČR – Cihelna 2018. Akce byla určena především zájemcům o vojenské dějiny, vojenskou techniku historickou i soudobou, a byla připravena Armádou ČR, Aktivními zálohami, Policií ČR, složkami IZS, Celní správou, Vězeňskou službou a kluby vojenské historie. Přišlo více než 20 tisíc diváků a návštěvníků.

Psali jsme: Re-enactment 2. světové války - Cihelna 2018 (technika)

Cílem vojensko-historických ukázek v režii Vojensko-historického klubu Erika Brno bylo přiblížit atmosféru let 1938 a 1939, atmosféru všeobecné mobilizace, postoupení československého pohraničí v důsledku Mnichovské dohody, okupace zbytků Československa v březnu 1939, a mj. Těšínska polskou armádou, a vypuknutí druhé světové války německým a sovětským útokem proti Polsku v září 1939. Historických ukázek se zúčastnilo na 400 dobově oděných členů klubů vojenské historie (Československá armáda, Četnictvo a Stráž obrany státu, Wehrmacht, Polská armáda, Sovětská armáda, a také doboví čeští i němečtí civilisté, Ordneři a Freikorps), nejvíce v dosavadní historii akce. Ukázky probíhaly na ploše u předválečného pěchotního srubu K - S 14 „U Cihelny“, který dal akci jméno.

Fotogalerie historických ukázek na facebooku Michaela Wecker Photography

AČR přispěla do programu 110 kusy techniky, mj. letouny JAS-39 Gripen, velitelským tankem T-72 M1K, kolovými bojovými vozidly pěchoty Pandur II, obrněnými vozidly Dingo a Iveco. Ve statických ukázkách si mohli návštěvníci prohlédnout odminovací zařízení Božena 5, terénní automobil Land Rover Defender 130 Kajman, dílnu PDZ-2A Tatra-815, Dingo 2 CZ či 152mm samohybnou houfnici ShKH vz. 77 Dana. Rota Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Pardubice představovala v dynamické ukázce protivníka profesionálním silám AČR.

V neděli pak proběhl den muzeí v Králické pevnostní oblasti. Oblast okolo městečka Králíky mezi kótou Maliník a Adam představovala ve 30. letech 20. století nejsilněji opevněné území tehdejší Československé republiky a jeden z nejsilněji opevněných úseků hranic v Evropě. Na relativně velmi malém prostoru tu kromě malých pevnůstek (řopíků) a pěchotních srubů vyrostly tři mohutné dělostřelecké tvrze skrývající rozsáhlé podzemní prostory hluboko ve sklaním masivu pod krajinou (Hůrka, Bouda a Adam). Jádrem Králické pevnostní oblasti je celoročně přístupné Vojenské muzeum Králíky se stálou expozicí věnovanou československé armádě. Areál muzea se nachází v bezprostřední blízkosti pěchotního srubu K - S 14 „U Cihelny“, hlavní kulisy Akcí Cihelna.

VHK Erika Brno představíme zanedlouho v rámci připravovaného seriálu o českých klubech vojenské historie.

Tagy článku

-->